וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שמים את הכסף בבלטות

מאת רינה רוזנברג

6.11.2009 / 6:55

בועה או לא - הרוכשים לא ממש מתרשמים מההערכות כי המחירים צפויים לרדת, וממשיכים לקנות דירות למגורים ולהשקעה, חדשות או יד שנייה, מקבלן או בקבוצת רכישה ? חמישה קונים טריים מספרים על החיפושים, ההתמקחויות והמשכנתא"אין דירות בשוק, הן נחטפות בתוך 4 ימים"משפחת כהן: שרון (35) מתווך נדל"ן, מזל (35) קוסמטיקאית ובנם בן ה-3. גרים כיום בשכונת שרונה ברחובות

הדירה החדשה: יד שנייה, 4.5 חדרים, מיועדת למגורים, בשכונת שרונה ברחובות.המחיר: 1.15 מיליון שקל ובנוסף כ-50 אלף שקל לשיפוץ.

החיפושים: "חיפשנו הרבה מאוד זמן. בגלל שאני מתווך היה לי קשה לשלם את מחיר השוק וחיפשתי באמת מציאה. אבל אין דירות כיום: דירה שיוצאת לשוק ב-50 אלף פחות ממחיר השוק נחטפת תוך ארבעה ימים. ברגע שמגיעים יותר מארבעה אנשים לראות את הנכס, המוכרים קופצים במחיר. מספיק שמוכר מקבל עשרה טלפונים כדי שירגיש מוצף ויעלה את המחיר. אנשים משתוללים. ובסופו של דבר הם מוכרים".הבחירה: "אנחנו אוהבים מאוד את השכונה וגרים בה כבר שנים. אשתי עובדת בשכונה ומרבית הלקוחות שלה מכאן. הבתים משותפים והאוכלוסייה צעירה מאוד. לא רצינו לעזוב את האזור, אבל רצינו להפסיק לגור בשכירות. החלטנו שהגיע הזמן שיהיה לנו נכס משלנו".המיקוח: "המוכרים דרשו 1.25 מיליון שקל. הגעתי לדירה כמתווך, הבעלים רצו שאמצא להם קונה. הם לא היו בנויים לקטע של הטיילת בדירה ורצו לסגור את המכירה כמה שיותר מהר. הבטחתי להם שאעביר להם את הכסף מהר יותר בתנאי שיורידו את המחיר. זה השתלם לשני הצדדים. זו מציאה מבחינתי. אני מאמין שהדירה שווה 1.25 מיליון שקל בקלות".הערך: "אני מאמין שיעלה. אני מתכוון לעשות שיפוץ קטן במקלחת ובמטבח ולדעתי הדירה תהיה שווה 1.32 מיליון שקל".המשכנתא: 70% מהסכום במשכנתא. 70% במסלול צמוד ריבית פריים ו-30% בהחזר קבוע. המסלול נקבע על ידי מנלת מחלקת משכנתאות של הבנק, שאתה אני עובד באופן צמוד מתוקף העבודה שלי, אז אני בטוח שהיא דאגה לנו להסדר מתאים".החששות: "אצל עצמאים כלום לא בטוח אבל אני לא חושב שתהיה בעיה במשכנתא. התאמנו את גובה ההחזר לגובה השכירות ששילמנו עד כה - 3,300 שקל".למה דווקא עכשיו? "כי אני חושב שהמחירים עוד יעלו. זאת גם הדעה הרווחת בכל הסנדאות והפגישות של המתווכים ואנשי המקצוע בתחום הנדל"ן"."אלה המחירים שלוקחים כיום - באנו מוכנים"משפחת סויסה: שירה (35) מזכירה רפואית, מוריס (36) מהנדס בחברת תקשורת ושלושת ילדיהם (בני 10, 6 ו-7 חודשים). גרים בשכירות בשכונת בית אליעזר בחדרה
הדירה החדשה: 4 חדרים למגורים, בפרויקט אחוזת אלכסנדר שבשכונת ניסן של קבוצת הלברשטיין שבחדרה.המחיר: 930 אלף שקל.

החיפושים: "בהתחלה חיפשנו בכל מיני מקומות בשרון כמו בצורן, אבל המחיר (1.4 מיליון שקל) היה גבוה מדי. גם בכרכור ראינו דירה שהיתה מעבר לתקציב שלנו והכניסה לא היתה מיידית, אז ויתרנו. לקח זמן עד שהחלטנו שאנחנו רוצים להישאר בחדרה, ומרגע שהתחלנו לחפש בעיר זה לקח כחצי שנה".הבחירה: "אין היצע גדול של דירות בשכונת ניסן - וזאת השכונה הכי טובה עבור הילדים שלנו. חיפשנו סביבה טובה עם מרחבים, שיהיו אנשים צעירים סביבנו ושבית הספר של הילדים יהיה קרוב. בשאר המקומות שחיפשנו בהם לא היה ירוק, מרווח ונחמד כמו פה. כשהגענו להתעניין בפרויקט הזה רובו כבר היה מכור והדירה הזו היתה בין הבודדות שנותרו".המיקוח: "שילמנו את המחיר הראשוני. הבנו שאין אפשרות לדבר על הורדת מחירים בפרויקט. אבל זה עדיין לא זול. אלה המחירים שלוקחים כיום - באנו מוכנים".הערך: "אני מאמינה שהערך יעלה. השכונה מאוד מבוקשת. בזמן הקצר שבדקנו את המחירים היתה דירה אחת שבתוך חודש מחירה עלה בגלל ריבוי הפניות לגביה".המשכנתא: "70% מהסכום במשכנתא. חילקנו את זה לכמה מסלולים כדי לחלק את הסיכונים - גם פריים, גם קבוע וגם משתנה".החששות: "יש לנו עבודות מסודרות וגם הריבית כיום נמוכה, אבל אי אפשר לדעת מה יהיה מחר. תמיד יש חששות שלא נצליח לעמוד בתשלומים. חשבנו הרבה לפני שהחלטנו על איזה מסלול משכנתא ללכת, בעזרת יועץ משכנתאות".למה דווקא עכשיו: "רצינו לעזוב את הדירה בה גרנו בשכירות. כשהתחלנו לחפש דירות להשכרה ראינו שהמחירים יקרים מאוד, אז החלטנו שאם כבר לשים את הכסף על משהו עדיף שזה יהיה על משכנתא ולא על שכירות"."לבורסה אני לא מתקרב. נשאר רק נדל"ן"משפחת הבי: איציק (33) בעל חברת כוח אדם, אביבית (33) עובדת בחברת ביטוח ושני ילדיהם (2 ו-4), גרים כיום בקרית אונו בשכירותהדירה החדשה: 4 חדרים למגורים או להשקעה, בבניין חדש שעדיין לא נבנה בשכונת נווה יהושע ברמת גן.המחיר: 1.3 מיליון שקל.

החיפושים: "רציתי לקנות דירה להשקעה אבל לא ממש חיפשתי. במקרה הגעתי לקבוצת הרכישה הזאת, של חברת קפיטל גרופ, דרך ידידה שמשווקת שם. היא סיפרה לי על הפרויקט והציעה שנבוא לראות. בגלל שאני רמת גני במקור - התעניינתי".הבחירה: "נווה יהושע היתה שכונה עם מוניטין לא טובים במיוחד, אבל היא עברה שינוי. לא הייתי מוצא דירה כזו באף מקום אחר. כ-100 מ"ר לא כולל מרפסת בקומה 14, ממש מיני פנטהאוז, ורואים ממנה את הפארק הלאומי. כיום אנחנו גרים בקרית אונו בזכות הגן האנתרופוסופי שיש שם. אם נחליט לגור בדירה החדשה, זה מפני שברמת גן יש את אחד מבתי הספר האנתרופוסופיים היחידים באזור".המיקוח: "לא היתה אפשרות להוריד את המחיר, אבל הוא מאוד התאים לי. אם היו דירות נוספות כאלה באזור הן היו עולות 1.5 מיליון שקל".הערך: "לא יודע אם הערך יעלה. אבל כבר כיום נראה לי שדירה כזאת שווה יותר ממה ששילמתי".המשכנתא: "70% מהסכום במשכנתא. קבוצת הרכישה סידרה לנו ריבית פריים. ברגע שהבנייה תסתיים אוכל לעבור לאיזה מסלול שאני רוצה".החששות: "אם הדירה תהיה להשקעה אז השכירות אמורה לכסות את המשכנתא, במיוחד עם ריבית נמוכה. לפיכך אנחנו לא חוששים. במקרה הכי גרוע נמכור את הדירה ומקסימום נפסיד 10% על העסקה. לא כזה נורא. ראיתי אנשים שלקחו סיכונים גדולים והתרסקו במניות ובפורקס. לקחנו השקעה סולידית".למה דווקא עכשיו? "לבורסה אני לא מוכן להתקרב - אין מצב שאני שם את הכסף שם. בבנקים אין בשביל מה להשקיע וגם לא מתחת לבלטות. נדל"ן זה הדבר היחיד שנשאר. לפני שנה כולם אמרו שהמחירים יירדו. אז חיכיתי ולא קניתי דירה ובינתיים המחירים רק עולים. אני זוכר שהלכתי לראות בזמנו דירת גן מקבלן והוא רצה עליה 1.9 מיליון שקל. כיום הוא מבקש 2.5 מיליון שקל"."עד הפנסיה יהיו לי עשר דירות"משפחת פורת: אהוד (52) עורך דין, טלי מנהלת מסחרית בגולף & קו ושני ילדיהם (21 ו-25). גרים בשכונת צהלה בתל אביבהדירה החדשה: 2 חדרים להשקעה ברחוב סעדיה גאון בתל אביב.המחיר: 900 אלף שקל לפני שיפוץ, פלוס 400 אלף שקל עלות השיפוץ. כניסה מוערכת - בעוד שנה.

החיפושים: "חיפשתי במשך חודשיים בצורה אינטנסיבית, ראיתי כ-20 דירות. התרשמתי שלפחות שליש מהמפרסמים במודעות מתעניינים לדעת כמה הדירות שלהם שוות אבל לא ממש מוכרים. למרות זאת מי שרוצה לקנות דירה מוצא מהר מאוד - כי יש היצע. מתוקף עבודתי אני מכיר אנשים בענף הנדל"ן וחיפשתי בעזרתם."כשאני קונה דירה להשקעה אני מנסה למצוא אנשים שלחוצים למכור - כמו זוג שמתגרש, אנשים שעוזבים את הארץ, אנשים שלא עומדים במשכנתא או מודעות על כינוס נכסים בעיתונות".הבחירה: "זו דירה שתעבור שיפוץ מאסיבי. היא תיראה חדשה לגמרי. מחירה היה אטרקטיבי לדירה שדורשת שיפוץ, יש לה חנייה וזה אומר שדמי השכירות יהיו גבוהים ויהיה קל ומהיר יותר להשכיר אותה. אני משכיר כמה דירות בתל אביב ואני יודע שאנשים מוכנים לשלם סכום גבוה, העיקר שתהיה להם חנייה. בנוסף, יש מעלית בבניין ולדירה הממוקמת בקומה השלישית זה חשוב".המיקוח: "בהתחלה רצו 1.1 מיליון שקל. בגלל ששילמתי את כל הסכום במזומן המוכר הסכים להוריד את המחיר. נראה לי שהוא היה צריך את הכסף. המחיר הסופי ששילמתי, 900 אלף, היה מוצדק".הערך: "לא ממש מעניין אותי אם יעלה. אני לא מתכנן למכור. אני קונה דירות כדי ליצור לי דמי פנסיה נוספים בבוא היום במיסוי הכי נמוך שיש. ההערכה שלי היא שבגיל הפנסיה יהיו לי כעשר דירות, כל דירה תפיק 5,000 שקל והמס הוא 10%".המשכנתא: "שילמתי במזומן".למה דווקא עכשיו? "אני תמיד מחפש דירות להשקעה. קניתי כי הצלחתי לקבל מחיר טוב. את עודפי המזומנים שיש לי אני מזרים לנדל"ן בתל אביב. הבורסה לא הוכיחה את עצמה ואיכזבה אותי. אין לי אמונה בבורסה כי אפשר להימחק שם. נדל"ן לא נמחק - גם אם תהיה ירידת מחירים הדירה לא נמחקת והיא מכניסה כל חודש תשואה נטו"."אי אפשר להמשיך לגור בקומה 3 בלי מעלית"משפחת ספיר-גסר: יובל (35) מתכנת בסטארט-אפ, נילי (35) פרקליטה פלילית במחוז תל אביב, בהריון + ילדה בת 3. גרים בשכירות ברח' בלוך בת"אהדירה החדשה: 4 חדרים יד שנייה, למגורים, ברחוב ארלוזורוב בתל אביב.המחיר: 1.7 מיליון שקל.

החיפושים: "חיפשנו יותר מחצי שנה וראינו 20-30 דירות במרכז תל אביב. לקח לנו קצת זמן כי היו לנו דרישות די ספציפיות - דירה מספיק גדולה עם חנייה ומעלית. רצינו מקום עם גישה לסופרמרקטים שפתוחים 24 שעות ולמוקדי התרבות של תל אביב. כמו רוב הדירות שנתקלנו בהן, גם זאת שרכשנו פורסמה בתיווך".החלופה: "היתה דירה באחד הרחובות הצדדיים באזור דיזינגוף-ארלוזורוב שמאוד אהבנו וגם ההורים באו לראות והתרשמו לטובה. הגענו לשלב של עורכי הדין וכבר היתה טיוטת חוזה. אבל כשהתחלנו לברר יותר לעומק התברר שהמבנה מוגדר על ידי העירייה כמסוכן והיתה בעיה של עמוד תומך ששקע והתנתק. המתווך והבעלים ידעו אך לא אמרו לנו וגילינו זאת כשבדקנו את תיק הבניין בעירייה. עוד לפני שהספקנו לעשות משהו בנדון הבעלים של הדירה הודיעו לנו שהם חזרו בהם, ומכרו את הדירה לקונים אחרים".הבחירה: "המחיר של הדירה מוצא חן בעינינו כי הוא היה במסגרת התקציב שלנו. אני מאמין שהמחיר טוב יחסית, לפחות על פי מה שאנחנו ראינו בשוק. הדירה משופצת ולכן אנחנו יכולים להיכנס אליה יחסית בקלות, מבלי להיכנס לעוד פרויקט של שיפוץ, והחדרים בה גדולים".המיקוח: "התמקחנו, אבל המחיר ירד באלפים בודדים בלבד".הערך: "לא קנינו את הדירה להשקעה ולא כדי למכור אותה בשנים הקרובות. קנינו אותה כדי לגור בה. אולי בשנים הקרובות ערך הדירה יירד, אבל בעתיד הרחוק הוא בטוח יעלה. אבל כאמור זה פחות מעניין אותנו".המשכנתא: "לקחנו 70% מהסכום במשכנתא במסלול מאוד מסועף ומפוצל".למה דווקא עכשיו? "כל הזמן אומרים שהמחירים הולכים לרדת אבל לא בטוחים. החלטנו שאנחנו לא יודעים מה הולך להיות ואנחנו לא נכנסים לספקולציות מה יהיה עוד שנה. בנוסף, נילי עומדת ללדת עוד פחות מחודש ולא יכולנו להמשיך לגור בקומה שלישית בלי מעלית. עברנו את זה פעם אחת עם תינוק. לא נעשה זאת שוב".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully