וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

העלייה בדולר - מכה נוספת להוצאות המלונות והחברות הגדולות במשק

שלומי גולובינסקי

23.12.2001 / 17:41

חברות שנטלו הלוואות ביניים ייהנו מהירידה החדה שנרשמה במטבע היפאני

העלייה שנרשמת בימים אלה בשערו של הדולר - פועל יוצא של הורדת הריבית הצפויה מצד בנק ישראל - תפגע בחברות רבות במשק. הפגיעה תבוא לידי ביטוי בעיקר בסעיף הוצאות המימון של החברות שנטלו אשראי בנקאי צמוד לדולר. עיקר הפגיעה תורגש בחברות שלא הגנו על עצמן מפני פיחות אפשרי בשקל באמצעות אופציות או מכשירים פיננסיים אחרים.

דוגמאות בולטות לחברות הממומנות מהלוואות דולריות הן חברת החשמל, שבשל מגבלת לווה בודד נאלצת לממן את פעילותה ממקורות בחו"ל, וכן בתי הזיקוק שבשליטת המדינה והחברה לישראל (26%). חברה נוספת מקבוצת החברה לישראל שצפויה להיפגע היא כימיקלים לישראל , שלה הוצאות מימון כבדות.

העלייה בדולר תפגע קרוב לוודאי גם ברשתות בתי המלון הגדולות, שלהן הלוואות עתק של מאות מיליוני שקלים כל אחת, הצמודות בעיקרן למטבע חוץ. לרשת מלונות דן למשל, הלוואות בנקאיות בהיקף של כ-750 מיליון שקל. העלייה שנרשמה בשערו של הדולר ברבעון השלישי גררה הוצאות מימון בהיקף של 23 מיליון שקל. גם ישרוטל שלה אובליגו בהיקף של 837 מיליון שקל, צפויה להציג פגיעה בשורת הוצאות המימון.

עם זאת, חלק מהאשראי שנטלו רשתות בתי המלון הגדולות מקורו ביינים יפאנים, במטרה לנצל את הריבית הנמוכה. המטבע היפאני נשחק, וכך גם ההלוואה. למשל, בדו"חות רשת מלונות אפריקה ישראל מצוין כי רכיב ההלוואות ביינים מהווה כ-40% מהלוואת החברה לעומת 7.6% בלבד בדולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully