וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאומי: העלייה בתיאבון לסיכון בשילוב עם הסנטימנט השלילי כלפי הדולר בעולם יביאו להיחלשותו מול השקל

TheMarker Online

6.9.2009 / 9:50

באפיק השקלי ממליצים בלאומי על השקעה באגרות-חוב בעלות טווח קצר, ואילו באפיק הצמוד קיימת עדיפות מה להשקעה באגרות חוב לטווח בינוני. אטרקטיביות ההשקעה באפיק הקונצרני ירדהשוק המניותהמסחר בשוק המניות המקומי התאפיין במגמה של ירידות שערים, למעט יום חמישי שהסתיים בעליות נאות. במרבית ימות השבוע, גם העלאת תחזיות מאקרו-כלכליות של בנק ישראל בארץ לא הצליחה לאזן את השפעת המגמה השלילית בשוקי המניות בחו"ל. לכך נוסף חשש מפני השלכות ההודעה של חברת אפריקה ישראל על קשיים בהחזר חובות על הגופים הפיננסיים בארץ החשופים לחברה בהיקפים שונים.הדו"חות שפורסמו השבוע חותמים עונת דו"חות שהתאפיינה בתוצאות מעורבות. הסקטור הפיננסי, אשר מושפע מהתפתחויות מאקרו-כלכליות ומשוק ההון הציג תוצאות סבירות, בעוד שבחלק מהחברות המובילות במשק השלכות המשבר הורגשו בתוצאות, בין היתר בעקבות השפעות של שינויים במחירי סחורות.להלן תוצאות מצרפיות של חברות המעו"ף לחציון הראשון של השנה:יצוין כי השינויים שלעיל הושפעו ממספר מהלכים שביניהם איחוד תוצאות "טבע" עם "באר", מחיקות שרשם "בנק הפועלים" בשנה שעברה והרווחים שרשמו "כור" ו"דסק"ש" בעקבות מימושי מניות "קרדיט סוויס".בזירת המאקרו, עדכן השבוע בנק ישראל את תחזיותיו לשנים 2009 ו-2010 כלפי מעלה בעקבות מידע חיובי על הפעילות הכלכלית ברביע השני בארץ ובעולם, ובעקבות השיפור בתחזיות הצמיחה והסחר העולמיות.בתחזית לשנת 2009 צפוי שיעור הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי לעמוד על 0% (לעומת תחזית קודמת של 1.5%-) תוך עלייה של שיעור האבטלה ל-8.1% בממוצע (זאת בהתאם לפיגור שמאפיין בדרך כלל את ההתפתחויות בשוק העבודה). בנוסף, חוזה בנק ישראל כי כתוצאה משיפור ניכר בתנאי הסחר ומירידה חדה ביבוא צפוי להתפתח עודף גדול בחשבון השוטף של מאזן התשלומים. בשנת 2010 חוזה בנק ישראל צמיחה בשיעור של 2.5% (לעומת תחזית קודמת של 1%).מבט לעתידלהערכת כלכלני בנק לאומי, בטווח הקצר צפויה המגמה להיות חיובית, בעיקר על רקע ריבוי סימנים להתייצבות המצב הכלכלי והתשואות הנמוכות הצפויות באפיקים הסולידיים. יחד עם זאת, רמת התנודתיות צפויה להיוותר גבוהה.שוק אגרות החובבלאומי מעריכים כי הסיכון הכרוך בהשקעה באגרות החוב הממשלתיות עודנו גבוה, בפרט לנוכח רמת התשואות בהן הן נמצאות. זאת בעיקר בשל הצפי לעלייה עתידית בסביבת הריבית במשק והעלייה בשימוש במכרזי ההחלף, הגורמת ללחץ שלילי על מחירי אגרות החוב הארוכות יותר.משקיעים אשר אינם מעוניינים להגדיל את חשיפתם לסיכון יאלצו כיום להסתפק בהשקעות קצרות טווח ברמת תשואות נמוכה ביותר.האפיק הצמוד - למשקיעים באפיק זה קיימת עדיפות להשקעה באגרות חוב בעלות טווח בינוני (מח"מ של 5-4 שנים) בהן התשואה הריאלית עודנה חיובית. על אף העלייה החדה יחסית שנרשמה לאחרונה ברמת התשואות בחלקו הקצר של העקום נראה כי הציפיות האינפלציוניות הנגזרות ממנו עדיין גבוהות יחסית.

האפיק השקלי - "להערכתנו, לנוכח האמור לעיל, רמת הסיכון בחלקו הארוך של העקום גבוהה ביחס לרמת התשואות הנוכחית. לפיכך יש לשמור על מח"מ קצר של עד 4 שנים", אומרת עינת סקורניק מענף מחקר שוק בבנק לאומי.

אג"ח קונצרני - צמצום המרווחים לרמה נמוכה הביא לעליית הסיכון בהשקעה באפיק, בפרט לנוכח הקשיים בסביבה העסקית אשר עודם עומדים בפניו. לפיכך, בלאומי ממליצים לבצע השקעה סלקטיבית באגרות החוב הקונצרניות חלף השקעה פאסיבית במדדי התל-בונד השונים.שוק מטבע החוץהשבוע נותר הדולר כמעט ללא שינוי מול השקל. הדולר נסחר מול השקל בטווח מסחר צר מאוד שנע צמוד לרמת ה- 3.8 שקל לדולר. מחזורי המסחר המשיכו להיות נמוכים על רקע חופשת הקיץ של המשקיעים.נציין כי במסגרת מסיבת עיתונאים שכינסו השבוע תעשיינים בולטים בארץ קראו אלו להטלת מס על רווחים מפעילות ספקולנטית במט"ח, זאת על מנת להקטין פעילות זו שפוגעת בעוצמת הדולר. לקריאה זו של התעשיינים לא הייתה כאמור השפעה על המסחר בדולר-שקל.בעולם התחזק הדולר השבוע על רקע הירידות שנרשמו בשווקי המניות. ירידות אלו הקטינו את התיאבון לסיכון והביאו להתבצרות במטבע האמריקאי הנתפס כנכס בטוח יותר. גם סקר ה-adp שהצביע על כך כי אובדן המשרות במשק האמריקאי בחודש אוגוסט היה גבוה מהצפוי תרם להקטנת התיאבון לסיכון ולעוצמת השטר הירוק.בסיכום שבועי התחזק השקל בכ-0.1% מול הדולר ונחלש בכ-0.2% מול היורו.מבט לעתידלהערכת כלכלני לאומי, העלייה בתיאבון לסיכון בשילוב עם הסנטימנט השלילי כלפי הדולר בעולם יביאו להיחלשותו מול השקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully