וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דו"ח מבקר המדינה: שורה של ליקויים במכללת שנקר; הנשיא עשה במוסד כרצונו

ליאור דטל

11.5.2010 / 21:00

המבקר תוקף גם את המועצה להשכלה גבוהה על כך שלא ביצעה את תפקידה כראוי ונכשלה במניעת הכשלים במכללהדו"ח מבקר המדינה חושף שורה ארוכה של ליקויים בניהול מכללת שנקר ‏(בית הספר הגבוה להנדסה ולעיצוב‏) ותוקף את התנהלותו של נשיאה, פרופ' אמוץ וינברג.וינברג צפוי לסיים בחודש הבא את כהונתו בעקבות התערבות הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, לאחר שהתגלו הליקויים במוסד. במכללת שנקר לומדים כ-2,500 סטודנטים והוא מתוקצב בכ-50 מיליון שקל בשנה על ידי ות"ת. מי שתחליף את וינברג היא שרת החינוך לשעבר, יולי תמיר.המבקר תוקף גם את המל"ג והות"ת, שלא ביצעו את תפקידם כראוי כשלא הצליחו למנוע את הכשלים במכללה במועד, אף שקיבלו על כך דיווחים.וינברג כיהן בתפקידו 16 שנה וכהונתו הוארכה שלוש פעמים, למרות שכבר ב–2003 הגבילה המל"ג את כהונת נשיאי המכללות ל-10 שנים. וינברג עצמו, כמו המל"ג, לא עידכן את הוועד המנהל וחבר הנאמנים של המוסד בפניות המל"ג להפסקת כהונתו. רק בספטמבר 2009, אז כבר הצטברו שני דו"חות חמורים של המבקר על פעילותו של וינברג, החליטה ות"ת להפסיק את הזרמת הכספים לשנקר עד להפסקת כהונתו. באוקטובר הסכימה שנקר לפעול למינוי נשיא חדש ואיום ות"ת הוסר.בשנת הלימודים שהסתיימה ב-2008 הוציאה מכללת שנקר כ-88 מיליון שקל - 65% מהסכום היו הוצאות שכר. באותה שנה הגיע הגירעון של שנקר ל-5.5 מיליון שקל, אף שלפי מאזני שנקר, המוסד הגיע לעודפים בתקציב בשנים קודמות. חישוב מטעם מבקר המדינה מגלה כי גם בשנות הלימודים הקודמות סיימה שנקר עם גירעונות שוטפים של 130-336 אלף שקל.יועץ משפטי אחד - שני מעסיקיםלפי דו"ח המבקר, פעמיים העסיק וינברג מכספו את היועץ המשפטי של המכללה בנושאים אישיים, למרות שהיה מעורב בהעלאת שכרו. ב-2000 אישר וינברג להגדיל את שכרו של היועץ ל-1,000 דולר בחודש, וב-2002 המליץ וינברג לוועד המנהל להעלות את שכרו ל-1,250 דולר בחודש."על הנשיא היה להימנע מכל מעורבות בקביעת תנאי העסקתו של היועץ בשנקר. היה עליו ליידע את מוסדות שנקר בדבר התקשרותו עמו, דבר שלא עשה", כתב מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס. בעניין זה, טוען המבקר, וינברג מסר למשרד המבקר מידע חלקי ולא מדויק. בעקבות הערכות מבקר המדינה, שנקר הפסיקה את העסקת היועץ בדצמבר 2009.היועץ נהנה גם מעמלה של 650 אלף שקל, לאחר שטיפל בהשגת תרומה של חצי מיליון דולר. קבלת התשלום סוכמה עם וינברג. ואולם, למרות שוינברג טען כי העניין סוכם עם יו"ר הוועד המנהל הקודם, יו"ר הוועד הכחיש זאת. בנוסף, ב-2008 יצר וינברג קשר עם קבלן שיפוצים של שנקר שביצע עבורו עבודות פרטיות, מבלי לדווח על כך למוסדות שנקר.

החברה המסתורית של המכללהב-2001 החליטה המכללה להקים בבריטניה חברה בשם שנקר טכנולוגיות, בבעלות משותפת עם חברה אירופית בשם europe land limited. החברה היתה אמורה לעסוק בפיתוח מוצרים לפי פטנטים שפותחו בשנקר ובמכירתם.החברה הוקמה מבלי שהוועד המנהל או ועדת הכספים ידעו או אישרו את הקמתה, והוועד המנהל ידע על כך רק מאוחר יותר. גם ות"ת לא קיבלה דיווח ולא אישרה את הקמת החברה. וינברג גם לא דיווח למוסדות שנקר על פעילות החברה, והם מצדם לא דרשו דיווחים. למעשה, בדו"חות הכספיים בשנים 2001-2005 כלל לא דווח על הקמת החברה, ורואה החשבון של המוסד לא ידע על קיומה עד ל-2007. הדו"חות בנושא הקמת החברה נמסרו למבקר רק לאחר בקשה מפורשת.מבקר המדינה אף מעלה חשש כי וינברג החליט לסיים ב-2009 את כהונת מנכ"ל המכללה לשעבר, גיא פרץ, לאחר שנתיים בלבד בתפקיד. בדו"ח מעלה המבקר חשש כי ייתכן שתוצאות הליך השימוע שבוצע לפרץ נקבעו מראש, וכן שלפני השימוע פנה וינברג לראש עיריית רמת גן, צבי בר, כדי שימליץ על מועמדים מתאימים לתפקיד. בר המליץ על עו"ד דרור קווה, שלבסוף גם נבחר לתפקיד. מכיוון שלא קיימים מסמכים המתעדים את פעילות ועדת החיפוש שבה היה חבר וינברג, המבקר טוען שלא ניתן לדעת אם הוועדה פעלה לפי כללי מינהל תקין."פיקוח לקוי של המל"ג"ביקורת רבה בפרק העוסק בשנקר מופנית כלפי המועצה להשכלה גבוהה, שבמשך שנים ידעה על ההתנהלות בשנקר וקיבלה תלונות על כך מכמה גורמים. "במל"ג לא בחנו ביסודיות את הצעדים שעליהם לבצע בעקבות המידע שהתקבל, והגיבו באטיות ובאורך בלתי מספק", כותב המבקר. "תפקוד זה של מל"ג וות"ת אינו עולה בקנה אחד עם התפקידים הציבוריים שהטילו עליהן המחוקק והממשלה - לפקח על מערכת ההשכלה הגבוהה ולהסדירה. הממצאים שעלו בבדיקה מצביעים על פיקוח לקוי של מל"ג וות"ת על הנעשה בשנקר".וינברג אמר בתגובה: "קראתי את דו"ח מבקר המדינה ואני מודה לו על בדיקתו והערותיו. בדו"ח אין כל רמז על פעולות בלתי חוקיות, והוא מתייחס רובו ככולו לנהלים פרוצדורליים שמרביתם תוקנו".
המל"ג והות"ת מסרו כי הן "מברכות על דו"ח הביקורת ורואות בו הזדמנות לתיקון ליקויים. מרבית הנושאים בדו"ח כבר תוקנו או נמצאים בהליך מתקדם של שינוי שהתבצע במהלך התקופה האחרונה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully