וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות המסים לא התאמצה לגבות מס מסוחרי נשים ותעשיית המין

מוטי בסוק

11.5.2010 / 16:14

מכוני ליווי שילמו מס של 0.8 מיליון ש' מהכנסות של כמיליארד ד'; רק במקרה אחד נערכה לבעלי המכונים שומהעל פי הערכות רשות המסים ההיקף הכספי של ההכנסות מסחר בנשים בישראל נאמד בכמיליארד דולר בשנה. רוב רובם של מכוני הליווי בישראל נשלטים על ידי עבריינים. הם משמשים כמאגר גדול לתזרים מזומנים, המשמש אותם לפעילות עבריינית. השכרת המבנים נעשית לפי שכירות יומית, כ-500 דולר ליום. בדרך כלל המשכיר קשור לפעילות עבריינית כלשהי.
דו"ח מבקר המדינה מציין כי ב-2007 הציגה רשות המסים לכנסת נתונים על פעולות אכיפה שנעשו נגד סוחרי נשים החל ב-2006. על פי נתוני הרשות התנהלו בתקופה זו נגד סוחרי נשים 17 תיקים ובסך הכל 46 תיקים. משרד מבקר המדינה בדק את 17 התיקים שנפתחו בשנים 2000-2006 והוצאו בהם שומות לעוסקים בסחר נשים.מהבדיקה עולה כי רשות המסים גררה רגלים, לפי הגדרה מקילה, או עשתה הכל כדי שלא לפעול, לפי הגדרה מדויקת יותר, נגד סוחרי הנשים והקשורים בהם לפשע. מהבדיקה עולה כי רק במקרה אחד נערכה לבעלי המכונים שומה בגין ניכויים שהיה עליהם לנכות משכר העובדות. בשלושה מתוך שבעה תיקי חקירות שנבדקו על ידי יחידת חקירות מע"מ לא נפתחו לבעלי המכונים תיקי מס הכנסה. רק במקרה בודד מתוך השבעה שילם בעל מכון תשלומי מס הכנסה. רק בשניים מתוך עשרה תיקי חקירות שנפתחו ע"י מס הכנסה נפתח לנישום גם תיק במע"מ ורק במקרה אחד נגבו תשלומי המע"מ על ההכנסות.

נתון עוד יותר מדהים של מבקר המדינה מעלה כי סך הגבייה ב-17 התיקים של סוחרי הנשים עמד על כ-800 אלף שקל בלבד מתוך יתרת חוב של כ-31.5 מיליון שקל באוגוסט 2009. כלומר כ-2.5% בלבד. עוד נמצא כי תיקי המס שנפתחו לסוחרי הנשים שנתפסו נסגרו לאחר זמן קצר. אף לא אחד מ-17 הנישומים הגיש דו"ח כספי לשנת המס 2007.דו"ח מבקר המדינה קובע כי היעדר מיסוי של המעגל הראשון בכלכלה הבלתי חוקית, העבריינים שביצעו באופן פיזי את העבירות הפליליות, משמעו לעתים גם העדר מיסוי של המעגל השני, הספקים ונותני השרותים לעסקים אלה. לדוגמה, מכוני העיסוי פועלים לרוב בדירות מגורים. בעלי דירות אלה חייבים במס הכנסה על הכנסותיהם מהשכרת הדירות למכונים. הואיל וההשכרה מוגדרת כהשכרה לצורכי עסק חלה עליה חובת ניכוי מס במקור בשיעור 35% מההכנסה. בפועל הרשות לא פעלה למיסוי בעלי דירות אלה. הרשות גם לא פעלה להקמת מאגר נתונים על דירות אלה, אף לא אלה שכתובותיהן מפורסמות בריש גלי.מבקר המדינה סבור כי במצב הנוכחי בעלי נכסים המשכירים אותם לעוסקים בסחר בנשים נהנים משני העולמות, גם לא משלמים מס על הכנסותיהם מהשכרה לעסק, ונהנים מדמי שכירות גבוהים לאין ערוך משווי השכירות הריאלית. מבקר המדינה מדגיש גם כי מאז ספטמבר 2006 לא השתתפה רשות המסים בפשיטות הנערכות על ידי המשטרה על מכוני ליווי.דו"ח המבקר מעלה עוד כי מכלל פוטנציאל המיסוי של אלפי אנשים שהכנסתם נובעת מפעילות בלתי חוקית הוצאו על ידי רשות המסים שומות רק לכמה עשרות אנשים בשנה בתחומים של סחר בנשים, הימורים בלתי חוקיים, קבלת דמי חסות, סחר בסמים ועוד. ברוב המקריים נרשמה גבייה מועטה מאנשים אלו או שכלל לא נגבו מהם מסים.לדעת המבקר הפעילות נגד הפשיעה החמורה צריכה להיות רב-ממדית ולכלול לא רק את מי שהורשעו בביצוע העברות הפליליות, אלא גם מעגלים שלמים של סייענים. דוגמא לכך היא ענף נותני שרותי מטבע העלול לשמש כאמצעי להלבנת כספים שמקורם בעבירה. מבקר המדינה סבור כי רשות המסים צריכה לתרום בצורה יותר מועילה למלחמה בפשיעה הכלכלית.בתגובה נמסר מרשות המסים כי, "הרשות פועלת בשנתיים האחרונות, יחד עם משטרת ישראל, ליצירת מערכת העברת מידע מוסדרת בכל הנוגע להכנסות בלתי חוקיות. כמו כן, צוותים משותפים של הרשות והמשטרה פועלים מזה כשנה למיגור תופעות פשיעה כשרשות המסים משמשת ציר מרכזי במיסוי ההכנסות הנובעות מהן. כך לדוגמא מופו מספר ארגוני פשיעה שעסקו בהימורים בלתי חוקיים וחקירה אינטנסיבית הובילה למעצרים, חילוט רכוש בעשרות מיליוני שקל והגשת כתבי אישום.זאת ועוד, במבצע רחב היקף שנערך לאחרונה בשיתוף עם אגף חקירות במשטרה, נדרשו מאות דמויות ששמן נקשר עם פעילות עבריינית, סחר בסמים, וכאלה המזוהות עם ארגוני פשיעה להגיש הצהרות הון. בכדי לשפר את איסוף המידע, מערך המודיעין ברשות עובר בימים אלה שינוי רדיקאלי: הושלמה פריסת רכזי מודיעין בתחנות מע"מ אזרחיות שמתפקידם לבצע מיצוי מידע מהתחום האזרחי ובאשר למס הכנסה, אנו בתחילתו של בניית מערך שיכלול הפצת ידיעות ממוחשבת לתחנות האזרחיות. כל המערך כפוף למגבלות כוח אדם ולתוספת תקציבית מיוחדת למטרה. המשמעות של יישום דוח המבקר היא דרישה לתוספת כוח אדם משמעותית ביותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully