וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק לאומי: יעבור זמן רב עד שבנק ישראל יעלה מחדש את ריבית

אלי דניאל

27.12.2001 / 10:16

גם כשתבוצע העלאה, היא תהיה בשיעור נמוך


כלכלני בנק לאומי מפרסמים הבוקר את תחזיותיהם בנוגע להשפעת הורדת הריבית והתוכנית הכלכלית על שוק ההון והמשק הישראלי.

כלכלני הבנק מציינים כי בעבר, בעת שבנק ישראל ביצע הורדת ריבית חדה, בתוך זמן קצר יחסית נאלץ הבנק לשוב ולהעלות את הריבית, בשיעור של כשליש מההפחתה. להערכת הכלכלנים, לאור מצבו הנוכחי של המשק, הסובל ממיתון עמוק, יעבור זמן רב עד אשר יעלה בנק ישראל את שיעור הריבית. הכלכלנים מוסיפים כי גם כשתתבצע העלאה של הריבית, הרי שהיא תהיה בשיעור נמוך מבעבר.

הורדת הריבית תשפיע גם על האינפלציה במשק. בבנק סבורים כי צפויה עלייה באינפלציה, בהשוואה למצב הקיים כיום, אם כי יעד האינפלציה לשנת 2002 אשר עומד על 2%-3%, נראה כבר השגה. באשר לאינפלציה בשנה הנוכחית, בבנק סבורים כי זו תעמוד על 1.2%-1.3%, הרחק מיעד האינפלציה שעמד על 2.5%-3.5%.

כלכלני הבנק מעריכים כי בשל ירידת האטרקטיוויות של האפיקים השקליים, צפוי מעבר הון לשוק המניות המקומי, כאשר גם ההתאוששות בשוק המניות האמריקאי והתחזיות כי כלכלת ארה"ב תצא מהמיתון במחצית השנייה של שנת 2002, עתידים להשפיע לחיוב על הבורסה התל אביבית.

בשער החליפין של השקל אל מול הדולר נרשמה בימים האחרונים טלטלה רצינית. בבנק לאומי סבורים כי את שנת 2001 יסיים השקל עם פיחות מצטבר של 8%-9%, כאשר פיחות זה צפוי להימשך גם בשנת 2002. בבנק מוסיפים כי מי שצפויים ליהנות מהפיחות המתמשך בשער השקל הינם היצואנים.

בבנק מוסיפים כי בסוף נובמבר הסתכמו יתרות המט"ח של ישראל בכ-23.1 מיליארד דולר, כ-970 מיליון דולר פחות מהיתרות בתום אוקטובר, אולם קבלת סיוע החוץ מארה"ב, הצפויה בראשית 2002, תסייע לגידול מחודש ביתרות המט"ח.

כלכלני הבנק מסכמים את תחזיתם באומרם כי בשנת 2002 צפויה צמיחת תוצר בשיעור של כ-2%, כאשר שיעור האבטלה העומד כיום על 9.3%, עתיד לעלות לרמות של 9.5%-10%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully