וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הידיעות על גז ממערב לחופי חיפה מעוררות לחיים את מניות הנפט

שלומי גולובינסקי

25.12.2001 / 11:58

ישראמקו: "מהניתוחים של בריטיש גז עולה כי עשויים להימצא ברשיונות אלה כמויות ניכרות של גז טבעי, בשלב זה ברמות סיכון שונות אך נדרשות בדיקות נוספות"

הבוקר שוב התעוררו לחיים יחידות ההשתתפות של שותפות חיפושי הנפט והגז ישראמקו , כמו גם מניות דור כימיקלים ויתר החברות שיש להן פעילות בתחום המסוכן של חיפושי הנפט והגז בארץ. הסיבה: בדיקות ראשוניות מעלות שמול חופי חיפה, בתחומי הרשיון הימי גל B, חבוי גז טבעי בשווי של 5-8 מיליארד דולר. ידיעה גדולה על כך הופיעה בעיתון הארץ,

בישראמקו, המחזיקה בכ-5% מהזכויות ברשיונות גל B, מצננים בינתיים את ההתלהבות: "מפעיל הרשיונות (חברת בריטיש גז) הציג בפני השותפים תוצאות ראשוניות של הפענוח הסיסמי התלת ממדי, מהן עולה כי עשויים להימצא ברשיונות אלה כמויות ניכרות של גז טבעי, בשלב זה ברמות סיכון שונות. על מנת להקטין את רמות סיכון ביצוע הקידוחים ברשיונות, נדרשות בדיקות נוספות, אשר טרם בוצעו ושיכללו בין היתר ניתוח כלכלי תוך התייחסות לעלויות הפיתוח וההפקה".

יחד עם זאת, העובדה כי מדובר בסימנים ראשונים בלבד, לא מונעת ממניות ישראמקו לזנק ב-6.8% תוך שהן מרכזות מחזור גדול יחסית של 3.2 מיליון שקל. מניות השותפות בקבוצת MEE, המחזיקה ב-30% מהזכויות בשותפות, נהנות מעליות חדות אף יותר. כך במניות דור כימיקלים, שמוסיפות 7.45% ומניות המפעלים הפטרוכימיים שמזנקות ב-13.5%.

קבוצת ישראמקו מחזיקה רק ב-5% מהזכויות ברשיונות גל, לאחר שמכרה מחצית מהחזקותיה ברשיונות לחברת הדלק אלון של שרגא בירן, דודי ויסמן ואפריקה-ישראל . חברת דלק אחרת ששותפה ברשיונות היא סונול, שלה החזקה של 15%.

ישראמקו ובריטיש גז חתומות כבר על יותר מתגלית גז אחת ממערב לחופי אשקלון. יחד עם זאת, עדיין לא ברור האם הגז של קבוצת ישראמקו-בריטיש גז יסופק לחברת החשמל או רק הגז שמצאו שותפות ים תטיס, ובראשן שותפויות החיפושים אבנר ודלק קידוחים, שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה. התגליות של ים תטיס גדולות פי כמה מהתגליות של קבוצת ישראמקו.

ביום חמישי הקרוב יינעל המכרז שפירסם משרד התשתיות להקמה והולכה של גז טבעי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully