וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי מונה ללא מכרז לבדוק ההדלפות מחברת החשמל? נאמן הכספים של היו"ר

אבי בר-אלי

11.5.2010 / 16:26

המבקר: עו"ד מורן מאירי מונה לבדוק את ההדלפות מהחברה, למרות קשריו עם היו"ר, מוטי פרידמןחשש לניגוד עניינים מצדו של יו"ר דירקטוריון חברת החשמל היוצא, מוטי פרידמן, כך עולה מדו"ח מבקר המדינה. זאת, לאחר שחברת החשמל שכרה את שירותיו של עו"ד מורן מאירי לבדיקת ההדלפות מהחברה, אף ששימש נאמן עבור כספיו של פרידמן. ההתקשרות עם מאירי נעשתה בלא מכרז, ובלי שדירקטוריון החברה יודע בדבר קשרים אלה.פרידמן, שותף במשרד רוה"ח דלויט-ברייטמן-אלמגור, נאלץ עם מינויו לתפקיד יו"ר חברת החשמל לפרוש מן הפירמה, ולמכור את חלקו בה. פרידמן הפקיד את כספי הערבות לתשלומים שלהם יהיה זכאי עבור מכירת חלקו בידיו של נאמן, עו"ד מאירי.

ב-14 במאי 2008 החליט דירקטוריון חברת החשמל לשכור שירותיו של בודק חיצוני על-מנת להתחקות אחר ההדלפות מן החברה. עוד באותו היום, העיד מאירי, קיבל פנייה מחברת החשמל להתמנות לבודק חיצוני, ובחלוף יממה בלבד, הודיע על התפטרותו מתפקידו כנאמן. בחלוף שבועיים, ביקש יועמ"ש חברת החשמל, דודו יהב, ממנהל אגף אספקה ואחסנה של החברה, לפטור את ההתקשרות עם מטרי מחובת מכרז פומבי, ולאשרה, מבלי שיהב מציין את הקשר שבין מטרי לפרידמן.יהב העיד בפני מבקר המדינה כי פרידמן הוא שהפנה אותו למאירי. פרידמן מצדו, טען בפני המבקר כי יהב לא מסר לו בתשובה כי עליו להודיע על כך בכתב, או לדווח על כך לדירקטוריון החברה.מבדיקת מבקר המדינה עולה כי מטרי החל לבדוק את נושא ההדלפות בחברה עוד ב-19 במאי, טרם אישור ההתקשרות עימו בפטור ממכרז. זאת, כאשר רשות החברות מאשרת את החלפת הנאמן רק חודש לאחר התפטרותו, ב-12 ביוני. יומיים לפני כן, כבר נחתם עם מטרי חוזה העסקה רטרואקטיבי תמורת שכר של 80 אלף שקל לכל היותר.לאחר סיום בדיקת ההדלפות, האריכה חברת החשמל את ההתקשרות עם מטרי תמורת 90 אלף שקל נוספים, בנימוק שנדרש "סיוע לצוות שמונה על ידי מנכ"ל חברת החשמל... ליישום מסקנות הבודק". בעקבות אירוע נוסף של דליפת נתונים מתוך הדו"חות כספיים של החברה - שוב הוארך תוקפו של ההסכם המקורי, ונקבע כי שווייה הכולל של ההתקשרות לא יעלה על 90 אלף שקל, בתוספת החזר הוצאות.

מתשובת החברה למשרד מבקר המדינה עולה כי יהב סבר שלא היה חשש לניגוד עניינים מכיוון שמדובר בנאמנות טכנית, עוד השיבה החברה כי היועץ המשפטי "תכנן לדווח לדירקטוריון החברה, אודות העניין, ורק בהיסח הדעת ומתוך שכחה סבר בטעות כי הנושא דווח כבר בעבר". עוד עולה מהתשובה כי החברה לא פנתה למספר מציעים נוכח לוח הזמנים הקצר ובשל רגישות הנושא.פרידמן השיב למבקר כי לא נפל כל רבב בהתנהגותו, ולא היה כל ניגוד עניינים בינו לבין מאירי. מאירי מצדו השיב כי התפטר רק כדי להסיר כל חשש לניגוד עניינים, ולו למראית עין, וכי היכרותו עם פרידמן היתה שטחית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully