וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יאהו רכשה את הוטג'ובס

רונן סרברניק

28.12.2001 / 10:55

החברה הגישה הצעת רכש לא מוזמנת להוטג'ובס לאחר שזו חתמה על חוזה עם מתחרתה TMPאתמול הודיעה יאהו כי חברת ההשמה המקוונת הוטג'ובס (סימול HOTJ) קיבלה את הצעת הרכש של ענקית האינטרנט, ובכך למעשה הסתיימה מסכת במהלכה הגישה יאהו הצעת רכישה עוינת בפעם הראשונה בהיסטוריה של החברה.יאהו הגישה הצעת רכש לא מוזמנת ל-HotJobs.com בשווי של 436 מיליון דולר במזומן ומניות. בכך עלתה על הצעה ידידותית שהגישה ביוני TMP וורלדווייד (סימול TMP) לרכישת האתר המצליח.TMP וורלדווייד חתמה על חוזה לרכישת הוטג'ובס ביוני, במחיר של 460 מיליון דולר ובפרמיה של 21%, במטרה למזג אותו עם אתר מונסטר.קום שבבעלותה, המתמחה אף הוא בשירותי השמה מקוונים. בתגובה להצעת הרכש של יאהו אמרו נציגי TMP כי החוזה שבינה לבין הוטג'ובס הוא מחייב.בפועל, תנאי ההסכם מתירים להוטג'ובס לקבל הצעה טובה יותר, אם TMP לא תוכל להגיש הצעה העולה עליה, בתנאי שתשלם קנס של 15 מיליון דולר על הפרת החוזה. אנשי הוטג'ובס לא הגיבו להצעה. המיזוג בין הוטג'ובס למונסטר של TMP טרם הושלם ונמצא עדיין תחת בחינת הרשויות בארה"ב.הוטג'ובס?
הוטג'ובס, מפעילת אתר ה"דרושים", הפכה לחברה ציבורית באוגוסט 1999 וגייסה 24 מיליון דולר, לאחר סבב פרטי קודם של 16 מיליון דולר. בסוף הרבעון הראשון של 2001 נותרה החברה עם 2.2 מיליון דולר בקופת המזומנים. החברה היתה צפויה להפסיד 3 מיליון דולר על הכנסות של 125 מיליון דולר בשנת 2001, ולעבור לרווחיות ברבעון הרביעי.

שווי השוק שלה הגיע בשיאו לכ-1.5 מיליארד דולר בסוף 1999. מחיר המניה בסגירה ביום שישי היה 9 דולרים, או דולר אחד יותר מאשר מחיר ההנפקה, ולפי העסקה, המניה היתה שווה כמעט 11 דולר.המניה קרסה למחיר של 2.8 דולרים באפריל השנה, אולם טיפסה מאז ביותר מ-200%, אולי בגלל הסיכויים לרווחיות, אולי בגלל שמועות על העסקה ואולי בגלל שהשוק משך אותה. בכל מקרה, הגורל הכמעט ודאי של חברות הדוט.קום - התפקעותה של הבועה ברוב רעש - פסח על הוטג'ובס, והיא נרכשה לפני שקופתה התנדפה.ההצעה שהגישה יאהו מעניקה להוטג'ובס שווי של 10.6 דולרים למניה, חצי במזומן וחצי במניות, לעומת מחיר סגירה של 6.47 דולרים שרשמה הוטג'ובס אמש. מטרתה של יאהו היא לגוון את מקורות הכנסותיה, שעיקרם מורכב היום מפרסום. לעומת זאת, עסקי המודעות המסווגות בתחום ההשמה זכו להצלחה רבה וחשיפה רבה. לחברה לא צריכה להיות בעיה מיוחדת לממן את הרכישה, שכן היא החזיקה במזומנים ושווי מזומנים בשווי של 1.7 מיליארד דולר, נכון לסוף הרבעון השלישי.השמה - משתלמת באינטרנט
אחד מהיתרונות הרבים של האינטרנט מופיע בתעשיית ההשמה. הרשת מאפשרת לאדם לחפש משרות פנויות בעשרות אתרים - לכל חברה עם אתר באינטרנט יש עמוד דרושים באתר - ומהעבר השני, כל אדם מסוגל להפיץ את קורות החיים שלו דרך הדואר האלקטרוני כמעט לכל חברה.

מספר יזמים חרוצים לקחו עליהם את המלאכה להפגיש את שני צידי המטבע והקימו חברות השמה מקוונות. מעבר למודל ה"פשוט" יחסית של חברת שירותים מסוג זה - המקבלת קורות חיים ממחפשי עבודה ומפיצה אותן למחפשי עובדים, חברות אלה עשויות להיות "חסינות מיתון", כי ככל שיש יותר מפוטרים כך יש יותר מחפשי עבודה. המובילה כיום היא חברת מונסטר.קום, בבעלות TMP.לא רק שלמונסטר.קום מספר המבקרים הגדול ביותר (11 מיליון טופסי קורות חיים שונים, 16 מיליון מחפשי עבודה) ומספר המשרות הרשומות הגדול ביותר (כחצי מיליון משרות מ-100 אלף חברות שונות), אלא שהאתר שלה נחשב הנוח ביותר לשימוש לפי האינטרנט ריפורט של המוטלי פול. והנתון המשמעותי ביותר עבורה, אולי, הוא נתח השוק. לפי קבוצת מדיה מטריקס, גולשים באינטרנט באתרי השמה מבלים כמעט את מחצית זמנם באתר של מונסטר.קום - פי 4 מפרק הזמן אותו בילו המחפשים באתר של מתחרתה הגדולה ביותר Hotjobs.com.ויאהו?
לפני מספר ימים הודיעה יאהו על צמיחה של 86% במכירות האינטרנט שלה בתקופת החגים הנוכחית, ביחס לתקופה המקבילה. חששם של אמריקאים מפני פיגועי טרור שולח אותם לחיקן החם של הקמעונאיות המקוונות, המראות צמיחה נאה במכירות מאז ה-11 בספטמבר.יאהו הדגישה כי הצמיחה במכירות היתה חדה מהתחזיות לעלייה של 10% בלבד. מנתוני חברת מחקרי השוק AC נילסן עולה כי ברבעון הרביעי לקוחות יאהו הוציאו קרוב ל-10.3 מיליארד דולר ברכישות באמצעות הרשת.בנוסף לכך, יאהו כעת עובדת על סיום הקמת מערכת המסחר שלה שתאפשר לחברה לטפל בתעבורה בהיקף של מיליארדי דולרים. ועכשיו, למרבה האירוניה, אנו עדים לכוחו של המודל הקמעונאי האלקטרוני ברשת, בין השאר משום שאנשים חשו שהם מעדיפים לבצע קניות מהבית אחרי ה-11 בספטמבר, וגם מפני שלמספר רב יותר של אנשים יש רשתות מהירות, וכן משום שכיום קל מאי פעם לבצע קניות מקוונות.

מניית יאהו נסחרת כיום במחיר של 17.77 דולר למניה. אומנם המניה ירדה מאז חודש פברואר ממחיר של יותר מ-43 דולר למניה, אך ראוי לציין כי המניה התאוששה ממחיר של 8.02 דולר למניה במהלך חודש ספטמבר.לחברה, שמפעילה מגוון רחב של שרותים באינטרנט, החל בפורטל, מנוע חיפוש, דואר אלקטרוני, שרותים פינסיים וחנויות מקוונות, שווי שוק של 9.97 מיליארד דולר. ב-9 החודשים הראשונים של השנה דיווחה החברה על ירידה של 34% בהכנסותיה ל-528.5 מיליון דולר לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת.החברה דיווחה על הפסד נקי של 84.1 מיליון דולר, אשר משקף בין השאר את חולשת כלכלת ארה"ב וכמו כן הוצאה חד פעמית של 40.7 מיליון דולר בשל ארגון מחדש. החברה מעסיקה 3,259 עובדים בראשם עומד מנכ"ל ויו"ר החברה, טרי סמל.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully