וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אי.בי.אי בית השקעות: באפיק הממשלתי השקלי יש לקצר מח"מ לאזור 5-3 שנים

נדב עבודי

7.9.2009 / 15:20

איילת ניר: במידה והתשואות תעלנה אל רמות 5.3% בממשלתי שקלי 219 ניתן יהיה לחזור לקנותבשבוע המסחר האחרון נרשמה ירידת תשואות באפיקים הממשלתיים, השקליים והצמודים. האפיקים הקונצרנים התממשו בשל פרשת אפריקה ישראל.אפיק ממשלתי שקלי: מגמה חיובית אפיינה את שוק אגרות החוב הממשלתי בשבוע החולף. התשואה באיגרת החוב ממשלתי שקלי 219 נשקה לרמה ה-5%, רמה פסיכולוגית אשר הביאה מוכרים רבים לשוק.לאחר תקופה בה עקום התשואות השקלי השתטח, ב-אי.בי.אי חושבים כי יש מקום להתחיל לקצר את המח"מ ל-5-4 שנים, כדוגמת ממשלתי שקלי 313, ו-115. הנפקת המק"מ נסגרה השבוע ברמת של 1.97%, תשואה אשר יכולה לספק תחליף טוב למזומן בתקופה הקרובה."להערכתנו, התשואות בחלק הבינוני של העקום משקפות היטב את עליית הריבית העתידית, תחת ציפיות אינפלציה של 2.6%, אנו חושבים כי ברמת התשואות הנוכחיות לא צפויים רווחי הון, כי אם תשואה שוטפת אשר מגלמת את הסיכון", אומרת איילת ניר, הכלכלנית הראשית בבית ההשקעות ibi.אפיק ממשלתי צמוד מדד: בשבוע האחרון ראינו מגמת קיצור מח"מ באפיק הממשלתי הצמוד. לאחר מספר שבועות של השתטחות עקום התשואות, ראינו קניות במח"מים הבינוניים וזאת עקב ירידה באינפלציה הנגזרת כפי שמשתקפת בשוק האג"ח.משקיעים מוסדיים וקרנות נאמנות חזרו לקנות במח"מ 7-4 בשל ירידה בציפיות הנגזרות אל רמות של 2.55%. להערכת כלכלני אי.בי.אי, יש לשמור על מרכיב של נזילות ולחכות לירידה נוספת בציפיות האינפלציה, לקראת ירידה צפויה במדדים בחודשים ספטמבר-דצמבר, וחשש פן השוק יבצע הערכת חסר של האינפלציה הצפויה שנה קדימה ממועד זה, על רקע אותם מדדים נמוכים עונתית.אפיק קונצרני: המסחר באפיק הקונצרני היה השבוע בצל הודעתה של חברת אפריקה ישראל כי היא מתכוונת להגיע להסדר עם בעלי החוב. מניית הגיבה בירידות של עשרות אחוזים. ההשלכה הייתה ירידות חדות במדדי האג"ח שהגיעו ל-2% בסיכום שבועי במדד תל-בונד 40.כתגובה לכך נרשמו ירידות חדות באיגרות החוב של כלכלית ירושלים בציפייה להסדר חוב עתידי אם וכאשר יתרחש. אגרות החוב החזקות המשתייכות לתל-בונד 20 נהנו מביקושים כתוצאה ממעבר מקונצרנים בסקטור הנדל"ן אליהם.האנליסטים של אי.בי.אי. מאמינים כי אגרות החוב הקונצרניות נסחרות במחירים גבוהים ועל כן יש להמשיך להקטין חשיפה אליהם לטובת תחליפי מזומן או לטובת רכישות בהנפקות חדשות. כמו כן, אגרות החוב הקונצרניות בריבית משתנה נסחרות לדעתנו במרווחים נמוכים אשר אינם משקפים את הסיכון הגלום בהם.המלצות: באפיק הממשלתי השקלי חושבים ב-אי.בי.אי. שיש לקצר מח"מ לאזור 5-3 שנים. במידה והתשואות תעלנה אל רמות 5.3% בממשלתי שקלי 219, ניתן יהיה לחזור לקנות. באפיק הצמוד, במידה והתשואות תעלנה במח"מ 5-3 שנים האנליסטים חושבים שיש להגדיל פוזיציות שם.עקומי תשואה
מה חדש במאקרו כלכלה ?נכון לעכשיו אין שינוי בתחזיות האינפלציה של אי.בי.אי: מדד חודש אוגוסט צפוי להתייקר ב-0.5%, כאשר חלק נכבד מתרומה זו תתרום העלייה במחיר המים החל ממחצית חודש יולי.מדוע "נכון לעכשיו" ? - איילת ניר: "משום שאנו חוששים שההתייקרות החדה במחיר המים ביולי (מעל ל-50% במונחי חודש שלם), תתברר כגבוהה יתר על המידה, וכי התיקון יבוא לידי ביטוי במדד חודש אוגוסט. ביקשנו לברר את הנושא עם הלמ"ס, אך הם עדיין בבדיקות ואין תשובות בנדון".לאור האמור, קיים סיכוי, שלא ניתן לאמוד אותו, שהתחזית למדד חודש אוגוסט תתעדכן כלפי מטה.
מדד חודש ספטמבר צפוי להישאר ללא שינוי.האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים צפויה לעמוד על 2.8%.ירידה בהיצע הדירות, כפי שמשתקף בהמשך הירידה בבנייה, מהווה בסיס להמשך עליית מחיריםעל פי נתוני הלמ"ס, במחצית הראשונה של 2009 נרשמה ירידה של כ-3% במספר הדירות שהוחל בבנייתן בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2008. ירידה בולטת נרשמה באחד מאזורי הביקוש הבולטים בארץ - מחוז תל אביב, בו היקף התחלות הבנייה היה נמוך בכ-40% בהשוואה למחצית הראשונה של 2008.גם בהסתכלות רבעונית, נתוני המגמה אינם מבשרים טובות. לפי נתונים אלו, ברביע השני של השנה נרשמה ירידה של כ-5% (במונחים שנתיים) בהיקף התחלות הבנייה, לאחר ירידה של 7.2% ברבעון הקודם.על רקע הירידה המתמשכת במלאי הדירות למכירה (העומד היום על 6 חודשי מלאי בלבד), הירידה בהיקף התחלות הבנייה אינה מבשרת טובות לצרכנים, שכם היא מקבעת את היות הנדל"ן למגורים מוצר המצוי יותר ויותר במחסור (במיוחד מאחר ולא מדובר במוצר בודד זהה לכולם, כי אם באוסף של דירות להן מאפיינים שונים, והחיפוש אחר דירת החלומות לה מאפיינים ספציפיים, והממוקמת באזור ספציפי, הופך להיות קשה במיוחד).בשל כך, מהווה הירידה בהתחלות הבניה בסיס להמשך עליה במחירי הנדל"ן למגורים, בשנה הקרובה.
מאחר ולאורך זמן, לא קיים נתק בין מחירי הנדל"ן למגורים למחירי שכר הדירה, הרי שהדבר עשוי להוות גורם אינפלציוני נוסף במדד בעתיד הקרוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully