וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת חשמל: הוועד מנע השעיית עובדים החשודים בפרשיית שוחד

אבי בר-אלי

11.8.2009 / 8:29

החברה התלוננה במשטרה נגד ארבעה עובדים החשודים במעורבות בפרשיית שוחד - הוועד הסכים רק להוצאתם לחופשה כפויה

ארבעת עובדי חברת החשמל החשודים במעורבות בפרשיית השוחד בתחנת הכוח אורות רבין בחדרה ובספחיה יצאו לחופשה כפויה בת חודש - כך קבע בית הדין לעבודה בחיפה. זאת, לאחר שחברת החשמל ביקשה להשעותם, אך נתקלה בהתנגדות ועד העובדים הצפוני בחברה.

לפני כשנה פשטו חוקרי מפלג ההונאה של משטרת ישראל בצפון על תחנת הכוח אורות רבין ועיכבו לחקירה שני עובדי אגף הייצור בחשד לקבלת שוחד. זאת, בחשד כי אילצו חברת קבלן פרטית להעסיק את ילדיהם בשכר, בתמורה למילוי דו"חות ביקורת חיוביים שיאפשרו את המשך העסקתה בחברת החשמל. היקף השוחד, לכאורה, הוערך ב-200 אלף שקל. שניים מילדי העובדים וכן מנהל העבודה מטעם חברת הקבלן עוכבו אף הם לחקירה. בתוך כך, עוכב גם סגן מנהל תחנת הכוח, בחשד כי שלח חברת תחזוקה המועסקת בידי חברת החשמל לביצוע עבודות פרטיות בבית הספר הדתי של ילדיו בנתניה.

ביקורת פנימית שערכה החברה בחודשים האחרונים העלתה חשדות לכאורה לעבירות של מרמה, זיוף ורישום כוזב הנוגעים בעובדים נוספים. לאחר הצגת הדו"ח הפנימי החליטה הנהלת חברת החשמל לפתוח בהליכי השעיה חד צדדית נגד ארבעה מעובדי החברה, מכוח נוהל "חשד לעבירות פליליות". בתגובה, עתר ועד העובדים הצפוני, בראשות יעקב דבידה, לבית הדין לעבודה בחיפה, וזה הוציא צו ארעי האוסר על החברה להמשיך בהליכי ההשעיה. הנהלת החברה הגישה תלונה במשטרה נגד העובדים.

באמצעות עוה"ד דנה אורון וקובי רפאלי ממשרד זיסמן, אהרוני, גייר ועדי קפלן ושות' טען ועד העובדים כי על חברת החשמל להסתפק בנוהל "עבירות משמעת" המחייב קודם בירור החשדות נגד העובדים במסגרת ועדה פריטטית, המשותפת להנהלת חברת החשמל ולנציגי ועד העובדים. "אם אתם משעים את העובדים בגלל חשד כמו שוחד וגניבה - זה יביא לאות קין לעובד", אמר דבידה בדיון. "אחרי שתתקיים ועדת משמעת, והעובד יצא זכאי, האם אתם כהנהלה תפצו אותו על עוגמת הנפש?"

בתשובתה לבית הדין שללה חברת החשמל אפשרות זו, בטענה כי מאחורי ההשעיה עומד גם אינטרס ציבורי ומשמעתי-פנימי: "העובדים לא זוטרים אלא בכירים, וברמה זו או אחרת יש עובדים שכפופים להם", אמרה באת-כוחה של חברת החשמל, עו"ד מעין רביד, ממשרד רובין-שמואלביץ'.

בהמלצת בית הדין הגיעו הצדדים לפשרה לפיה ארבעת העובדים יצאו לחופשה (על חשבון ימי חופשה) עד 10 בספטמבר, ולחופשה נוספת עד 17 בספטמבר על חשבון החברה. זאת, בתקווה שעד מועד זה תמסור המשטרה את החלטתה בדבר התקדמות הליכי החקירה בפרשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully