סטנלי פישר משדר אופטימיות

עם הצגת הדו"ח החדש של בנק ישראל, אמר הנגיד כי הצמיחה תהיה גבוהה יותר מקצב גידול האוכלוסיה. "האזרח הממוצע ירגיש כי המצב הכלכלי משתפר"

מוטי בסוק
גדעון צנטנר

(צילום: גדעון צנטנר, עריכה: יאיר דניאל)

עוד בוואלה!

בשל ביקוש גובר לטיפול בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה

"אי אפשר לתת הבטחות - החיים מלאים הפתעות, אבל הציפייה, הלא בטוחה, היא שהצמיחה בתקופה הקרובה תהיה הרבה יותר גבוהה מקצב גידול האוכלוסיה. האזרח הממוצעע ירגיש שהמצב הכלכלי משתפר", כך אמר היום נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר במסיבת עיתונאים בירושלים עם הצגת הדו"ח החדש של בנק ישראל.

לדברי הנגיד לא רואים במשק נקודות חולשה בנושאים החשובים. "בנק ישראל בודק כל הזמן את המצב. אנחנו צריכים להיות על המשמר מכל מיני סכנות שיגיעו אלינו, מכל מיני מקומות. איש לא צפה את המשבר האיסלנדי, אם זאת אני מעריך שהשנה הקרובה תהיה הרבה יותר טובה מהשנה הקודמת", אמר פישר.

לדברי הנגיד, בניגוד לשנות ה-80 ותחילת שנות ה-90, למשק הישראלי יש היום כרית ביטחון מאוד חשובה - עודף בחשבון השוטף. "תמיד חשבנו שאם נצמח יותר מדי ניגרר לגירעון. העודף בחשבון השוטף יאפשר לנו לצמוח בשנים הקרובות, ללא חשש לגירעון בחשבון השוטף".

בנושא הגבלת שכר הבכירים במשק, אמר הנגיד כי "יש בתחום הזה בעיה. המפקח עלך הבנקים פועל בתחום שלו. העמדה שאנחנו צריכים לטפל בה זו בעיה מאוד קשה, אנחנו צריכים לגבש עמדה לאיזה כיוון אנחנו צריכים ובאיזה מסגרת יש לטפל בבעיה".

הנגיד הוסיף כי "עכשיו צריך להסתכל קדימה, לשמור על משמעת פיסקאלית, לעודד השקעות במשק, ולעבור לשלב הבא - שלב צמיחת המשק, להגיע לאחוזי צמיחה הרבה יותר גבוהים".

תחזית צמיחה אופטימית

בנק ישראל עידכן את תחזית הצמיחה ל-2010: המשק יצמח השנה ב-3.7% ולא ב-3.5% כפי שחזה לפני מספר חודשים. ב-2011 המשק יצמח ב-4.0% - כך נמסר היום במסיבת עיתונאים שכינס בנק ישראל לרגל הצגת הדו"ח השנתי של הבנק ל-2010.

לפי תחזית הבנק, התוצר העסקי של המשק יצמח השנה ב-4.3% (תחזית קודמת 4.1%) וב-2011 ב-4.6%. היצוא יגדל ב-9.2% (8.6% בתחזית הקודמת), וב-2011 יגדל היצוא ב-7.4%.

הצריכה הפרטית תעלה השנה ב-4.5% ובשנה הבאה ב-4.3%. ההשקעה הגולמית במשק תגדל השנה ב-6.2% ובשנה הבאה ב-9%.

היבוא, שקטן ב-2009 ב-13.4%, יגדל השנה ב-10.2% ושנה הבאה ב-9.2%. האבטלה שעמדה השנה על 7.7% תרד ב-2010 ל-7% וב-2011 תגיע ל-6.7%.

עדכון ראשון: 12:22

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully