וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיטב: האפיק המנייתי יניב השנה את התשואה הגבוהה ביותר מבין אפיקי ההשקעה

גולן פרידנפלד

6.1.2002 / 17:00

במיטב סבורים כי הורדת הריבית תביא להמשך מגמת העליות בבורסה, למרות שמדובר במהלך חד מדי שעשו המניות כלפי מעלה בשבועיים האחרונים

בחברת מיטב מצטרפים היום לקונצנזוס ההולך ומתרחב בימים האחרונים לגבי עתידו של שוק המניות, ומציינים כי, להערכתם, הכיוון הבסיסי של שוק המניות הוא כלפי מעלה. במיטב ציינו כי האפיק המנייתי צפוי להניב בשנת 2002 את התשואה הגבוה ביותר מבין אפיקי ההשקעה האלטרנטיוויים, אך יחד עם זאת מזכירים הכלכלנים כי שוק המניות אינו שוק "מתמטי" כמו שוק איגרות החוב, שכן הוא מושפע מהרבה גורמים נוספים, כמו למשל התנהגות הבורסה האמריקאית, יציבות ממשלת האחדות, מצב היחסים ישראל-פלשתינאים ועוד.

במיטב ציינו כי הורדת הריבית של הנגיד דוד קליין מזכירה במידה מסוימת את הפחתת הריבית הריאלית ב-1998 שביצע הנגיד יעקב פרנקל. בשני המקרים ההשפעה ניכרת בשוק המט"ח בפיחות ריאלי על רקע משק הנמצא במיתון, ובשני המקרים ההשפעה ניכרה בכך שהצעד היה אות לעליות החדות בשוק המניות התל אביבי.

במיטב מציינים כי למרות שמהלך העליות החד בשבועיים האחרונים נראה לא רציונלי ותזזיתי, הרי שיש לזכור את המאפיינים לעליות אלו, וביניהם: מהלך הורדת הריבית היה דרמטי, שוק המניות נמצא ברמות שערים נמוכות, ומהלך הורדת הריבית פגש שוק מניות שהיקפי המסחר בו דלים. כך, כניסת כספים לקרנות המנייתיות, גם אם בהיקפים בינוניים, גררה מהלך של עליות חדות.

כלכלני מיטב אמרו היום כי את ההשפעה של הורדת הריבית על הענפים השונים: על הבנקים עשויה הורדת הריבית להשפיע לשלילה בשל הירידה במרווחים השקליים, ומנגד להשפיע לחיוב כתוצאה מהגברת הפעילות בשוק ההון. לגבי הבנקים למשכנתאות מציינים במיטב כי צפוי שיפור ברווחיות בעקבות הגידול הצפוי ברמת הפעילות בענף הנדל"ן, וכן ירידת התשואות לפדיון באיגרות החוב מעמידה את מניותיהם באור חיובי.

לגבי ענף הנדל"ן, סבורים במיטב כי הוא יהנה מהשפעה חיובית חזקה בעקבות הורדת הריבית, כשכל ירידה בעלות ההון לטווח ארוך תעודד הגברת פעילות בענף ורכישת דירות. בנוסף, שיעור ההיוון של הנכסים המניבים ירד בעקבות ירידת הריבית חסרת הסיכון לטווח ארוך, מה שמעלה את שוויים התיאורטי של הנכסים המניבים ובעיקר שטחי משרדים ומסחר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully