וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קבוצת כלכלנים בארה"ב טוענת שהמיתון הסתיים

דפנה מאור

11.12.2001 / 9:02

איאן שפרדסון מ-High Frequency Economic ואד היימן מ-ISI טוענים כי המפנה החל בדצמבר

קבוצת כלכלנים בארה"ב טוענת כי המיתון הכלכלי הסתיים למעשה. הקבוצה, בהובלת איאן שפרדסון מ-High Frequency Economic ואד היימן מ-ISI, טוענת כי הירידה בתמ"ג ברבעון הרביעי תהיה מתונה מזו של הרבעון השלישי, וכי דצמבר יהיה החודש הראשון להתאוששות הכלכלית. הערכה זו עומדת בניגוד לתחזית לירידה של 1.3% בתמ"ג שפירסמה אתמול בלו צ'יפ, לפי דיווח של "וול סטריט ג'ורנל".

על רקע עלייה חדה באבטלה בנובמבר, כפי שדווח ביום שישי האחרון, לשיעור של 5.7%, מתבלטת התחזית של שפרדסון והיימן, כלכלנים בכירים בארגוני מחקר כלכלי, כאופטימית במיוחד. ברבעון השלישי של 2001 נרשמה ירידה של 1.1% בתוצר המקומי בארה"ב. לפי הערכות כלכלנים בסקר שערכה בלו צ'יפ קיימת הסכמה כי צפויה ירידה של 1.3% בתמ"ג ברבעון הרביעי, ועלייה של 0.4% ברבעון הראשון.

אך קבוצת ISI אמרה כי שיעור האבטלה נמצא עתה בשיאו, וכי בדצמבר תחול התאוששות, בניגוד לדעה המקובלת. היימן חוזה כי התמ"ג ברבעון הרביעי יירד ב-1%. התחזית של שפרדסון היתה אף אופטימית יותר, וצופה צמיחה של 1% ברבעון הנוכחי, בהתבסס על תחזית לצמיחה של 3.5% בצריכה הפרטית.

שפרדסון היה אחד הכלכלנים הבודדים שחזו את ההתאוששות החדה במכירות הקמעוניות באוקטובר. השוק כולו חזה עלייה של 2.5%, בעוד שריצ'רדסון היה קרוב יותר לתוצאה האמיתית של 7.1%, עם תחזית של 6%.

שפרדסון טוען כי הבנק הפדרלי איננו צריך להוריד את הריבית מתחת לרמתה הנוכחית, של 2%. היום תתכנס ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי להחליט בנושא הריבית. לפי תחזיות הכלכלנים יוריד הבנק את הריבית לרמה של 1.75% - הנמוכה ביותר מזה ארבעים שנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully