וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כלל פורקס: נתוני מאקרו שתומכים בהתאוששות

TheMarker Online

19.8.2009 / 10:49

הגורם העיקרי שישפיע על השער הדולר כעת היא המגמה העולמית, זאת בהנחה שבנק ישראל לא יחדש את התערבותו הקבועה בשוקקרן המטבע העולמית פרסמה היום דו"ח שמעדכן כי החלה מגמת ההתאוששות בכלכלה העולמית. בנוסף עולה מהדו"ח כי אזרחי ארה"ב לא צפויים לצרוך אחרי המשבר ברמות שלפני תחילת המשבר. בארה"ב הצריכה היא המקור לכ-70% מכלכלת המדינה. כדי לצאת מהמשבר ידרשו אזרחי ארה"ב להתאים עצמם לרמות צריכה הנמוכות מבעבר ורמות חסכון גבוהות יותר, זאת לצורך המשך ההתאוששות.כמו כן, הקרן צופה כי רב המדינות יראו צמיחה ברבעונים הקרובים אבל האבטלה צפויה להשאר גבוהה במהלך השנה הקרובה. נטל החוב הגבוה שיצר המשבר הכלכלי, יחייב את המדינות לעצור את תוכניות התמריצים ולהעלות מיסים על מנת לממן אותן.שוק הרכב בארה"ב מתאוששהכלכלנית הראשית של חברת פורד, אלן האגס-קרונוויק, פירסמה מסמך ומעיד כי התנאים של ציבור הקונים השתפרו, ובטווח הארוך היא צופה מגמה צמיחה חיובית.נתוני המלאים הנמוכים הם מעודדים. לא רק בקרב חברת פורד, אלא גם באופן כולל של תעשיית הרכב: קרייזלר וג'נרל מוטורס.רק לפני שבוע דיווחה חברת פורד כי היא צפוייה להרחיב את קצב ייצור כלי הרכב במהלך הרבעון השלישי.בנק ישראל התערב במסחר במט"חבנק ישראל קבע אתמול את קו התמיכה, כשבחר להתערב כשחצה הצמד את רמת ה-3.80 כלפי מטה. בימים הספורים בהם "נשאר בחוץ" התחזק השקל בכ-4%, ואז כאמור בחר הבנק לחזור ולהתערב.להערכת כלכלני כלל פורקס, הגורם להתערבות המחודשת של בנק ישראל בשוק היא פתיחת פער של 2.1% בין ערכו של השקל למול הדולר וערכו של היורו למול הדולר לטובת היורו - דבר שיוצר "כשל שוק" על פי ראייתו של בנק ישראל. מצב דומה הביא את הבנק המרכזי לנקוט ברכישות מוגברות בפעם שעברה.הרע ביותר מאחורינואמרטיה סן, חתן פרס נובל לכלכלה, צופה כי הסיכוי לגל ירידות נוסף בשוקי המניות בעולם נמוכה, אם כי המשבר בתחום התעסוקה עוד רחוק מסיום. עוד אמר סן "ההנחה לפיה השווקים פועלים באופן יעיל ומסוגלים לתקן את עצמם היא חסרת בסיס".על שוק התעסוקה אמר "הרע ביותר עוד רחוק מלהסתיים", אך "בשוק המניות, קרוב לוודאי שהרע ביותר כבר חלף, ואני לא צופה נפילה חדה נוספת, אם כי הדבר ייתכן, אך הסבירות לכך נמוכה".לעומת המסחר במניות, הנפט דווקא נחלש ב 1.5% הבוקר ונסחר סביב 70.40 דולר לחבית לאחר שנעל את יום המסחר האחרון בעלייה חדה של 5.8% לרמות ה-72 דולר לחבית.סוחרי הנפט לא מתרשמים מפרסומי מקורות האנרגיה בעולם, על פיו 13% מתפוקת החשמל בארה"ב הגיע ממקורות אנרגיה מתחדשים בהם אנרגיית רוח ושמש, שיא של כל הזמנים. צמיחה של 7.7% לעומת חודש מאי 2008.נתון המלאים שדיווח על עלייה של 2.5 מיליון חביות במלאי הנפט, נתון גבוה מקודמו ואף מהצפי של הכלכלנים תמך במגמת הירידות השבועית. זהו השבוע השלישי ברציפות בו המלאים עולים.
ברמת ה-73 דולר קיימת התנגדות חזקה שרק המשך העליות בשוק המניות ויתמכו בפריצתה.הזהב נסחר כעת ברמות של 936 ונחלש בכ-0.15%, זאת לאחר שירד בשבוע שעבר מתחת ל-960 דולר ובשבוע שלפני חזר להסחר מתחת לרמה החשובה של 950 דולר לאונקייה.הזהב מושפע מהציפיות לירידות בביקושים בארה"ב שמשפיעות לרעה על הביקושים לכלל הסחורות.
רמת ההתנגדות הבאה של הזהב היא 975, וחצייתה תאותת על המשך עליות לכיוון 1000 דולר לאונקייה.יורו/דולר (ספוט: 1.4100)היורו נחלש הבוקר ב-0.2% לאחר שסיים את השבוע בהתחזקות למול הדולר זאת בהמשך למגמה הקיימת זה כמה חודשים. הצמד נעל את השבוע שעבר בברמה של 1.4270 לאחר שהגיע לרמת ה-1.43 במהלך המסחר. זאת על רקע הכרזת הפד על הרחבת הרכישות של אג"ח של ממשלת ארה"ב על ידי הפדרל ריזרב.המגמה החיובית בטווח הבינוני עדיין ברורה עם קו תמיכה איתן בזווית חדה כלפי מעלה. רמת התמיכה הבאה קרובה, וההתנגדות הבאה נמצאת רק ב-1.48 ולא נראה שיש נתונים טכניים שימנעו הגעה לרמה זו.דולר/שקל (ספוט: 3.82)הדולר מתחזק הבוקר קלות. ונסחר ביציבות על רקע ההתערבות המחודשת של בנק ישראל במסחר עליה דיברנו בפתיחה, השוק מתין לראות ולאן יתפתחו הדברים מכאן. זאת לאחר שנחלש בשבוע שעבר על רקע הכרזת בנק ישראל שהודיע כי יפסיק לרכוש דולרים על בסיס קבוע.כעת כשהבנק כבר אינו מחוייב לרכישות יומיות, צפוי בנק ישראל לנצל את התקופה הקרובה כדי לטפטף דולרים חזרה לשוק מבלי שהדבר ישפיע על המסחר השוטף, זאת במטרה להקטין את יתרות המט"ח שלו. במקביל לטפטוף, ירכוש מפעם לפעם כמות גדולה שתלווה ביחסי ציבור, כדי להזכיר לספקולנטים שהוא עדיין עוקב מקרוב אחרי ההתפתחויות בשוק.הגורם העיקרי שישפיע על השער הדולר כעת היא המגמה העולמית, זאת בהנחה שבנק ישראל לא יחדש את התערבותו הקבועה בשוק.s&p 500החוזים העתידיים על מדדי המניות בארה"ב יורדים כעת ב-0.8% על רקע העליות החשות אתמול. החוזים מאותתים על ירידות עם פתיחת המסחר היום אחרי הצהריים, זאת לאחר שמדדי המניות המובילים בוול סטריט נעלו את יום המסחר האחרון בעליות שערים."המצב הכלכלי אינו מצדיק את הראלי שראינו בשוק המניות לאחרונה", כך אמר מוחמד אל-אריאן, המנכ"ל המשותף בקרן האג"ח הגדולה בעולם, פימקו, והתייחס גם לאפשרות שצרפת וגרמניה יתאוששו מהר יותר מארה"ב.הסקירה נכתבה על ידי טל עבדה, סמנכ"ל ההשקעות של כלל פורקס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully