וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כלל פורקס: סימניה הראשונים של הצמיחה הגלובלית הופיעו מוקדם ביחס לציפייה הכללית

TheMarker Online

25.8.2009 / 11:23

כעת כשבנק ישראל כבר אינו מחוייב לרכישות יומיות, הוא צפוי לנצל את התקופה הקרובה כדי לטפטף דולרים חזרה לשוק מבלי שהדבר ישפיע על המסחר השוטף במטרה להקטין את יתרות המט"ח שלופרופ' סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל יזכר כנגיד הראשון בעולם שהעלה ריבית. פישר העלה את הריבית ב-0.25% ל-0.75%.התחזיות היו חלוקות באשר למהלך הצפוי והקונצנזוס היה כי בחודשים הקרובים נראה העלאת ריבית של 0.5% לפחות אך לא ברור אם הוא יחל כבר כעת. לעומת ישראל, בארה"ב ובבריטניה העלאת ריבית היא מהלך שעדיין לא חושבים עליו. החוזים על העלאת הריבית בארה"ב צופים העלאה ראשונה רק במארס 2010 ובבריטניה מעריכים כי הריבית תיוותר צמודה ל-0% גם אך תוך 2011.בנק ישראל כתב בהודעתו כי "ההחלטה להעלות את הריבית לחודש ספטמבר ב-0.25% לרמה של 0.75%, תורמת לחזרת האינפלציה לתחום היעד ולחיזוק יכולתו של המשק לבסס את ההתאוששות בפעילות תוך תמיכה ביציבות הפיננסית".ובהמשך נאמר כי "החלטת בנק ישראל מאזנת בין הצורך למתן את האינפלציה, והצורך להמשיך לתמוך בהתאוששות הפעילות במשק המסתמנת בחודשים האחרונים, ובהינתן האבטלה שצפויה להמשיך לעלות בחודשים הבאים. קביעת הריבית ברמה נמוכה, 0.75% , ממשיכה את המדיניות המוניטארית המרחיבה".כצפוי, לאור נעילת המסחר החיובית בארה"ב, מזנקות הבורסות באסיה. זאת על רקע תוצאות כינוס הנגידים בסוף השבוע האחרון, בו נדון בהרחבה.הנגידים הקפיצו את הבורסהיו"ר הפד, בן ברננקי אמר כי "לאחר שהכלכלה התכווצה בחדות בשנה האחרונה, נראה שהפעילות הכלכלית מתחילה להתאזן, הן בארה"ב והן מחוצה לה, הסיכויים לחזרה לצמיחה חיובית בטווח הקצר נראים כרגע טובים", הוסיף הנגיד.בנאומו של פישר בכינוס אמר כי "למרות סימני ההתאוששות המעודדים , עדיין מוקדם להכריז על קץ המשבר הכלכלי. משימות רבות עוד נכונו לנו, ובתוכן הבראת מערכות הבנקאות. יש סיבות טובות , אף כי לא חד-משמעיות לחשוש כי ההתאוששות לא תהיה ברמה הנדרשת.ובכל זאת אפשר להכריז כי שיאו של המשבר מאחורינו, וכי סימניה הראשונים של הצמיחה הגלובלית הופיעו מוקדם ביחס לציפייה הכללית לפני תשעה חודשים".ביום רביעי צפויים להתפרסם נתוני מלאי הנפט בארה"ב. נתון שירכז תשומת לב רבה של סוחרי הנפט. סוחרי הנפט לא מתרשמים מפרסומי מקורות האנרגיה בעולם, על פיו 13% מתפוקת החשמל בארה"ב הגיע ממקורות אנרגיה מתחדשים בהם אנרגיית רוח ושמש, שיא של כל הזמנים. צמיחה של 7.7% לעומת חודש מאי 2008.באירופה הרחבת השימוש באנרגיה מתחדשת היא אחת מהמטרות המרכזיות של האחוד האירופי, ולכן נקטו מדינות רבות בצעדים להגדיל את ייצור החשמל ממקורות מתחדשים. ספרד היא המדינה המובילה באירופה בתחום אנרגיית הרוח, והנתונים שלה מוכיחים זו כאשר במהלך חודש מרץ סיפקה תפוקת טורבינות רוח
40% מצריכת החשמל במדינה, עלייה של 2000% בתוך עשור.ברמת ה-75 דולר קיימת התנגדות חזקה שרק המשך העליות בשוק המניות ויתמכו בפריצתה.הזהב התחזק מעט הבוקר לרמה של 945 לאחר שאתמול צנח מ-955 ו-940 דולר לאונקייה על רקע הירידה בסיכון בשווקים. 950 דולר לאונקיה, היא רמה שמהווה נקודת משקל מרכזית של תמיכה והתנגדות.רמת ההתנגדות הבאה של הזהב היא 975, וחצייתה תאותת על המשך עליות לכיוון 1000 דולר לאונקייה.יורו/דולר (ספוט: 1.4260)הדולר דווקא מתחזק הבוקר למול היורו ב-0.3% לאחר שבמהלך השבוע שעבר נחלש רוב השבוע ובסופו איבד בחדות מערכו כשהיורו חצה את רמת ב-1.43 כלפי מעלה.הנאומים שנשמעו בכינוס תמכו בהתחזקות מחודשת של היורו שננעל בעליות ברמה שמעל 1.43 לאחר שבמהלך השבוע הגיע לרמות של 1.41. זאת בהמשך למגמה הקיימת זה כמה חודשים ועל רקע הכרזת הפד שאנו רואים את מהלך ההתאוששות באופק.המגמה החיובית בטווח הבינוני עדיין ברורה עם קו תמיכה איתן בזווית חדה כלפי מעלה. רמת התמיכה הבאה קרובה, וההתנגדות הבאה נמצאת רק ב-1.48 ולא נראה שיש נתונים טכניים שימנעו הגעה לרמה זו.דולר/שקל (ספוט: 3.79)הדולר נחלש הבוקר לאור העלאת הריבית בישראל ובניגוד למגמה העולמית בה דווקא מתחזק הדולר. דננו בהרחבה בנושא בפתיחה . היום צפוי להיות יום מעניין
במסחר לאור ההכרזה והתערבות בנק ישראל אתמול.חצייה של רמת ה-3.80 כלפי מטה עלולה לאותת של החלשות לכיוון 3.75 ומעלה את הסבירות להתערבות נוספת של בנק ישראל במסחר במט"ח.כעת כשהבנק כבר אינו מחוייב לרכישות יומיות, צפוי בנק ישראל לנצל את התקופה הקרובה כדי לטפטף דולרים חזרה לשוק מבלי שהדבר ישפיע על המסחר השוטף, זאת במטרה להקטין את יתרות המט"ח שלו.
במקביל לטפטוף, ירכוש מפעם לפעם כמות גדולה שתלווה ביחסי ציבור, כדי להזכיר לספקולנטים שהוא עדיין עוקב מקרוב אחרי ההתפתחויות בשוק.הגורם העיקרי שישפיע על השער הדולר בטווח הארוך היא המגמה העולמית, זאת בהנחה שבנק ישראל לא יחדש את התערבותו הקבועה בשוק.s&p 500החוזים העתידיים על המדדים האירופאים והאמריקאים מאותתים על ירידות שערים של כ-0.3 אחוז.
למרות המגמה השלילית בתחילת השבוע, יום המסחר האחרון ננעל בוול סטריט בעליות שערים מרשימות וחתם עוד שבוע חיובי. המדדים טיפסו לרמות הגבוהות ביותר מאז חודש אוקטובר שעבר. לאחר פרסום נתוני המאקרו משוק הנדל"ן העליות בשוק התחזקו.נתוני הנדל"ן הצביעו על הזינוק החד ביותר בשנתיים האחרונות במכירות הבתים הקיימים בארה"ב.
גם הכינוס טרם את חלקו, כשהמשקיעים היו מרוצים מדברי בן ברננקי, יו"ר הפדרל ריזרב, כשאמר כי הכלכלה העולמית החלה לצאת מהמשבר החמור "הצלנו את העולם מאסון".מקור עידוד נוסף שאב השוק מהעליות במחירו של הנפט לאחר ששבר את רמת השיא השנתית ובמקביל שהדולר נחלש כנגד המטבעות המרכזיים. למרות זאת, חשוב לזכור כי " המצב הכלכלי אינו מצדיק את הראלי שראינו בשוק המניות לאחרונה". כך אמר מוחמד אל-אריאן, המנכ"ל המשותף בקרן האג"ח הגדולה בעולם, פימקו, והתייחס גם לאפשרות שצרפת וגרמניה יתאוששו מהר יותר מארה"ב.הסקירה נכתבה על ידי טל עבדה, סמנכ"ל ההשקעות של כלל פורקס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully