הקיבוצים יקבלו על עצמם עול מצוות?

התנועה הקיבוצית ממליצה לקיבוציה לעבור ליצור חלב בכשרות מהדרין. התנועה: "במרבית המקרים המעבר אינו מסובך אך כלכלי לקיבוצים"

עמירם כהן

אגף כלכלה בתנועה הקיבוצית ממליץ לקיבוצים המייצרים חלב לעבור ליצור חלב בכשרות למהדרין במקום כשרות הרבנות הראשית המקובלת בדרך כלל בתנועה הקיבוצית.

בהודעת אגף הכלכלה נאמר: עקב השינויים החלים בשוק והביקוש ההולך וגובר לחלב בכשרות מהדרין, ישנה אנו ממליצים לקיבוצים לבדוק את האפשרות לעבור ולייצר חלב מהדרין. עוד נאמר כי במרבית המקרים המעבר אינו מסובך אך כלכלי לקיבוצים.

הודעת התנועה הקיבוצית עולה בקנה אחד עם תביעת המחלבות מיצרני החלב בישראל לספק להן חלב בכשרות בד"צ ולא בכשרות הרבנות הראשית, כך עולה מדיווח של התאחדות מגדלי בקר. את המהלך מובילה לטענת ההתאחדות חברת שטראוס, הרוכשת חלב מישובי הגליל המערבי ומפרץ חיפה והמחזיקה במחלבות יוטבתה הרוכשת חלב מישובי הערבה ומחלק מישובי הנגב.

לדברי מנכ"ל התאחדות מגדלי חלב יעקב בכר, עלות ההשקעה הנדרשת מיצרני החלב בהתאמת הרפתות לכשרות בד"צ היא 3 אגורות לליטר, כ-2% מהתמורה ("מחיר המטרה") שמקבלים היצרנים מהמחלבות.

עוד אמר בכר כי ההתאחדות אינה ממתנגדת למעבר לכשרות בד"צ אך זאת בתנאי שהמחלבות ישלמו ליצרנים את עלות המעבר. כמו כן ממליץ בכר ליצרני החלב לבחון את כל ההיבטים הקשורים למעבר הזה.

מחברת שטראוס נמסר בתגובה כי מכירות החברה במגזר החרדי מצויות בצמיחה ועל כן גדלו הצרכים של החברה לרכוש חלב בכשרות מהדרין גדלו. עלות המעבר לשרות מהדרין צפויה להתגלגל, כמקובל במקרים כאלה, על צרכני החלב ומוצריו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully