וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

HSBC: הרבעון הרביעי של 2001 ישקף את התחתית העסקית בקומברס; שנת 2002 - שנת השיקום

גל אשד

17.12.2001 / 20:36

"בשונה מהרבעונים הקודמים, הערכות החברה כעת הן ריאליות", אומרים ב-HSBC; גולדמן סאקס: "תחום הקול לא מת"; המניה נשארת ב"רשימה מומלצת";נראה, כי קשה לאנליסטים לפענח את התוצאות שפירסמה חברת קומברס טכנולוג'י לרבעון השלישי של 2001, וקשת ההמלצות שהם העניקו למניה נעה מ"קנייה חזקה" ועד ל"מכירה" - הדירוג הקשה ביותר, שהגיע מכיוון בית ההשקעות מריל לינץ'.בבית ההשקעות HSBC דווקא העלו את ההמלצה למניה מ"הפחת" (מכירה) ל"הוסף" - המלצה שמקבילה ל"החזק". האנליסטים, דן הרוורד וויל מנואל, מסבירים כי הצמיחה הצפויה במהלך המחצית הראשונה של שנת 2002 לצד הפוטנציאל הטמון בחברה, מובילים אותם לשינוי הדירוג למניית החברה. "במחיר המניה היום כבר מתומחר תרחיש שבו ההכנסות מכיוון התאים הקוליים ימשיכו להידרדר", הם מסבירים.
קומברס עמדה בטווח האזהרה המוקדמת שלה, שעה שדיווחה ברבעון השלישי על הכנסות של 295 מיליון דולר ורווח למניה של 11 סנט. ההכנסות של קומברס (קומברס נטוורק סיסטמס לשעבר) היוו 85% מההכנסות, אלו מהחברה הבת אינפוסיס היוו 11%, ואולטיקום תרמה לקומברס 4% מההכנסות לרבעון.הפעם - ההערכות הן ריאליותבשונה מהרבעונים הקודמים, בהם סבר בית ההשקעות כי הערכות החברה לעתיד הן אופטימיות מדי, האנליסטים נוטים כעת דווקא להסכים עם ההדרכה החדשה שסיפקה החברה ואומרים כי היא מציירת תמונה ריאלית. בצורה מספרית, מדובר על הכנסות של 265 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2001 ושל 1.1 מיליארד דולר בשנת 2002. גם הרווח שהחברה מקווה להשיג - 6 סנטים למניה ברבעון הרביעי של 2001 ורווח של 60 סנט למניה בשנת 2002 - נראים לבית ההשקעות כברי ביצוע."הרבעון הרביעי של 2001 ישקף את התחתית העסקית אליו תגיע החברה", סבורים האנליסטים, "ושנת 2002 תהיה שנת יציבות ושיקום". למרות זאת, הקיצוצים אותם ביצעה החברה - פיטורי 900 עובדים מתוך 5,500 עובדיה, שעשוי להביא לחסכון של 70 מיליון דולר ב-2002 - יוכלו להוביל אותה לצמיחה כלכלית מחודשת, שתתבטא ברמת רווח תפעולי שולי של 9.6% לקראת הרבעון הרביעי של שנת 2002.החברה תוכל לחזור לצמיחה של 15%-20% ב-2003ב-HSBC אומרים כי הם אינם חוששים ממצב בו הרווח התפעולי השולי של החברה יישאר נמוך במהלך המחצית הראשונה של שנת 2002. לדבריהם, ההנהלה ביצעה את ההחלטות הנכונות בהשקעתה במערך המחקר והפיתוח שלה (למרות שהיא עדיין משקיעה בתחום יותר מ-270 מיליון דולר בשנה). "המפתח להצלחה של קומברס יבוא משיפור בשולי הרווח התפעולי לצד יישום הציפיות אשר הוצגו לקראת הרבעון הרביעי ב-2001", הם אומרים.

היות ולא ניתנה הנחייה מכיוון החברה לגבי הצפוי לקראת שנת 2003, מאמינים האנליסטים כי נתונים מקרו-כלכליים חיוביים אשר ישפיעו על השוק, לצד יישום הדור השלישי של מערכת ה-GPRS, יאפשרו לחברה לחזור לקצב צמיחה של 15%-20% ב-2003", הם צופים.האנליסטים מגדירים את קומברס כמובילה בתחום ההודעות הקוליות, ומציינים כי בשילוב עם 380 לקוחותיה, המשקיעים יכולים להביט בחיוב על הצפוי בשנת 2003. "אנו צופים כי בשנת 2003 תציג החברה רווח למניה של 74 סנט, אך אם היא תשכיל להפחית בהוצאותיה, ותחזור לרווח תפעולי שולי של כ-15% - הרווח למניה צפוי אף להגיע לדולר אחד".

בטווח הארוך, מאמינים בבית ההשקעות HSBC, ביכולתה של החברה לשפר את הנוכחות שלה בקרב בסיס לקוחותיה הקיים. לדבריהם, מעטים המתחרים, אם בכלל, אשר ביכולתם לספק את השיפור הדרוש ולהציג פורטפוליו מוצרים רחב כשל קומברס כיום, הכולל - פורטלים קוליים, מסרי SMS ו-MMS (מולטימדיה) ומסרים מיידיים סלולריים אחרים. ההשקעה הנרחבת בתחום המחקר והפיתוח, אומרים האנליסטים, תתן לקומברס את היכולת לפתח מוצרים בהתאם לדרישות הטכנולוגיות של השוק.קשה לומר איזה מוצר יהיה בעל הפוטנציאל הגדול ביותר"אומנם התחזית ארוכת הטווח לגבי תחום התאים הקוליים אינה חזקה", אומרים האנליסטים, "אולם יש לנו ביטחון גובר והולך ביכולתה של החברה למנף את בסיס הלקוחות שלה ולהפוך לספקית מובילה של שירותי ערך מוסף".הם מוסיפים ואומרים כי עדיין קשה לומר מיהו המוצר מבין הפורטפוליו הרחב שלה שהוא בעל פוטנציאל השוק הגדול ביותר, והם מביעים פעם נוספת חשש שמא תחום המסרים המאוחדים - שצפוי להיות מנוע הצמיחה הבא של החברה - יתברר בסופו של דבר כשוק נישה בלבד, עם פוטנציאל נמוך מהתחזיות. הם מציינים כי למרות זאת משדרת הנהלת החברה אופטימיות לגבי הפוטנציאל הטמון בשרותי השליטה הקוליים בפרט ובשידרוג הטכנולוגיה עבור מערך המוצרים של לקוחותיה בכלל.

ב-HSBC מסכמים ואומרים כי שני חששות ריחפו עד כה מעל לחברה: האחד, הוא כי התחזיות שהחברה סיפקה הן אגרסיוויות מדי. השני הוא מבנה ההוצאות של החברה, שהיה צורך לעשות בו שינויים. כעת, לאחר ששני הנושאים הללו טופלו, הם מאמינים ביכולתה של קומברס לחזור למעמד של מובילה בתחומה. מחיר היעד שמציבים האנליסטים למניה הוא 25 דולר - גבוה בכ-19% ממחיר המניה ביום פרסום ההמלצה.גולדמן סאקס: תחום הקול לא מתגם בבית ההשקעות גולדמן סאקס מאמינים כי בשנת 2002 החברה תחזור לפגוש את תחזיותיהם המקוריות או אפילו לעקוף אותן. האנליסטים מותירים את ההמלצה למניה כ"רשימה מומלצת" - הדירוג הגבוה ביותר של בית ההשקעות, מה שמראה יותר מהכל על ההבדלים בין בתי ההשקעות השונים."עסקיה של החברה והראות קדימה מתחילים להשתפר", אומר צוות האנליסטים בראשותו של אילן זיווטופסקי. הם מוסיפים כי למרות שהחברה הורידה את תחזיותיה לרבעון הרביעי, עדיין מדובר ברף "מאתגר". נקודה חיובית עבור החברה היא דווקא החיסכון בהוצאות התפעוליות - בגולדמן סאקס מאמינים כי החברה יכולה אף לחסוך בשנה הבאה יותר מ-70 מיליון דולר ולשפר את תוצאותיה התפעוליות במידה רבה."תחום הקול לא מת", אומרים בגולדמן סאקס. לדבריהם, סגמנט זה בפעילות החברה יתחיל להראות צמיחה שנתית עוקבת צנועה החל מאמצע שנת 2002, וזאת למרות שספקיות תקשורת שקומברס אמורה היתה לספק להם פתרונות וכבר חתמה עימן על חוזים - פועלות בצורה איטית מהציפיות המוקדמות בהחלפתן את המערכות הקיימות אצלן.טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully