וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ני"ע לביהמ"ש: אם ד"וחות תנובה לא יוגשו, נשעה את המסחר במניות מבטח שמיר

הילה רז

4.5.2010 / 16:09

מבטח שמיר: "הנושא מצוי על מדוכת בית המשפט המחוזי, והוא אשר יאמר את דברו""הרשות לניירות ערך אינה יכולה להשלים עם המשך מסחר בניירות ערך של מבטח שמיר מבלי שניתן גילוי אודות קבוצת תנובה. משמעות המשך המסחר בבורסה כמוה כמתן רישיון למבקשת להמשיך ולהסתיר את המידע לגבי תנובה מן הציבור. מכאן, כי אם לא יוגשו דוחות תנובה עד למועד שנקבע, קרי 12 במאי 2010, תפעל הרשות להשעיית המסחר בניירות הערך של מבטח שמיר בהתאם לסמכותה", כך הודיעה היום הרשות לניירות ערך לבית המשפט המחוזי מרכז.תשובת רשות ני"ע הגיעה לאחר שבתחילת השבוע הוציא השופט אילן שילה צו מניעה זמני שעיכב את השעיית המסחר בבורסה במניית מבטח שמיר עד להחלטה אחרת בעניין.בסוף השבוע שעבר הודיעה הבורסה למבטח על כוונתה להשעות את החברה מהמסחר בבורסה לאחר שרשות
ני"ע פסלה את הדו"חות הכספיים של החברה ל-2009. רשות ני"ע דרשה ממבטח שמיר להציג את השקעתה בחברת תנובה (20.7%) על פי שוויה ההוגן ולצרף הערכת שווי ודו"חות כספיים מלאים של תנובה.רכשה את מניות תנובה בינואר 2008 כחלק מרכישת השליטה (76.7%) בתנובה על ידי חברת משותפת לקרן אייפקס ולמבטח שמיר, לפי שווי חברה של 989 מיליון דולר.

בתגובה להודעת הבורסה והחלטות הרשות לני"ע עתרה מבטח שמיר לבית המשפט וטענה שנבצר ממנה לצרף את הדוחות בשל הסכם המייסדים בינה לבין קרן אייפקס, שותפתה לגרעין השליטה בתנובה.רשות ני"ע טוענת בתגובה שהגישה כעת כי מבטח שמיר פעלה ופועלת בחוסר תום לב, תוך שהיא מערפלת בכוונה עובדות רלבנטיות ומהותיות לעצם זכותה למתן הצו, בתקווה שבית המשפט לא ישים ליבו אליהן ויעניק את הצו".הרשות מציינת באמצעות עו"ד ליאב וינבאום, מנהל המחלקה המסחרית בפרקליטות מחוז תל אביב, כי לתפיסתה "מדובר באירוע חריג בחריפותו, מבחינת הכשל החריף בגילוי בו לוקה מבטח שמיר". משמעות קבלת טענות מבטח, מזהירה הרשות "הינו מתן "הכשר" לאירוע אי הגילוי המהותי ביותר בשוק הישראלי, בשנים האחרונות. המבקשת (מבטח שמיר) עותרת להמשכת מצב פסול מעיקרו של הסתרת כלל המידע ביחס לחלק הארי של עסקיה ונכסיה, מפני כלל ציבור המשקיעים בשוק ההון – היינו הציבור כולו, וזאת משיקולים שאינם ראויים".הרשות מסבירה כי צירוף דו"חותיה של קבוצת תנובה מתחייבת מאחר שהם מהווים פרט חשוב עבור המשקיע הסביר, בשים לב למשמעות העצומה של תנובה בעסקיה של מבטח. לשיטת רשות ני"ע "השקעת מבטח בתנובה מהותית ביותר לצורך הבנת עסקיה וקבלת החלטת השקעה מושכלת. לפי מאזן של מבטח מיום 31.12.09 סך נכסיה עמדו על כמיליארד שקל ואילו עלות ההשקעה של המבקשת בקבוצת תנובה עמד על כ-421 מיליון שקל".הרשות טוענת כי לקראת סוף שנת 2008, במסגרת בדיקות שוטפות של דו"חות המבקשת, עלתה הסוגיה כיצד מודדת מבטח את השקעתה בתנובה, מכיוון שבטח לא צירפה הערכת שווי מהותית בקשר עם השקעתה האמורה והרשות שיגרה פנייה לחברה בענין. הרשות מבהירה כי לאורך התקופה התנהלו מגעים בין מבטח שמיר לבין הרשות, לעיתים בנוכחות נציג של אייפקס, כאשר הרשות לא חזרה בה מעמדתה כי על מבטח להציג את השקעתה בתנובה על בסיס שווי הוגן.הרשות מוסיפה כי הסתמכה על התחייבות מבטח לנקוט בהליכים משפטיים נגד אייפקס כדי שיציגו את המידע. לאחר כשנה משהוברר שהעניין לא הוסדר והדוחות הוגשו שלא כדין הודיעה הרשות לחברה כי דוחותיה אינם ערוכים כדין. הרשות מבקשת מבית המשפט להוציא צו להשעיית ניירות הערך של מבטח מהמסחר עד שהחברה תגיש דוחות כספיים ערוכים כדין, הכוללים מידע על תנובה.מבטח שמיר המיוצגת על ידי עו"ד רם כספי, יאיר כספי, ניר כהן ואמיר בן ארצי מסרה בתגובה כי "הגשנו לבית המשפט תגובה לתשובת רשות ני"ע. מבחינת מבטח שמיר הנושא מצוי על מדוכת בית המשפט המחוזי והוא אשר יאמר את דברו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully