יוון מדרדרת את השוק האירופי

זה כבר משבר: ירידות של יותר מ-3% באסיה

היום שאחרי המהומות הקטלניות ביוון נפתח גם הוא במגמה שלילית כשהשווקים ממשיכים להידרדר: מדד הניקיי מאבד 3.3% והאירו מוסיף להידרדר לשפל נוסף - רק 4.83 שקלים

עומר רבין
06/05/2010

הכלכלנים שטענו שהמשבר באירופה הוא אפיזודה קצרה וחולפת נאלצים להתעורר הבוקר ליום נוסף של מסכים אדומים כשהם אוכלים את הכובע ומביטים בדאגה לעבר כל בורסות העולם המוסיפות להידרדר.

את אות הפתיחה ליום מסחר נוסף בצל משבר האג"ח באירופה נותנות בורסות המזרח בהן מתאפיין כעת המסחר בירידות שערים חדות: מדד הניקיי היפני מוביל את הסנטימנט השלילי עם ירידה חדה של 3.3% בערכו נכון לשעה זו. מדד ההאנג סאנג יורד בכאחוז אחד. בקוריאה מאבדת הבורסה למעלה מ-2 אחוזים וגם באוסטרליה הרחוקה מאבדים המדדים המובילים 2.2%. עם זאת, יש לציין כי הבורסות במזרח נפתחו הלילה לאחר 3 ימים של חופשת חג ועל כן הירידות הן במידה רבה בחזקת "צמצום פערים" עם בורסות העולם שכבר ספגו ירידות קשות בימים האחרונים.

האירו ממשיך להוכיח שגם הרצפה היא לא הגבול התחתון והוא נסחר כעת בין הבנקים סביב שער נמוך במיוחד של 4.83 שקלים עם פתיחת יום המסחר במט"ח - מדובר בירידה נוספת של 0.4% בערכו לאחר שאתמול נפל ביותר מאחוז. זוהי רמת שפל של קרוב לשנתיים בערכו של המטבע האירופי.

ירידות השערים האחרונות למעשה "מוחקות" כמעט את כל הרווחים שרשמו מדדי המניות בעולם בשליש הראשון של 2010, עובדה אשר מדאיגה רבים מהמשקיעים. המשך המהומות באירופה וכן הדאגה מפני הצורך של המדינות החזקות באיחוד לסייע למדינות נוספות בהמשך מעלה את החשש לפגיעה קשה גם בקרנות הפנסיה המושקעות באירופה וכמובן במגזר הייצוא לאור ירידה חדה בביקושים באירופה וכן ההשפעות של השביתה הכללית ביוון - אשר בשל מיקומה הגיאוגרפי מהווה עוגן חשוב למסחר של ישראל עם אירופה הסובל בימים האחרונים מחוסר ודאות קשה.

בבורסת ת"א נרשמת כעת מתיחות רבה לקראת פתיחת המסחר הבוקר שתקבע במידה רבה את המגמה בה יסתיים שבוע המסחר בישראל שייחתם אחר הצהרים ומסתמן כשבוע הקשה והמתסכל ביותר שידעו המשקיעים המקומיים מאז תחילת השנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully