וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנק המרכזי של אירופה הותיר את שיעור הריבית על רמת שפל של 1%

הדר תדמור

5.11.2009 / 15:16

בחודש מאי הוריד הבנק המרכזי של אירופה את שיעור הריבית למדינות גוש היורו לראשונה לרמת השפל הנוכחיתהבנק המרכזי של אירופה (ecb) הותיר את הריבית למדינות החולקות את מטבע היורו על רמתה הנוכחית - 1%, בהתאם לציפיות האנליסטים. זהו השיעור הנמוך ביותר שהונהג למדינות האזור.
בחודש מאי הוריד הבנק המרכזי של אירופה את שיעור הריבית למדינות גוש היורו לראשונה לרמת השפל הנוכחית, והחל לרכוש אג"ח בשווי 60 מיליארד יורו (84.6 מיליארד דולר) כדי לעודד את ההלוואות.
נשיא הבנק המרכזי של אירופה (rcb), ז'אן-קלוד טרישה, אמר באוקטובר כי רמת הריבית הנוכחית בגוש היורו היא הרמה המתאימה. טרישה אותת בדבריו כי הבנק המרכזי לא ימהר להעלות את הריבית, בעוד כלכלת אירופה מתאוששת מהמיתון החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה."ההתאוששות לא צפויה להיות מאוזנת", אמר טרישה. "בטווח הקצר יתמכו בהתאוששות צעדים זמניים שננקטו, אולם בטווח הבינוני יעיבו עליה סוגיות הקשורות למאזנים של מוסדות פיננסים ולא פיננסים", הוסיף.הנציבות האירופית העלתה את תחזית הצמיחה ל-16 המדינות החולקות את מטבע היורו ל-0.7% בשנה הבאה, על אף התרחבות הגירעונות התקציביים של חלק ממדינות הגוש ועל אף העלייה בשיעור האבטלה. תחזית הצמיחה מגיעה לעומת הערכות קודמות לנסיגה של 0.1% בתמ"ג של גוש היורו בשנה הבאה.גוש היורו צפוי לשוב לצמיחה בשנת 2010 ולרשום צמיחה של 1.5% בשנת 2011, לאחר נסיגה של 4% בתמ"ג של הגוש השנה, כך העריכה הנציבות האירופית.הגירעון התקציבי של 16 מדינות גוש היורו יגיע לכדי 6.9% מהתמ"ג בשנה הבאה וירד ל-6.5% בשנת 2011. שיעור האבטלה צפוי לעלות גם בשנה הבאה וגם בשנה שלאחריה, ולהגיע ל-10.9% - השיעור הגבוה מאז שנת 1955, לפי הנציבות האירופית.הבנק המרכזי של בריטניה הותיר היום את שיעור הריבית ברמה של 0.5%. בנוסף הרחיב הבנק המרכזי של בריטניה את תוכנית ההרחבה הכמותית ב-25 מיליארד ליש"ט (41 מיליארד דולר).מאז אוקטובר 2008 ביצע הבנק המרכזי של בריטניה סידרה של הורדות ריבית, החל מרמה של 5%. בחודש מארס החל הבנק בתוכנית הרחבה כמותית. מטרת התוכנית היתה להגדיל את היצע הכסף ולהימנע מדיפלציה. בחודש אוגוסט הרחיב הבנק ב-50 מיליארד ליש"ט את תוכנית ההרחבה הכמותית ל-175 מיליארד ליש"ט (297.5 מיליארד דולר). במסגרת התוכנית הבנק מדפיס כסף כדי לרכוש נכסים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully