וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בתי השקעות: המיתון בארה"ב יסתיים השנה אך קצב ההתאוששות יהיה איטי

יהודה שויצר

7.1.2002 / 11:29

מריל לינץ': צמיחה של 3% בתמ"ג כבר ברבעון השני והריבית תקוצץ שוב

המיתון עומד להסתיים השנה, כך מעריכים מרבית בתי ההשקעות בארה"ב. עם זאת, ממהרים בתי ההשקעות לצנן את אווירת החג תוך דגש כי קצב ההתאוששות יהיה מתון מאוד. "בשנה זו יירשם שינוי לטובה, אך השאלה האמיתית היא לא האם תחל התאוששות, אלא לגבי קצב ועוצמת ההתאוששות", אמר ריצ'ארד ברנר, כלכלן ראשי במורגן סטנלי .

את הנחה זו מחדד גם בית ההשקעות מריל לינץ', המעריך כי סימני התאוששות יורגשו כבר בחודשים הקרובים, אך בקצב נמוך. בדו"ח מפורט על מצב הכלכלה האמריקאית מדגיש מריל כי כל הסימנים מצביעים על כך שהמיתון עומד להסתיים בקרוב. "אך עתה אנו עדיין במיתון - כפי שניתן ללמוד מנתוני האבטלה", מדגיש בית ההשקעות.

במריל לינץ' מעריכים כי התמ"ג בארה"ב ירד ב-0.5% ברבעון הרביעי, וכבר ברבעון הראשון תירשם צמיחה בתמ"ג של כ-0.5%. התאוששות משמעותית, כך צופים במריל, תתרחש לקראת תום הרבעון השני, אז יעלה התמ"ג בכ-3%. במחצית השנייה של השנה, מעריך בית ההשקעות, יצמח התמ"ג בארה"ב ב-5%.

בבית ההשקעות מחזיקים בתחזית אופטימית לשנת 2003 - אז תצמח הכלכלה האמריקאית ב-4% לפחות, להערכתם.

ההתאוששות הכלכלית תתרחש בשלבים, מציין מריל לינץ'. בשלב הראשון, המתרחש כעת, תירשם התאוששות כתוצאה ממחזוריות של המלאי שהצטבר בחברות יצרניות. בשלב השני, שייערך בעיצומו של הרבעון השני, תירשם צמיחה בצריכה הפרטית, אולם בשיעורים מתונים. בשלב השלישי, לקראת סוף השנה, תירשם התאוששות של 15% בהוצאת החברות על טכנולוגיה.

הריבית תקוצץ שוב


בכל הנוגע למדיניות הריבית של נגיד הבנק הפדרלי, במריל לינץ' מעריכים כי גרינספאן יורה על קיצוץ נוסף לרמה של 1.5%.

למרות ההתאוששות הצפויה, המצב בשוק העבודה ימשיך להיות קשה, מעריכים במריל לינץ'. שיעור האבטלה בארה"ב, שעומד כעת על 5.8%, יצמח עד ל-6.5% עד תום המחצית הראשונה של השנה. למרות שהעלייה הצפויה באבטלה תפגע במעט בשיעור הצריכה הפרטית, היא תתרום לצמיחה בשולי הרווח של החברות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully