וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיטב: צמודי המדד הניבו את התשואה הממוצעת הגבוהה ביותר השנה - 13.9%; מניית ריטליקס השיגה תשואה של כ-60%

גולן פרידנפלד

25.12.2001 / 15:34

האפיק המט"חי השיג תשואה ממוצעת של 10.9%; אג"ח מסוג שחר השיגו תשואה ממוצעת של 12.8%; כור היתה המניה הגרועה ביותר במעו"ף עם תשואה שלילית של כ-50%בבית ההשקעות מיטב מציינים כי עד כה האפיק הרווחי ביותר השנה היה צמודי המדד הממשלתיים, שהשיגו תשואה של 13.9% בממוצע. צמודי המדד הפרטיים רשמו תשואה של 10.3% לעומת תשואה של 10.9% בצמודי המט"ח ולעומת תשואה של 10.4% באיגרות החוב השקליות.במיטב מציינים כי שוק איגרות החוב צמודות המדד, שמרבית המשקיעים מאסו בו בשנים האחרונות, החזיר את חובו למשקיעים. הסיבה לשינוי, להערכת כלכלני מיטב, אינה נעוצה בשינוי בסביבת האינפלציה שגדלה מ-0% ל-1.3% אלא בהשפעה המצטברת של הורדת הריבית השקלית על ידי בנק ישראל, שכבר במחצית הראשונה של השנה הביאה לגל של עליות באפיק זה, ובסופו של דבר חילחלה לצמודי המדד כחלופה להשקעה.בחינת התשואות של איגרות החוב על פי הטווח שלהן לפדיון מראה כי ככל שאיגרות החוב ארוכות יותר כך התשואה שהן משיגות גבוהה יותר מכיוון שהמנוף שלהם לשינויים בריבית הוא גבוה ביותר. צמודי המדד לטווח של עד שנתיים עלו ב-8.2%, באיגרות החוב לטווח של 2-5 שנים נרשמה עלייה של 12.8% והעלייה הגבוהה ביותר נרשמה בצמודות הארוכות: לטווח של 5-7 שנים - 17.5% ובאלו של 7-10 שנים נרשמו עליות של 19.3%. איגרות החוב לטווח הארוך ביותר, של 10-15 שנים, השיגו תשואה של 21.3%.בעוד הקרנות המט"חיות הן הראשונות להתעורר לאחר הפחתת הריבית, מציינים במיטב כי צמודי הדולר רשמו עליות של כ-10.9% על רקע הפיחות בשיעור של 7.3% שחל בשערו של השקל אל מול הדולר. השקל פתח את השנה ברמה של 4.04 שקלים לדולר וכיום הוא עומד על 4.335 שקלים - מה שתרם כמובן לעליות בצמודי המט"ח.מוקדם מדי להספיד את השקל, סברו היום מרבית מנהלי הקרנות בשוק, ובמיטב מזכירים למי ששכח כי האפיק השקלי המשיך זו השנה השלישית ברציפות להעניק למשקיעים תשואה ריאלית גבוהה מאוד נוכח מדיניות הריבית הריאלית הגבוהה של בנק ישראל. קרנות הנאמנות השקליות זכו לגיוסים אדירים במחצית הראשונה של השנה, סבלו מפדיונות גדולים ברבעון השלישי וזכו לעדנה מחודשת ברבעון הרביעי. הקרנות השקליות גייסו כ-9 מיליארד שקל במהלך השנה האחרונה והיקף נכסיהן מהווה כ-60% מתעשיית הקרנות כולה.בסופו של דבר, פיקדון שקלי ממוצע בבנק השיג תשואה של כ-6%, פיקדון שקלי גדול השיג תשואה של 8%, במק"מים השיגו תשואה של 8% ואיגרות החוב מסוג גילון השיגו תשואה של 7.3%. אולם, את ההצגה גנבו השחרים (איגרות החוב מריבית קבועה) שהשיגו תשואה של 12.8% בממוצע.שוק המניות
לגבי שוק המניות הרי ש-2001 לא תיזכר כאחת השנים המוצלחות שלו, סבורים במיטב. מדד ת"א 25 איבד מאז תחילת השנה כ-14% מערכו, מדד ת"א 100 נפרד מ-13.6%, מדד היתר ירד ב-6.3% ומדד התל-טק ירד בשיעור הגבוה ביותר - 32%. מחזורי המסחר בשוק היו אף הם נמוכים והסתכמו בכ-200 מיליון שקל בממוצע. האווירה המדוכדכת בציבור ובמשק הקרינה ללא ספק על רמת העניין שגילו המשקיעים בשוק המניות, למרות הירידה המתמשכת בשיעור הריבית ולמרות הירידה בתשואות באפיקים האלטרנטיוויים.במיטב מציינים את קבוצת שרפ"ק וקבוצת דנקנר שמניותיהן איבדו כ-50% מערכן במהלך השנה הנוכחית.

כור הוכתרה על יד מיטב כמניה הגרועה ביותר מבין מניות המעו"ף ואיבדה כ-50% מערכה. המניה הגרועה ביותר בת"א 100 היא מניית המלט עם תשואה שלילית של 67.3%.מנגד בלטה מבין מניות ת"א 100 מניית ריטליקס שרשמה תשואה של 60% מאז תחילת השנה למרות הירידות החדות בנאסד"ק ומניית אלביט מערכות שרשמה תשואה של 59% ואשר נהנתה מהעלייה בצרכים הבטחוניים.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully