וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בהתאם להוראת בנק ישראל: הבנקים המסחריים יחוייבו להציע גם עסקות ריבית מסוג OIS

טל לוי

4.5.2010 / 16:56

מדובר במכשיר המאפשר לשני צדדים להחליף ביניהם סיכוני ריבית; בבנק ישראל מקווים שהמכשיר ייסחר בבורסהבהתאם להוראות ועדת ריבית התל-בור (הפועלת בבנק ישראל מאז 2006), יחוייבו הבנקים להציע גם עסקות ריבית מסוג ois (overnight index swap) המאפשרת לשני הצדדים להחליף ביניהם סיכוני ריבית. בבנק ישראל מקווים שבעקבות פעילות הבנקים בשוק זה, תפעיל גם הבורסה מסחר בחוזי ריבית המבוססים על ריבית התל-בור. ריבית התל-בור היא הריבית בה הבנקים מלווים כסף אחד לשני במקרה הצורך.בישראל מקובל לסחור באופציות. אופציה היא מעין "התערבות" בין שני צדדים על רמה מסויימת של נכס בסיס. למשל: בשוק נסחרות אופציות על רמת מדד בתום החודש. בצד אחד נמצא מי שסבור שהמדד יסיים את החודש ברמה נמוכה מ-1,160 נקודות, לדוגמא, ומצד שני מי שסבור שהמדד יפקע ברמה גבוהה יותר. השימוש המקורי של האופציות הוא לגידור סיכונים.מהי עסקת "החלף" ומהי עסקת "פורוורד"?
ואולם, החוזה הנסחר ביותר בעולם הוא חוזה עתידי (future). המדובר בחוזה הדומה למסחר באופציות אך בהבדל בולט: בשוק האופציות פוקע החוזה בתום החודש כך שרק בסוף החוזה כותב האופציה וקונה האופציה מחליפים כספים. בשוק ה-futures הפרקטיקה המקובלת היא שבסוף כל יום מוחלף כסף (mark to market). בישראל נהוג לסחור באופציות על מטבע חוץ שכן לא קיים כאן שוק futures.כיום נסחרים בישראל שני מכשירים המציעים חוזה עתידי: עסקת פורוורד (f.r.a. - forward rate agreement) ועסקת "החלף" ( i.r.s - interest rate swap).עסקת "החלף" מוכרת גם משוק המט"ח ובה מחליטים שני צדדים להחליף ביניהם מטבע מסויים (למשל דולר) לפי שער חליפין ידוע מראש. ביום ה"התערבות" עצמו, בודקים את שער החליפין וכך יודעים מי יצא ברווח ומי הפסיד.עסקת "החלף" בריביות שונה ובה מבצעים החלפה בריביות: צד אחד משלם ריבית קבועה עבור תקופה של למשל 3 חודשים ומצד שני הוא מקבל ריבית עבור 3 הלוואות לחודש אחד כל אחת או 90 הלוואות יומיות. כך ניתן להחליף סיכוני ריבית טווח קצר בסיכוי ריבית טווח ארוך ולהיפך. בסופו של דבר בודקים איזה זרם ריביות היה גבוה יותר. מדובר במכשיר המאפשר שינוי תנאי הריבית של הלוואה או פיקדון במשך תקופה מוגדרת. עסקת irs מתאימה ללקוחות המעוניינים להחליף בסיסי ריבית כך שיתאימו יותר לנכסים או התחייבויות של החברה על מנת להקטין חשיפה לשינויי ריבית או למשקיעים המעוניינים להמר על כיוון הריבית בעתיד.בעסקת "פורוורד" מסכמים שני צדדים מה תהיה הריבית החל מבעוד 3 חודשים ולמשך שלושת החודשים הבאים. כיום ידוע מה הריבית עבור שלושת החודשים הקרובים אולם עסקת ה"פורוורד" מאפשרת להמר על הריבית העתידית. נכס הבסיס במקרה זה הוא התל-בור והוא שקובע מי הרוויח ומי הפסיד בסופו של דבר.זהו חוזה החלפת תזרימי מזומנים בין שני צדדים המסכימים מראש להחליף בניהם זרמי תשלומי ריבית בעלי אופי שונה (ריבית קבועה מול ריבית ניידת הנקבעת עלפי שער התלבור), בהתאם לכללים שנקבעו מראש, ובהתבסס על קרן מסוימת. בעסקה זו אין החלפת קרן, לא בשלב ההסכם ולא בזמן הפירעון, ההחלפה מתייחסת לזרמי הריבית בלבד. מדובר במכשיר המאפשר שינוי תנאי הריבית של הלוואה או פיקדון במשך תקופה מוגדרת. עסקת irs מתאימה ללקוחות המעוניינים להחליף בסיסי ריבית כך שיתאימו יותר לנכסים או התחייבויות של החברה על מנת להקטין חשיפה לשינויי ריבית או למשקיעים המעוניינים להמר על כיוון הריבית בעתיד.מהי ריבית התל-בור?
ריבית הליבור הבינלאומית היא הריבית בה הבנקים מוכנים למכור כסף אחד לשני. הגרסה המקומית לריבית הליבור היא ריבית ה"תל-בור" והיא הריבית בה בנקים ישראליים מלווים אחד לשני כספים. ריבית זו נקבעת על סמך ציטוטים (מעין הצעות מחיר) שמציעים הבנקים במערכת רויטרס. על פי נורמת העבודה בישראל, מקובל כי ריבית התל-בור היא עבור הלוואה ליום עסקים אחד.נא להכיר: עסקה מסוג ois
הבנקים מצטטים בכל עת את הריבית בה הם מוכנים להלוות כסף וזהו ציטוט מחייב לגבי עסקות פורוורד והחלף שכל צד מעוניין לבצע מול הבנק. החל מחודש יוני, הציטוט שמציג הבנק יהיה תקף גם לעסקה מסוג ois - עסקה חדשה שלא היתה קיימת עד כה בישראל אך נפוצה מאד בחו"ל.כך נראית העסקה: נניח כי צד א' מפקיד מיליון שקל אצל צד ב' בתמורה לריבית של 2%. לאחר 3 חודשים בודקים מהי הריבית הממוצעת ללילה אחד ובודקים האם היא גבוהה או נמוכה מ-2% וכך יודעים מי הרוויח מהעסקה ומי הפסיד. כך, מצד אחד הצד שקיבל את הכסף משלם ריבית ומקבל מצד שלישי את הריבית הממוצעת היומית וכך נוצר רווח או הפסד לאחד הצדדים. כלומר, בעסקה כזו יש צורך בשלושה צדדים.השימוש של המכשיר הוא לצורך גידור סיכונים והוא יוצר קשר יותר חזק בין הריבית הקצרה הנפוצה בישראל לריביות ארוכות.על רקע ההתפתחויות בשנים האחרונות בשוק התלבור סבורה ועדת ריבית הליבור כי הבשילו התנאים להשקת חוזים סחירים בבורסה לניירות הערך, והיא עתידה להמליץ להנהלת הבורסה לפתח מסחר בחוזי ריבית המבוססים על ריביות התלבור, כפי שמקובל במדינות המפותחות. וכן, הבנקים המסחריים יכולים להתחיל ולהציע ללקוחותיהם פיקדונות ומוצרים מובנים המבוססים על ריבית שקלית - ריבית התל-בור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully