וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיטב בית השקעות: מדד המחירים לצרכן סיכום חודש יולי 2009 ותחזית לחודשים הבאים

TheMarker

17.8.2009 / 10:25

במבט לחודש אוגוסט, במיטב בית השקעות צופים כי המחירים לצרכן יתייקרו בשיעור של 0.5%עיקרי הדברים:• מדד המחירים לצרכן לחודש יולי 2009 עלה ב-1.1%.
• ההשפעה המרכזית על המדד הגיעה מהגזירות הכלכליות ובמיוחד מהיטל הבצורת שתרם 0.3% למדד הכללי. סעיף הדיור המשיך להתייקר.
• מראשית השנה, עלה מדד המחירים לצרכן ב-3.2%. ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד ב-3.5%. עם זאת, בניכוי הגזירות, יעד יציבות המחירים נשמר.
• מדד המחירים לחודש אוגוסט צפוי לעלות ב-0.5%.
• בשנת 2009 צפוי מדד המחירים לצרכן לעלות ב-4.2% ובשיעור של 2.7% ב-12 החודשים הבאים.מדד המחירים לצרכן - סיכום יולימדד המחירים לצרכן לחודש יולי 2009 עלה בשיעור גבוה של 1.1%, במקורב להערכות מיטב בית השקעות (1.0%). הגורמים המרכזיים אשר השפיעו על סל ההוצאה הצרכנית בחודש הנדון היו:(1) התייקרות של 26.7% בתעריף המים לשימוש ביתי, מפאת היטל בצורת שהוחל ביישומו באמצע החודש. התייקרות זו תרמה 0.3% למדד הכללי.
(2) התייקרות עונתית של 11.3% במחירי ההבראה ונופש בארץ ובחו"ל. זו תרמה 0.23% למדד הכללי.
(3) כמו כן, סעיפי מזון שונים, שירותי בריאות ושירותי תקשורת הושפעו מהעלאת המע"מ.
(4) מנגד, הוזלה בסעיפי הנעלה (4.9%-) והלבשה (2.1%-) גרעה במשותף 0.1% מהמדד הכללי.
על כן, מראשית השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-3.2%. ב-12 החודשים האחרונים, עלה מדד המחירים לצרכן ב-3.5%.במבט לחודש אוגוסט, במיטב בית השקעות צופים כי המחירים לצרכן יתייקרו בשיעור של 0.5%. זאת, במיוחד עקב השפעה של:(1) היטל המים.
(2) התייקרות של 2.4% בקבוצת הבראה ונופש ושל 2.5% במחירי הנסיעות לחול.
(3) עלייה קלה במחירי הדיור.
(4) הוזלה של 1.0% במחירי הבנזין.
(5) הוזלה עונתית של כ-7% במחירי קבוצת ההלבשה וההנעלה.
לפיכך, מדד המחירים לצרכן צפוי לעלות בשיעור של 4.2% בשנת 2009 ובשיעור של 2.7% ב-12 החודשים הקרובים (החל באוגוסט).האם אבדה יציבות המחירים? עד עתה לאכאמור, המחירים לצרכן עלו ב-12 החודשים האחרונים ב-3.5% ומראשית השנה ב-3.2%, כלומר, חריגה מיעד יציבות המחירים. האומנם? לא ממש. "אם ננכה את השפעה הגזירות הכלכליות עד עתה, להערכתנו כ-0.8%, אזי המדד עלה ב-12 החודשים האחרונים, ב-2.7% בלבד. אמנם, קרוב לגבול העליון של יעד היציבות, אך לא חריגה", אומר רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי במיטב בית השקעות.כלומר, אין טעם כי בנק ישראל יתייחס לעלייה האחרונה בסביבת האינפלציה כחריגה קבועה ולפיכך להגיב באמצעות נשק הריבית. להערכת האנליסטים של מיטב, העובדה כי יעדי היצוא של ישראל (ארה"ב ואירופה) עדיין חלשים (למרות נתוני התמ"ג הנאים של גרמניה וצרפת לרבע השני) היא אשר צריכה להדאיג את הבנק ולהצביע על כך שייקח זמן רב עד אשר המשק הישראלי יחזור לצמוח בהתאם לפוטנציאל.כל זאת, גם בהינתן שהמשק הישראלי צמח ב-1.0%, במונחים שנתיים ברבע השני של 2009.
במבט קדימה, האנליסטים מעריכים כי קיים פוטנציאל גבוה למדי להפתעה אינפלציונית כלפי מעלה, מעל למתומחר בשוק ההון. זאת, עקב הריבית השלילית, במונחים ריאליים, הגידול המהיר בכמות הכסף (עלייה של 56.1% ב-12 החודשים האחרונים, עד יולי), וההפתעות החיוביות שהכלכלה הישראלית מספקת. הדבר נכון גם אם יבחרו בבנק להעלות בחודשים הקרובים את הריבית.גם לאור זאת, אין, להערכת האנליסטים של מיטב, צורך ממשי להעלות את הריבית באופן מיידי הואיל והמחיר לפעילות הכלכלית עלול להיות גבוה מאשר הרווח. על כן, נא לא לזנוח את האפיק הצמוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully