יוון מדרדרת את השוק האירופי

היוונים מפתיעים: "אמריקאים אשמים במשבר"

הגיע שלב גילגול האשמה: הממשל באתונה שוקל לנקוט הליכים משפטיים נגד בנקאים אמריקאיים מחשש שתרמו למשבר החובות. החשד: ספקולנטים ביצעו מניפולציה במחיר אג"ח ומניות

TheMarker
16/05/2010

יוון שוקלת לנקוט הליכים משפטיים נגד בנקים אמריקאים אשר ייתכן וסייעו להחרפת משבר החובות היווני, כך אמר ראש הממשלה המקומי יורגוס פפאנדריאו.

"לא הייתי שולל את העובדה שהבנקים האמריקאים היו אחד המקורות למשבר", אמר פפאנדריאו בתשובה לשאלה בנוגע למעורבותם של הבנקים האמריקאים, בראיון לרשת CNN, אשר הוקלט ב-13 במאי.

פפאנדריאו אמר כי ההחלטה האם לנקוט הליכים משפטיים נגד הבנקים האמריקאים תתקבל לאחר שהפרלמנט היווני יבחן את גורמי המשבר. "יוון תערוך בחינה של עברה ותראה כיצד התקדמו הדברים", אמר פפאנדריאו, והוסיף: "ישנן חקירות דומות המתרחשות בימים אלה במדינות נוספות, ביניהן ארה"ב. זה ענין של שקיפות".

בימים שלפני הכרזת חבילת הסיוע האירופית בשווי טריליון דולר, רגולטורים מטעם האיחוד האירופי בחנו האם ספקולנטים ביצעו מניפולציה במחיר אג"ח ומניות, והוסיפו למשבר. הרשות לניירות ערך באירופה הודיעה ב-7 במאי שהיא בוחנת "תנודות יוצאות דופן בשווקים" וכי היא תעבוד בצמוד עם רשויות רגולטוריות נוספות, ביניהן הרשות בארה"ב (SEC).

בראיון ל-BBC אמר פפאנדריאו כי קהילות רבות ברחבי העולם לקחו חלק בהלקאת יוון וכי קל להן להפוך את יוון לשעיר לעזאזל. "האם היווני הוא עם גא, ועובד קשה". "עשינו את הטעויות שלנו", אמר פפאנדריאו, והוסיף: "אנחנו עומדים בהתחייבויותינו. אבל באותה הנשימה, תנו לנו צ'אנס. אנחנו נראה לכם שאנחנו יכולים".

המניות בארה"ב והיורו ירדו בשל החששות באירופה לא תוכל להתמודד עם משבר החובות ביוון. מדד S&P 500 ירד ב-1.9% ב-14 במאי, בעוד היורו ירד מתחת לרמה של 1.24 דולר לראשונה מאז נובמבר 2008.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully