יוון מדרדרת את השוק האירופי

אירופה גררה את תל אביב לירידות חדות

ירידות השערים החדות בבורסות העולם בסוף השבוע שלחו היום את הבורסה בת"א לירידות שערים חדות: המעו"ף איבד 2.6%, ת"א 100 ירד ב-2.8% ומניית אפריקה צנחה ב-13% לשפל חדש

עומר רבין
16/05/2010

כצפוי, רכבת ההרים התנודתית בבורסה בתל אביב נמשכת. שבוע המסחר באחד העם נפתח הבוקר בירידות שערים חדות, על רקע מגמה דומה שנרשמה בבורסות העולם בסוף השבוע – זאת לאור שובה של הפסימיות בקרב המשקיעים באשר ליכולתו של גוש האירו להתמודד עם משבר האג"ח ועם הקשיים הכלכליים אליהם נקלעו כמה מהמדינות החברות באיגוד.

בסיכום יומי איבד מדד המעו"ף 2.6% מערכו ואילו מדד ת"א 100 איבד 2.8%. מדד התל טק רשם ירידה חדה אף יותר של 3.8%. כמו בעולם, גם בישראל מגזר הפיננסים בלט בירידות החדות כאשר מניית לאומי צונחת ב-2.6% ומניית פועלים משילה 2.1%. החברה לישראל שבשליטת האחים עופר בלטה גם היא עם ירידה חדה של 3.65% וקבוצת דלק צנחה ב-3.8% על רקע הודעת ההתפטרות הפתאומית של המנכ"ל דוד קמיניץ.

עניין רב ריכזה מניית אפריקה ישראל שבבעלות איש העסקים לב לבייב שצנחה בשיעור מדאיג במיוחד של קרוב ל-13% על רקע ההסדר עם בעלי האג"ח של החברה. המניה ננעלה ברמת שפל של כל הזמנים בערכה.

היום לא התקיים מסחר רשמי במטבע חוץ, לאור חופשת יום ראשון בשוקי העולם, אך ביום שישי נקבע שערו של האירו בשפל חדש ונמוך במיוחד וכיום מחירו הרשמי של המטבע האמריקאי עומד על 4.713 שקלים בלבד. מדובר בשפל של שבע שנים (!) מול השקל. גם למול המטבעות המובילים האחרים בעולם הידרדר האירו לשפל כמעט חסר תקדים. במקביל, האמיר מחיר הזהב לשיא של כל הזמנים על רקע החיפוש של משקיעים אחר השקעה בטוחה, "מפלט" משוקי ההון התנודתיים.

בסוף השבוע, כזכור, ירדו מדדי המניות בוול סטריט בשיעור שבין 1.5% לשני אחוזים. באירופה נרשמו ירידות חדות יותר, כאשר בורסת מדריד מובילה את המגמה עם צניחה של 7%, בורסות לונדון ופרנקפורט חותמות את השבוע בירידה יומית של כ-3% ובפריז ירידה חדה של 4.6%. עם זאת, יש לציין כי בסיכום שבועי מרבית הבורסות רשמו דווקא עלייה במדדי המניות על רקע אישור תכנית החילוץ השאפתנית של מדינות האיחוד בעלות של כטריליארד דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully