"למדינה אין זכויות ביחס לדבק הביולוגי"

חברת אומריקס שנתבעה על ידי המדינה בסכום של חצי מיליארד שקל טוענת בכתב ההגנה שהגישה: "המדינה מנסה ליצור יש מאין בלי שהעובדות הבסיסיות ביותר נבדקו - סכום התביעה מצוץ מהאצבע"

גלעד גרוסמן
07/06/2010

למדינת ישראל אין כל זכויות ביחס ל"דבק הביולוגי" – כך נטען בכתב ההגנה שהגישה הלילה (ראשון) חברת התרופות "אומריקס בע"מ", שנתבעת על ידי המדינה בסכום של חצי מיליארד שקל, לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לפני כחצי שנה הגישה המדינה תביעה נגד החברה, ביחס לזכויות היוצרים על "דבק ביולוגי", תכשיר מציל חיים המשמש לעצירת דימומים קשים ולקרישת הדם, שבעקבות פיתוחו הציעה חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון האמריקאית לרכוש את מניות אומריקס ב-438 מיליון דולר. בתביעה נטען שהטכנולוגיה עליו מבוסס התכשיר פותחה במרכז הרפואי שיבא תל-השומר והועברה לחברה ללא אישור, ולכן הזכויות עליו שייכות למדינה.

באומריקס דוחים את הטענה. "כתב התביעה משקף ניסיון ליצור יש מאיין, בלי שהעובדות הבסיסיות ביותר נבדקו. אף אם היה בסיס לתביעה הרי שסכום התביעה הנו דמיוני ומצוץ מן האצבע", נכתב בכתב ההגנה, שהוגש באמצעות עורכי הדין משה בלטר, אהוד גוט, לימור סובול, רענן בר זוהר וענבל אלקיים ממשרד בלטר, גוט, אלוני ושות'.

בחברה טוענים שהפטנטים שנרשמו למוצרי הדבק הביולוגי שבבעלותה של אומריקס מבוססים אך ורק על עבודת המחקר והפיתוח שביצעו מדענים במעבדות המחקר באירופה של חברת Octapharma AG, ולאחר מכן על-ידי מדענים באומריקס. "בבסיס כתב התביעה עומד ניסיון נואש וחסר תוחלת לעשות עושר ולא במשפט, זאת, על מנת שרשויות המדינה יוכלו ליתן הד תקשורתי למדיניות החדשה בה נקטו בסוגיית הקניין הרוחני, תוך ניסיון החלה רטרואקטיבית של מדיניות זו אף מעבר לתקופת ההתיישנות", נכתב בכתב ההגנה.

באומריקס טוענים עוד, כי כל האירועים שאליהם מתייחסת התביעה התרחשו לפני שנים רבות, ועם זאת, המדינה המתינה עד להשלמת רכישת אומריקס בידי ג'ונסון & ג'ונסון כדי להגיש את התביעה. "מדינת ישראל אינה נוהגת בתום לב ואינה מעניקה את היחס ההולם לחברה אשר בחרה להשקיע במשק הישראלי" נאמר בכתב ההגנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully