וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרופ' ישראל אומן: אין להגביל שכר המנהלים, אך הענקת האופציות מעודדת משברים כלכליים

סמי פרץ

11.5.2010 / 10:46

חתן פרס נובל בסין: חילוץ יוון הוא טעות שתביא למשברים נוספים; שטייניץ: אומן לא מייצג את עמדת ישראלהכוכב האמיתי של המשלחת הישראלית לסין הוא זוכה פרס נובל לכלכלה פרופ' ישראל אומן מהאוניברסיטה העברית. אומן, מומחה לתורת המשחקים, זכה כאן לאהדה יוצאת דופן מהמארחים הסינים ומאנשי עסקים ועיתונאים מקומיים, בשל יחוסו כזוכה פרס נובל, אבל גם בזכות קסם אישי והומור ששיעשע מאוד את הסינים.אומן, שיחגוג בקרוב את שנתו ה-80, נשא הרצאה בפני חברי לשכות המסחר של סין וישראל וגם באוניברסיטה של בייג'ינג ואמר כי הוא מתנגד להטלת מגבלות על שכר המנהלים, אך סבור כי יש להפסיק את השימוש במתן אופציות כתמריץ למנהלים, ולהחליפן במניות.אומן, שדיבר על כך בכנס של אנשי עסקים ישראלים וסינים, אמר כי מתן אופציות למנהלים מעניק להם תמריץ לקחת סיכונים גדולים כדי ששווי החברה יעלה והוא יוכל לממש את האופציות ולקחת את הכסף לכיסו. לעומת זאת, כאשר השוק יורד, לא ניתן לממש את האופציות, אבל אז המנהל אמנם לא מרוויח, אבל הוא גם לא מפסיד."אם יתנו למנהל מניות, וידאגו כמובן לחסום אותן לאיזה שהוא פרק זמן, אז הוא ירוויח כששווי החברה יעלה ויפסיד כשווי החברה ירד. הדבר ייצור התאמה נכונה יותר שתצמצמם את הסיכון המוסרי הכרוך בנטילת סיכונים כאשר למנהל יש חבילת אופציות".אומן ניתח בכלים של תורת המשחקים את הסיבות למשבר הכלכלי הגלובלי ואמר כי הכל מתחיל ומסתיים בתמריצים מעוותים, הן בתחום שכר המנהלים והן בתמריצים לקחת סיכונים גדולים באמצעות cds שבהם הבנקים רכשו את הכלי הזה וגילגלו אותו לאחרים, וכך הסיכון לא נשאר אצלם.
"אף חברת ביטוח לא תסכים לבטח אותך על סכום כפול משווי הנכס שלך, כי זה יגרום למבוטח להפחית את הזהירות שלו בהגנה על הנכס שלו. זה מה שקרה ב-cds, הבנקים רכשו את המוצרים האלו, וגילגלו אותם לאחרים, וזה היה תמריץ לקחת עוד ועוד סיכונים שגרמו למשבר הגלולי יחד עם התמריצים הבעייתיים למנהלים. אין זה אומר שלא צריך לקחת סיכונים - זה חלק הכרחי בכלכלת שוק" אמר.אומן מתח ביקורת על תוכניות החילוץ של הממשלות בארה"ב ובאירופה ואמר כי הן בעייתיות ואינן לוקחות בחשבון שיקולים ארוכי טווח. "תוכניות חילוץ מזמינות את המשבר הבא", אמר. לדבריו, המדינות היו צריכות להשתמש במשאבים שהעמידו לרשות הבנקים ויצרני המכוניות בארה"ב בדרכים אחרות כדי לשקם את הכלכלה. "הם צריכים להקים עם הכסף הזה מפעלים וכבישים, זה יתרום לכלכלה יותר מאשר חילוץ של גופים שכשלו. תוכניות החילוץ מגדילות את הסיכון המוסרי ויגרמו לכך שאנחנו נראה משברים דומים בעתיד".בנוגע למשבר באירופה ולחילוץ של יוון אמר אומן: "לדעתי זו טעות לחלץ את יוון. האירופאים מקריבים את הטווח הארוך על חשבון הטווח הקצר. תוכניות חילוץ מעודדות התנהגות לא כלכלית". שר האוצר שטייניץ שזיהה את הפוטנציאל הבעייתי של התבטאות כזו, ביום שבו ישראל מתחברת כחברה ב-oecd מיהר להסתייג מהדברים ואמר: "אומן הוא זוכה פרס נובל ואני כנראה לא אזכה בפרס הזה, אבל אני רוצה להבהיר שדבריו משקפים רק את דעתו האישית ולא את העמדה של ממשלת ישראל".כאשר התבקש אומן לתת תחזית לגבי סוף המשבר באירופה הוא אמר:"אני לא יודע מתי זה יסתיים. אולי בעוד שבועות, ואולי בעוד חודשים". כשעיתונאית סינית לחצה עליו לספק תחזית לסוף המשבר, הוא סיפר את הסיפור על החבר שלו שהתייעץ איתו בנוגע לעסקה. החבר סיפר שהוא מעוניין לקבל תחזית לשנה הבאה ושדורשים ממנו עבור השירות 2,000 דולר. האם זה כדאי? שאל החבר. אומן חשב קצת והציע לו הצעה אחרת: שלח להם 150 דולר ותבקש מהם את התחזית שהם נתנו בשנה שעברה, נראה אם היא היתה נכונה. החבר שלח את הכסף, וקיבל מיד תשובה: מצטערים, אנחנו לא מספקים את השירות הזה".
במהלך הביקור הקפידו הנציגים של המשלחת הישראלית להימנע מביקורת או מחלוקות בהבדלי התפיסות בין המשטרים השונים בישראל ובסין. אבל אומן לא חש מחויב לתקינות פוליטית, ומצא לנכון לחרוג מכללי הנימוס ואמר בראיון לטלוויזיה הסינית כי אם משבר דומה היה קורה בסין, הוא מעריך שהשלטונות הסינים לא היו נוקטים בפתרון דומה של חילוץ הבנקים. "סין היא לא מדינה דמוקרטית ואין כאן בחירות כל 4 שנים, לכן החשיבה כאן היא לטווח ארוך. במדינות דמוקרטיות לא מסתכלים על הטווח הארוך אלא רק על הטווח הקצר, ולכן קיבלו החלטות שגויות לצאת עם תוכניות חילוץ. החשיבה לטווח ארוך היא יתרון של של משטר לא דמקורטי".הביקור של המשלחת הישראלית בסין מסתיים הערב (יום ג'). במהלכו נפגשו נציגי המשלחת ובראשם שר האוצר יובל שטייניץ ומנכ"ל משרד חיים שני עם סגן ראש ממשלת סין ושר האוצר הסיני וכן עם מנהלי בנקים וחברות השקעה מקומיות שמבצעים השקעות מחוץ לסין. מדובר במהלך שנועד לענות בין השאר על הביקורת המוטחת בסין שנהנית מעודף עצום במאזן הסחר שלה מול ארה"ב ושאר העולם.הממשלה הסינית הקימה כמה גופי השקעות בשנים האחרונות בכדי לפעול גם מחוץ לסין. במשרד האוצר מקווים שהקשרים שנוצרו במהלך הביקור יאפשרו לפתח את היחסים הכלכליים עם סין ובעיקר למשוך השקעות סיניות למשק הישראלי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully