וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מבקר המדינה: רשות ההגבליים העסקיים - רשות ללא כוח הרתעה

אורה קורן

11.5.2010 / 16:23

לינדנשטראוס: הקנס הממוצע שהרשות מטילה - 1.35 מיליון שקל בלבד - לא מרתיע את החברותמבקר המדינה מציע להעצים את יכולת ההרתעה והאכיפה של רשות ההגבלים העסקים, האחראית על התחרות במיגזר העסקי, באמצעות סידרת מהלכים. אלה כוללים מתן סמכות לרשות להטיל על מפר חוק ההגבלים קנס כספי ללא אישור בית משפט; קיצור הליכי חקירה ואכיפה; גיבוש אמות מידה לקביעת התשלום המוטל כתחליף להליך משפטי והגדלת התשלום; שיפור הליך בדיקת ביצוע החלטותיה על ידי החברות; שילוב פעיל יותר של הרשות בוועדה למניעת שחיתות ושינוי כללי תכנית החסינות למלשינים על קרטל, כדי לשפר יעילותה.בד בבד קובע המבקר, כי על הרשות להקפיד יותר לפעול על פי כללי שירות המדינה. עליה לבחון מחדש את מדיניות העסקתם של 60 עובדים מקצועיים מתוך 70 עובדי הרשות בחוזים אישיים המקנים שכר ותנאים נילווים משופרים לעומת חוזים ממשלתיים, ולקבוע כללים ברורים למתן הטבות שכר באמצעות סעיפים דוגמת כוננות. בנוסף עליה לקבוע נהלים לאי ניצול מידע על חברה המגיע לעובד במסגרת עבודתו להשגת רווחים.

בחודשים מרס-אוגוסט 2009 בדק משרד מבקר המדינה את פעילותה של הרשות ואת סדרי המינהל בה. אחד המימצאים המרכזיים היה, שהטיפול בתיק הגבלים עסקיים - מפתיחת חקירה ועד קבלת החלטה על אכיפה באמצעות סמכויות אזרחיות-מינהליות או פליליות - נמשך זמן רב, בין שנה לשלוש שנים בממוצע.
"התמשכות ההליכים עלולה לפגוע ביכולת ההרתעה של הרשות, והדבר עלול לפגום ביעילות האכיפה ובתועלת לצרכנים."הסכום הממוצע שהוטל עד היום על חברה יחידה הוא כ-1.35 מיליון שקל בלבד, סכום שספק אם יש בו להרתיע את רוב החברות. היעדר אמות מידה ברורות בעניין זה עלול ליצור אי-שוויון בטיפולה של הרשות בחברות המפרות. על הרשות לפעול לגיבוש אמות מידה ברורות בתחום זה, שאף יבטיחו שקיפות בפעולתה".המבקר מתח ביקורת על העסקת עובדים זמניים ברשות לפני עריכת מיכרז לתפקיד וציין כי הדבר פוגע בשיוויון ההזדמנויות. עוד ציין, כי העובדים הזוטרים הנקלטים ברשות אינם נדרשים להצהיר על נושאים שיש בהם חשש לניגוד עניינים, וממילא אין קובעים להם הסדר למניעת ניגוד עניינים במקרים המחייבים זאת. בנוסף אין הנחיות המחייבות אי ניצול מידע על חברות המגיע לעובד הרשות מתוקף תפקידו לעשיית רווחים.המבקר קרא לרשות לפרסם בהקדם מסמך שיבהיר אמות מידה לאישור מיזוגים, כמקובל בעולם. כן הציע לקבוע מדדים נוספים לבדיקת תיפקודה ולבדוק תקינות התנהלותה מול חברי הועדה המייעצת לרשות בנושא מיזוגים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully