וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישובים חקלאיים מוכרים חלקות לקבורה אזרחית תמורת תשלום שלא כדין

שלומית צור

11.5.2010 / 16:27

המבקר: הקבורה האזרחית הפכה ב-11 ישובים חקלאיים לעסק מסחריבדיקה שערך מבקר המדינה במחצית השנייה של 2009 מגלה כשלים חמורים ביישום חוק הקבורה האזרחית בישראל. בין היתר מצא המבקר כי ישובים חקלאיים מוכרים חלקות לקבורה אזרחית תמורת תשלום שלא כדין וכי המשרד לשירותי דת, המוסד לביטוח לאומי ומנהל מקרקעי ישראל לא מפקחים על יישום החוק.

עם השנים התעורר צורך בפתרונות קבורה לאוכלוסיה שאינה מעוניינת בקבורה דתית, הנאמדת ב-300 אלף איש. חוק הקבורה האזרחית שנחקק בשנת 1996 קובע כי השר הממונה על משרד הדתות יקבע מקומות להקמת בתי עלמין אזרחיים חלופיים.המבקר מצא כי ב-13 השנים שחלפו מחקיקתו, הוקמו בתי עלמין אזרחיים רק בבאר שבע ובכפר סבא. בשל המצב העגום גבר הביקוש למקומות קבורה אזרחית בישובים חקלאיים. זאת למרות שבתי העלמין בישובים החקלאיים נועדו לקבורת חברי היישוב החקלאי ובני משפחותיהם בלבד.המבקר מצא כי בניגוד לדין, הקבורה האזרחית הפכה ב-11 ישובים חקלאיים לעסק מסחרי, ונמכרות חלקות לקבורת נפטרים שאינם חברי היישוב החקלאי או בני משפחותיהם. לפי חוק הקבורה האזרחית, התעריף לרכישת קבר לאדם בעודו בחיים גם באמצעות חברות קבורה ביישובים חקלאיים הוא 4,254 שקל. גביית סכום גבוה יותר היא עברה פלילית, והעוסק בקבורה ללא רישיון, דינו מאסר שלושה חודשים.למרות זאת מצא המבקר כי חלקות קבר נמכרו תמורת תשלום שנע בין 7,000 שקל ל-24 אלף שקל, וזאת - נוסף על דמי קבורה של כ-3,500 שקל, שאותם משלם המוסד לביטוח לאומי. "פעילות זו נעשית ללא רישיון על פי חוק שירותי הדת או על פי חוק הקבורה האזרחית, ללא אישור מנהל מקרקעי ישראל ועל כן לכאורה בניגוד לחוק", מעיר המבקר.הביקורת העלתה כי המשרד לא טיפל כראוי בתלונות שהגיעו אליו בשנים 2006-2008 בדבר גביית תשלומי יתר בגין רכישת חלקות קבר לאנשים בעודם בחיים, לא בדק את המחירים שנגבו בעבור כל חלקה שנרכשה, לא ביטל את רישיונות הקבורה של היישובים החקלאיים שגבו סכום גדול מן המותר ולא נקט צעדים כלשהם. עוד העלתה הביקורת כי המשרד לא הקפיד על חידוש רישיונות חברות הקבורה של היישובים החקלאיים כל שנתיים כנדרש וכי למעשה, מרבית הישובים החקלאיים שעוסקים בקבורה עושים זאת מבלי שיש בידיהם רישיון בר-תוקף.

לדעת משרד מבקר המדינה, מצד אחד, על הגורמים המופקדים על הקבורה לפעול בראש ובראשונה כדי להרחיב ולקדם את הקבורה האזרחית בהתאם לחוק. "עליהם לפעול ליישום החוקים בדבר הקבורה האזרחית שמטרתם לכבד את השקפת עולמו של כל אזרח ואזרח במדינה, ולפתח מקומות קבורה אזרחית בהקדם" קובע המבקר. מצד אחר, "על הגופים המופקדים על האכיפה, על הפיקוח ועל הבקרה, לפעול במשותף כדי למנוע את ניצול קרקעות המדינה המיועדות לחקלאות לצרכים מסחריים תוך עקיפה של החוק.על הרשויות להבטיח שזכויות משפחות הנפטרים לא ייפגעו דווקא בשעותיהן הקשות, ומצוקתן לא תנוצל לעשיית רווחים בלתי-הוגנים ושלא על פי דין. על המשרד לשירותי הדת לוודא כי ייושמו הוראות החוק הנוגעות להצגה לציבור של המידע הנוגע לקבורה ולרכישת קבר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully