וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שטייניץ: "צמיחה של יותר מ-1% ברבעון השלישי"

11.11.2009 / 10:21

שר האוצר אמר עוד במסגרת סקירה שהעניק בועדת הכספים כי נבחנת האפשרות להקל את גזרות המס על האופנוענים והודה כי הוא חש "אי נוחות" נוכח הליך אישור הקיצוץ הרוחבי בתקציב הממשלה

גדעון צנטנר

צילום: גדעון צנטנר, עריכה: גדי וינסטוק

שר האוצר יובל שטייניץ העניק היום סקירה כלכלית בפתח ישיבת ועדת הכספים של הכנס ואמר: "ברבעון השלישי של 2008 וברבעון הראשון של 2009 היתה צמיחה שלילית, שזו התכווצות מדאיגה. אני אומר בזהירות שההשערות הן שהצמיחה ברבעון השלישי של 2009 תעבור את ה-1 אחוז צמיחה", אמר שטייניץ שסייג והוסיף: "זוהי אופטימיות זהירה".

שטייניץ ביסס את הערכתו על הגידול המרשים בייצוא, בבלימת הגידול באבטלה ובשיפור הקל בהכנסות ממסים: "אנחנו בתחילת התאוששות ובתהליכי יציאה מהמשבר", הסביר השר: "אנחנו באמצע הטיפוס
למעלה. בייצוא יש צמיחה של 30 אחוז ממה שהיה בשיא השפל, אבל הדרך עדיין ארוכה. אנחנו מקווים שבמהלך 2010 נמשיך להשלמת הצמיחה, אך כל עוד השכר הגלובלי לא מתאושש, קשה לראות שהייצוא הישראלי יגיע לשיא שלו. אנחנו רואים גם בלימה בעליית האבטלה".

"מצד אחד הנתונים הללו טובים. מצד שני, זה מחייב זהירות. אנחנו לא בטוחים שהנתונים הללו יציבים - צריך להמתין עוד חודשיים-שלושה. ישראל נחשבת כמדינה מפותחת, אבל בפרמטרים של
התאוששות אנחנו דומים יותר למדינות מתפתחות, מה שאומר שקצב ההתאוששות גבוה יותר".

שטייניץ טען פעם נוספת בפני חברי הועדה כי נקודת השפל של המשבר כבר מאחורינו - אך התריע כי על אף השיפור המסויים בהכנסות המדינה ממסים "עדיין הגרעון ענק ועדיין יש לנו בור עצום", כהגדרתו. הוא הוסיף ואמר כי בממשלה ישקלו להמשיך במסורת של הגשת תקציב דו שנתי מתוך כוונה להמשיך במדיניות של תכנון לטווח ארוך.

שטייניץ סיכם את הדברים באומרו: "יש אופטימיות, כדי לשמור עליה אנחנו תלויים גם בהתאוששות העולמית אבל גם במה שנעשה. המשמעת התקציבית והמשמעת הכלכלית עדיין קריטיות, כדי שההתאוששות תמשך ולא ניסוג לאחור".

לשאלת חברי כנסת בנוגע למאבק האופנוענים השיב שטייניץ כי נבחנת אפשרות להעניק הנחה ולהקל על אוכלוסיית האופנוענים וכי תשובה בנושא צפויה היום או מחר. "באופן כללי אני מגבה את האגף לשוק ההון. עליית המחירים נכונה. זו לא החלטה רק שלנו. המהלך נכון, הפגנות זה גם נכון, אבל חסימות כבישים ובריונות אני דוחה מכל וכל בכל מאבק וגם כאן" - אמר שטייניץ.

כשנשאל על הקיצוץ הרוחבי שאושר אמש בגרסתו המצומצמת בועדת הכספים אמר: "גם אני לא מאושר וחשתי אי נוחות מהקיצוץ הרוחבי, אבל גם בתקציבים החד שנתיים היו התאמות. ב- 2007 היו שתי התאמות, ב- 2009 היתה רק התאמה אחת. אני לא מאושר מזה, אבל בפרופורציות יחסית לשנים קודמות זה עוד טוב".

עדכון אחרון: 11:03

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully