וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האם אתה מתאים להיות עצמאי?

TheMarker

12.10.2009 / 13:50

רבים רואים בפתיחת עסק עצמאי את המענה לרצון להיות אדון לעצמך ולא עושה דברו של אדם אחר ואת הפיתרון להגשמה עצמית, התעשרות מהירה ועתיד מבטיח ■ אך לא כולם לוקחים בחשבון את מה שמוטל על כף המאזניים בצד החובה ■ אודי בירקאן מספק כמה שאלות שיעזרו לכם לההרצון להיות אדון לעצמך ולא עושה דברו ומשרתו של אדם אחר, גורמת לרבים לראות בעסק העצמאי את הפיתרון היחיד להגשמה עצמית, התעשרות מהירה ועתיד מבטיח. רבים נוטים לראות רק את צד הזכות ולא לוקחים בחשבון את מה שמוטל על כף המאזניים בצד החובה. לכן אין זה פלא כי רבים ממהרים לפתוח עסק מבלי לשקול את מידת התאמתם להיות עצמאיים וכך, אין זה מפתיע שהסטטיסטיקה מלמדת ש-90% מהיזמים ובעלי העסקים נכשלים.חשוב להבין כי לא מספיקים רעיון מעולה, גב כלכלי ומשפחה תומכת. עליך לשאול את עצמך (ולענות בכנות) האם אתם מתאים להקים ולנהל עסק עצמאי עם כל הכרוך בכך. יש לעשות את הבירור הזה בכל הרצינות ולזכור שעסק עצמאי לא מערב בתוכו רק נתונים מספריים.עליך לחשוב בכובד ראש על השינויים שתיאלץ לעבור בסגנון החיים שלך, לחשוב על המשפחה שלך, על הדברים שאתה אוהב ופחות אוהב, קצב העבודה שלך, ערכים ואתיקה. רק אתה יכול לדעת אם מתאים לך להיות עצמאי, זוהי החלטה אישית, שרק אתה יכול לבצעה. להלן מספר שאלות בסיסיות אשר יעזרו לך לבחון את כל זאת. קח את הזמן לבחון את עצמך, ולשאול עוד שאלות שצצות ועולות, לקבל עליהן תשובות מספקות ורק אז - להגיע להחלטה הסופית.שלוש שאלות סינון ראשונות:1. האם אתה מוכן להיפרד מההטבות הניתנות לך כשכיר בחברה?ביטוח מנהלים, קרן פנסיה, ימי מחלה בתשלום, ימי חופשה בתשלום, מכוניות של החברה, ביטוחים רפואיים – הטבות אלו ועוד כבר לא יהיו מנת חלקך כאשר תהפוך לעצמאי ויכול להיות שתרגיש בחסרונם הרב. כעצמאי, הצלחתך נמדדת מידי יום בביצועים ובצורת ההתנהלות שלך בתפעול העסק.2. האם אתה מוכן להתמודד עם האתגרים מבחינה פיזית ונפשית?להיות עצמאי משמע להישאר תמיד עם יד על הדופק ולהיות ערני לכל המתרחש. עליך להיות בעל יכולת לקום מידי יום מוקדם בבוקר, לפתוח את העסק, לשרת את הלקוחות ולעבוד שעות ארוכות. זכור שבעיקר בצעדיך הראשונים לא הכול יתקתק כמו שעון שוויצרי מאחר ותלמד מיומנויות חדשות. יהיה עליך להתמודד עם משברים ועמידה ביעדים שעלולים להיות מאוד מלחיצים. האם תוכל להתמודד עם הדרישות, העומס והלחץ הרב שכרוכים בניהול עסק?3. איך משפחתך וחבריך מגיבים?פתיחת עסק עצמאי היא החלטה שמשנה חיים. ניהול עסק הוא יותר מאשר עבודה במשרה מלאה ובזמן תהליך ההקמה, סביר שהעסק יהיה מרכז חייך. ההתחייבות הזו דורשת בין היתר הקרבת הזמן שבו אתה מבלה עם משפחה ועם חברים. אם הם מביעים התנגדות לכמות הזמן שתצטרך להשקיע בעסק, עליך לעשות חושבים בשנית.על מנת להצליח, עליך ועל משפחתך להבין ולקבל את שנדרש ממך כעצמאי, להבין שכמות הזמן שתשקיע בעסק היא גדולה וכך גם ההקרבה. אם אתה שומע ממשפחתך הערות של חוסר שביעות רצון ברגע שאתה מזכיר את המילה עצמאי – עצור שם, נסה להבין מאין נובעים רגשותיהם ונסה להביא את משפחתך לתמוך בך לפני שאתה ממשיך הלאה. שתף את משפחתך בתהליך שאתה עובר וקבל את הפידבק שלהם על החלטותיך. בדרך זו הם ירגישו שותפים ויספקו לך את התמיכה שאתה צריך.להלן תכונות הנדרשות מבעל עסק עצמאי - בדוק האם ניחנת בהן:1. שקדנות. פוחד מעבודה קשה? אל תהיה עצמאי!
רק התמדה, נמרצות ומחויבות לעסק יובילו אותך לתוצאות.2. יכולת תקשורתית. לא אוהב לעבוד עם אנשים? אל תהיה עצמאי!
למרות שאתה הקברניט אתה לא לבד. עובדים, ספקים, לקוחות, כולם אנשים שתצטרך להוביל, לשתף איתם פעולה ולתקשר איתם.3. תעוזה. מצבי משבר ואי-ודאות מוציאים לך את הרוח מהמפרשים? אל תהיה עצמאי!
בעל עסק עצמאי צריך את העוז לקחת סיכונים מחושבים ולהתגבר על מכשולים (שבודאי יגיעו).4. אורך רוח. אוהב קיצורי דרך ומחפש נוסחת פלא? אל תהיה עצמאי!
סוף מעשה במחשבה תחילה- תכנון מוקדם וקביעת יעדים מוגדרים ועמידה בהם ישפרו לאין שעור את סיכוייך להצליח.5. יצירתיות. חושב מה שכולם חושבים והולך אחרי העדר? אל תהיה עצמאי!
רק אם תשכיל לשבור מוסכמות ודפוסי חשיבה יהיה לך סיכוי לפרוץ קדימה.6. חשיבה לטווח ארוך. מחפש רק לעבור את היום ולחכות עד שיגיע המחר? אל תהיה עצמאי!
חשוב מהסוף להתחלה: החלט מה התוצאה הרצויה, סמן מטרות ופעל להשגתן.7. כושר אלתור. אוהב סדר ומסגרות ומפחד מהלא נודע? אל תהיה עצמאי!
אין יום דומה למשנהו. יזם חייב להיות מסוגל להגיב מיידית, לתפקד היטב במצבי עמימות ולדעת לזהות ולנצל הזדמנויות.8. כושר הסתגלות. פוחד מהתחלות חדשות? אל תהיה עצמאי!
אין זמן ל"משחק מקדים" ולהסתגלות, יזם אשר נזרק למים מיד חייב להתחיל לשחות.9. אופטימיות. לא יכול להתעלות מעל לקשיי היום יום ולהביט קדימה? אל תהיה עצמאי!
אין שאלה אם, אלא רק מתי יהיו רגעי לחץ ומשבר. בעל עסק עצמאי חייב לדעת לשדר עסקים כרגיל, להתעלם מהפרטים הקטנים ולהסתכל על התמונה הגדולה.10. עצמאות. מחפש חיזוקים וזקוק לעדת מעריצים כדי לרוץ קדימה? אל תהיה עצמאי!
אין ספק שבעל עסק עצמאי אינו לבד. יש משפחה, חברים, עובדים, יועצים והרבה על מי לסמוך. יחד עם זאת, ההגה בידיים שלך ואתה זה שתחליט, תתווה מדיניות ותנווט את העסק.11. יכולת מיקוד במשימה. לא מסוגל להיות בפוקוס? אל תהיה עצמאי!
בסביבת החיים המודרניים בכלל ובסביבת העבודה בפרט, יש אינספור רעשים, הסחות דעת ומידע. יכולת המיקוד מאפשרת להתעלם מרעשי הרקע, לזהות את המטרה העיקרית ולפעול ביעילות ויצירתיות להשגתה.הכותב הוא יועץ עסקי, מנכ"ל ובעלים של חברת אפקטיב ומחבר הספר gps לעסקים בשיתוף עם הרשות לעסקים קטנים ובינוניים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully