וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ת"א פתחה את השבוע בירידות חדות

טל לוי

16.8.2009 / 15:13

למרות הנתונים החיוביים על חידוש הצמיחה: המעו"ף צנח ב-2.1%, ת"א 100 איבד 2.3%. מדד הבנקים השיל 2.6% והנדל"ן ירד ב-3.3%

על אף החדשות הטובות שהגיעו מכיוון הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המסחר בתל אביב התנהל היום בירידות שערים חדות שהמשיכו את סדרת המימושים שנרשמה בשבוע שעבר: מדד ת"א 25 איבד 2.1% וננעל ברמה של 938.21 נקודות ות"א 100 ירד ב-2.4% וננעל ברמה של 876.13 נקודות. מדד מניות הנדל"ן איבד 3.3% ומדד מניות הבנקים ירד ב-2.6%. מדד מניות היתר 50 והיתר 120 ירדו ב-2.9%. מחזורי המסחר הסתכמו ב-1.2 מיליארד שקלים.

המשק הישראלי חזר לצמיחה לאחר חצי שנה של מיתון: על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, התוצר עלה ברבעון השני של 2009 ב-1% (בחישוב שנתי) לאחר ירידות של 3.2% ברבעון הראשון של 2009. העלייה בתוצר ברבעון השני של השנה משקפת עלייה ביצוא הסחורות והשירותים (5.8%), בהוצאה לצריכה פרטית (4.4%) ובהוצאה לצריכה ציבורית, למעט יבוא בטחוני (19.8%) בחישוב שנתי. לעומת זאת, נמשכה הירידה בהשקעות בנכסים קבועים שהצטמצמה ב-10.3% בחישוב שנתי.

מאחר ש"מיתון" מוגדר כשני רבעונים רצופים עם התכווצות בתוצר, הרי שלפחות על הנייר, המשק הישראלי יצא מן המיתון.

מדד תל אביב 25 הגיע לרמה של 999 נקודות ביום ראשון לפני שבוע אך מאז שטף את הבורסה גל של מימושים שלווה גם בירידות בעולם. בשבוע האחרון איבד מדד תל אביב 25 כ-3%. למרות זאת, בבנק לאומי העריכו ביום שישי כי "בטווח הקצר צפויה המגמה להיות חיובית, בעיקר על רקע ריבוי סימנים להתייצבות המצב הכלכלי והתשואות הנמוכות הצפויות באפיקים הסולידיים".

בבנק הפועלים מחזיקים בתחזית פחות אופטימית ושם נכתב "כי ישנה סבירות לא מבוטלת למימושים נוספים בטווח הקצר". החברות הנסחרות ימשיכו לפרסם עד לסוף החודש את הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2009.

ביום שישי נודע כי מדד המחירים לצרכן לחודש יולי עלה ב-1.1%, ציפיות הכלכלנים במשק היו לעלייה של כ-1%. הסיבה לעליית המדד היא ההעלאה בשיעור המע"מ בחודש יולי ותחילתה של גביית היטל הבצורת. מתחילת השנה עלה מדד המחירים ב-3.2%, כאשר יעד האינפלציה השנתי הוא 1%-3%. ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד ב-3.5%. לפי נתוני המגמה קצב האינפלציה השנתי עומד כעת על 5.1%.

בבית ההשקעות אופנהיימר הכריזו בשבוע שעבר כי המיתון כבר הסתיים וגם בברקליס הגיעו למסקנה דומה לנוכחי האינדיקטורים הכלכליים בארה"ב. ואכן, התפוקה התעשייתית במדינה עלתה בחודש יולי, לראשונה מאז אוקטובר 2008, לאחר שתוכנית ה"מזומן תמורת גרוטאות" של מממשל אובמה הובילה לעלייה בביקוש למכוניות.

עם זאת, מדד בטחון הצרכנים בארה"ב נפל באופן בלתי צפוי בחודש אוגוסט, זה החודש השני ברציפות, לשפל של חמישה חודשים בשל חששם הגובר של האמריקאים מהעלייה בשיעור האבטלה והקיצוץ בשכר. בעקבות הירידה במדד בטחון הצרכנים, מחיר הנפט צנח ביום שישי ב-4.2% לרמתו הנמוכה ביותר מזה שבועיים בבורסת הסחורות של ניו יורק (67.5 דולר לחבית).

מדד המחירים לצרכן בארה"ב נותר ללא שינוי בחודש יולי לעומת יוני, בהתאם לציפיות האנליסטים. מדובר בירידה של 2.1% לעומת חודש יולי המקביל - הירידה השנתית הגדולה מאז שנת 1950. מדד המחירים לצרכן ב-16 המדינות החולקות את מטבע היורו ירד בחודש יולי זה החודש השני ברציפות בשיעור הגדול מהערכות האנליסטים.

מדד מניות הבנקים איבד 2.6%: בנק לאומי סיים ביום חמישי בערב גיוס של 2 מיליארד שקל בהנפקת שטרי הון מסוג הון משני עליון. הבנק הנפיק שני סוגי שטרי הון - הראשון שקלי בריבית משתנה והשני צמוד מדד. שטרי הון משני עליון נחשבים להון לצורך חישוב יחס הלימות ההון של הבנק ובעזרת הגיוס הזה הוא צפוי להשיג יחס הלימות הון של יותר מ-12% בסוף הרבעון השלישי של השנה בו התבצע הגיוס. מניית בנק הפועלים נסחרת גם היא בירידות.
.
אילן בן דב השלים ביום רביעי את העסקה לרכישת 51% מחברת הסלולר פרטנר. בן דב ישלם 5.29 מיליארד שקל עבור חלק זה, כאשר העסקה תיסגר בעוד 3 חודשים. בן דב יחזיק בפרטנר באמצעות חברת סקיילקס. ההערכות הן שבן דב שילם מחיר גבוה יחסית – יותר מכפי שהמתחרים היו מוכנים לשלם - ולכן הוא עשוי לבצע שורה של צעדי התייעלות מקיפים בחברה, וישאב דיווידנדים רחבים.

ביום שישי בבוקר העריכו בבנק ההשקעות UBS כי פרטנר תשלם דיבידנד של 100% מהרווחים ולא רק 80% לפי המדיניות הנהוגה כיום. ב-UBS צופים דיווידנד של 800 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2010, שעשוי לצמוח גם ל-1.5 מיליארד שקל. הבנק הותיר את המלצתו למניה על "נייטרלי" עם מחיר יעד של 73 שקל - כ-5% מעל מחיר המניה בשוק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully