פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חגיגת שכר בלידר שוקי הון

   עלות שכר הבכירים בלידר שוקי הון - יותר מרבע משווי החברה. דני ברק נהנה מעלות שכר של 7.5 מיליון שקל ב-2009

   הרוח הגבית החיובית ששררה בשוק ההון ב-2009 התבטאה בתוצאות של שוקי הון, שסיים את 2009 עם גידול של 24% בהכנסות בהשוואה ל-2008 ועם רווח נקי (המיוחס לבעלי המניות) שהוכפל לעומת 2008, והסתכם ב-41.3 מיליון שקל. בעקבות הרווחים חילק לידר שוקי הון ב-2009 לבעלי מניותיו דיבידנדים בהיקף של כ-33 מיליון שקל.

   אבל אך לא רק בעלי המניות נהנו משנה חיובית: אלא חמשת מקבלי השכר הגבוה הגדולים של לידר שוקי הון נהנו ב-2009 משכר, מענקים, תשלומים מבוססי מניות ודמי ניהול בסכום כולל של 22.4 מיליון שקל - סכום מדהים בהתחשב בגודלו של לידר.

   חמשת הבכירים של לידר נהנו מעלות שכר גבוהה משל חמשת בכירי בית ההשקעות השני בגודלו בשוק, אקסלנס, שהסתכמה ב 2009 ב-20 מיליון שקל.

   בראש מקבלי השכר של לידר שוקי הון, עמד המנכ"ל דני ברק, שנהנה ב-2009 מתגמול כולל של כ-7.5 מיליון שקל. סכום זה כלל מענק בהתאם לחוזהו של כ-3.2 מיליון שקל, תשלום מבוסס מניות של כ-2.7 מיליון שקל (ברק יגיע בסוף 2010 לאחזקה של 15.7% ממניות לידר שוקי הון) וכן דמי ניהול של כ-1.3 מיליון שקל. בכך השלים ברק תגמולים של יותר מ-21 מיליון שקל מאז הפך לידר שוקי הון לחברה ציבורית במארס 2006.

   דו"חות 2009 היו ככל הנראה הדו"חות הלפני האחרונים שברק חתום עליהם כמנכ"ל החברה. לידר שוקי הון עובר בימים אלה, במסגרת הסדר החוב של החברה האם לידר השקעות ואחזקות, מידי יצחק שרם ויאיר פודים לידי קרן השקעות ate, שבשליטת המיליארדר היהודי-איטלקי דן דוד.

   ברק סיכם כי הוא יסיים את כהונתו כמנכ"ל בית ההשקעות לכל המאוחר בסוף מארס 2011, ולאחר מכן ישמש במשך שנה בתפקיד דירקטור וסגן יו"ר הדירקטוריון.

   ברק סידר לעצמו תנאי פרישה מפנקים מלידר שוקי הון, כך שהוא יכול ללא דאגות לחשוב במהלך השנתיים הקרובות - שבסיומן ימלאו לו 50 - מה הוא מתכנן לעשות בהמשך הקריירה.

   ברק ימשיך ליהנות גם ב-2010 משכר חודשי של כ-100 אלף שקל (ב-2011 יירד השכר ל-75 אלף שקל בחודש), וכן יהיה זכאי ל-5% מהרווח לפני מס של לידר שוקי הון (4% ב-2011) ול-5% מהכנסות החברה בתחום ההנפקות. כמו כן במסגרת חוזהו צפוי ברק לקבל בסוף השנה הנוכחית את יתרת ברק יחזיק בסוף השנה במניות לידר שוקי הון ששוויין עומד כיום על כ-30 מיליון שקל, והוא קיבל 150 אלף אופציות נוספות הניתנות למימוש למניות של לידר שוקי הון.

   גם הדור הבא מסודר

   כשברק יסכם את הקריירה שלו בלידר שהחלה בשנת 2001 כשיאיר פודים הביא אותו מבית ההשקעות אופק - לא בטוח ש-2009 תיחרט בזיכרונו כשנה מוצלחת במיוחד מבחינה אישית. באמצע השנה שעברה, בעיצומו של הליך הסדר החוב של החברה האם לידר השקעות, שנקלעה למצוקת נזילות, החליט ברק שזה הזמן עבורו להשתדרג מבחינה עסקית ולהפוך לבעל השליטה בלידר. ברק שכר יועצים משפטיים וכלכליים וניסה בכל כוחו לשכנע את מחזיקי האג"ח כי ההצעה שגיבש ללידר טובה יותר מזו של מתחרו העיקרי דן דויד. ואולם בתום תהליך רווי אמוציות הפסיד ברק את הקרב על לידר שוקי הון.

   "אמנם הפסדתי בקרב על לידר, אך למדתי בשנה הזאת המון, ואני מקווה שהניסיון הזה יתרום לי רבות בהמשך הקריירה העסקית שלי", סיפר ברק לחבריו בתקופה האחרונה. מי שיחליף את ברק יקבל לידיו בית השקעות מצליח, המהווה את הדובדבן שבקצפת מבין כל האחזקות של לידר. לידר שוקי הון הרוויחה ב-2006 2009 כ-125 מיליון שקל וחילקה דיבידנדים בסכום דומה. מי שרכש את מניות החברה מאז ההנפקה נהנה משיעור תשואה פנימי שנתי של 19%.

   במקום השני מקרב מקבלי התגמולים בלידר שוקי הון התמקם עמית ורדי, המשנה למנכ"ל, ומי שרבים בשוק ההון רואים בו כמחליפו הטבעי של ברק בכיסא המנכ"ל. ורדי (48) שנהנה ב-2009 מתגמולים של כ-5 מיליון שקל, מעדיף להישאר מאחורי הקלעים ולהוביל את תחום ההנפקות, ההפצות והקשרים מול המוסדיים מאחורי הקלעים. זאת למרות ההערכה הרבה שלה זוכה ורדי בקרב פעילים ותיקים בשוק ההון. ורדי היה זה שהתמודד בהעדרו התכופה של ברק בשנה האחרונה עם גל העזיבות של עובדי לידר שוקי הון.

   הבעלים החדשים של לידר החליטו כי הישארותו של ורדי בבית ההשקעות חיונית גם במהלך השנים הקרובות. החוזה החדש של ורדי לארבע השנים הקרובות מבטיח לו שכר חודשי של 110 אלף שקל, מעניק לו יהיה זכאי 54% מהרווח לפני מס של לידר, וכן 5% מהכנסות החברה בתחום ההנפקות. כמו כן, בסוף השנה צפוי לממש ורדי את האופציות שניתנו ל 4% ממניות לידר שוקי הון ששוויין כיום כ-7.7 מיליון שקל. בנוסף הוענקו לוורדי 340 אלף אופציות בלתי סחירות הניתנות למימוש למניות לידר שוקי הון, לפי מחיר מימוש של 13.5 שקל למניה, כלומר הן כבר נמצאות בתוך הכסף. זאת שכן לידר שוקי הון נסחרת לפי מחיר של כ 15 שקל למניה. לפני הצטרפותו לקבוצת לידר ב-2004 היה ורדי מנהל ההשקעות הראשי של קופות הגמל של בנק המזרחי. ורדי הוא רואה חשבון ומוסמך במינהל עסקים, ומשמש מרצה לחשבונאות באוניברסיטה העברית ובמוסדות אקדמיים שונים.

   במקומות השלישי והרביעי ממוקמים יאיר לפידות ודב ילין, המנכ"לים המשותפים של בית ההשקעות ילין לפידות, המוחזק ב-50% על ידי לידר שוקי הון. לפידות וילין נהנו ב-2009 מתגמולים של כ-3.6 מיליון שקל לכל אחד. ילין לפידות, הנחשב לאחד מבתי ההשקעות המקצועיים בשוק ההון, תרם ב-26.2 2009 מיליון שקל להכנסות של לידר שוקי הון בדומה ל-2008. התרומה של ילין לפידות לרווח של לידר שוקי הון הסתכמה ב-2009 - ב-5.4 - מיליון שקל, לעומת 8.1 מיליון שקל ב-2008.