וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ניסיון ראשון להקמת אירגון עובדים בתחום ההיי-טק בישראל

חיים ביאור

6.9.2009 / 16:48

יוזם ההתארגנות: "החלטנו להקים את הגוף החדש כדי לשים סוף לניצול המתמשך של עובדי ההיי-טק"



קבוצה של עובדים בחברות היי-טק הקימה בימים אלה את התאחדות עובדי תעשיות העילית בישראל, במטרה לשפר את תנאי ההעסקה של עובדים אלה ולהגן עליהם מפני פיטורים שרירותיים.



ההיי-טק הוא אחד הענפים הבודדים במשק שבו רק שיעור אפסי מכלל המועסקים בו (כ-150 אלף עובדים) מאורגנים בהסתדרות או באיגוד מקצועי אחר, בגלל אופי העבודה שבו, המתבסס על חוזים אישיים.



יוזם ההתארגנות החדשה הוא אורן הנר, 32, עובד חברת ההיי-טק repliweb בפתח תקוה. "החלטנו להקים את הגוף החדש כדי לשים סוף לניצול המתמשך של עובדי ההיי-טק", הוא אמר אתמול לthemarker.



הקש ששבר את גב הגמל וגרר את הקמת ההתאחדות אירע כאשר המנכ"ל של חברת היי-טק גדולה כינס באחרונה את עובדיו והודיע להם כי מעתה יידרשו לעבוד 11 שעות ביממה, לעומת 10 שעות עד כה, כאשר בחוזה העבודה נקבע שמספר שעות העבודה בחברה הוא, בכלל 9".



לדבריו, התאחדות עובדי תעשיות העילית תיאבק גם נגד האפליה מחמת גיל הנפוצה בענף ההיי-טק. "בשבוע שעבר פירסמה אחת מחברות מודעה ולפיה דרושים לה עובדים בטווח הגילאים 30 עד 40. פירוש הדבר שעובד מבוגר מעל גיל 40 אינו בא בחשבון. זו אפליה ועבירה על החוק".



בעבר ניסתה ההסתדרות לארגן למסגרתה עובדים של חברות היי-טק ובין היתר הציבה דוכני הצטרפות מחוץ למתחם של חברת eci בעת שפיטרה עובדים, אך רק עובדי היי-טק בודדים הצטרפו.



לדברי הנר, "אנו נפעל במתכונת שונה מזו של ההסתדרות. "לא נאיים בשביתות ולא נשרוף צמיגים, אלא נתמקד במתן יעוץ משפטי והמתן קורסים בנושאי חסכון פיננסי למצטרפים". עם זאת, הוא לא שלל את האפשרות שבעתיד, במידה ויצטרפו לגוף החדש מספר מספק של עובדים, ההתאחדות תפנה להסתדרות ותציע לה שיתוף פעולה או להפוך לחטיבה בתוך ההסתדרות. לעומת זאת, אמר הנר, ההתאחדות לא תצטרף לארגון כוח לעובדים מכיוון שהוא עוסק בפוליטיקה".



לדבריו, התאחדות עובדי תעשיות העילית שלחה טפסים לרשם ההקדשות, כדי שתרשם כחוק והיא מצפה לתשובתו. עוד הוא אמר כי עובד שיצטרף להתאחדות ישלם דמי חבר בסך 29 שקל בחודש. כמנכ"ל ההתאחדות משמש ד"ר אמיר ארד, עובד מוטורלה לשעבר. היו"ר הוא בצלאל גרינברג, בעבר סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת סטארט אפ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully