וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק הפועלים: אי.די.בי פיתוח עדיפה על אי.די.בי אחזקות

שלומי גולובינסקי

13.1.2002 / 10:07

הקבוצה צפויה לפרסם בפברואר תוכנית אסטרטגית חדשה; בבנק מעניקים למניות פיתוח המלצת "קנייה" ולמניות אחזקות המלצת "החזק"

אחת השאלות שעולות חדשות לבקרים בשוק ההון היא מה עדיף - לרכוש מניות של אי.די.בי אחזקות או מניות של החברה הבת שלה אי.די.בי פיתוח , זרוע ההשקעות העיקרית של הקונצרן. למעשה, ההבדל העיקרי בין אחזקות לפיתוח נעוץ בהחזקה היסטורית של כ-13% ממניות בנק דיסקונט ע"י אי.די.בי אחזקות.

מחלקת המחקר של בנק הפועלים מספקת היום תשובה אפשרית לשאלה לעיל: "על מנת ליהנות מהשינויים הצפויים - הן במבנה האחזקות של הקבוצה והן בשליטה בה - נראה כי ברמת המחירים הנוכחית מניית אי.די.בי פיתוח אטרקטיווית יותר מאי.די.בי אחזקות", אומרת האנליסטית רקפת לויסון-אפטר.

דברים אלו באים לידי ביטוי בהמלצת "החזק" שמעניקה לויסון-אפטר למניות אי.די.בי אחזקות עם מחיר יעד של 143 שקל, לעומת המלצת "קנייה" שמוענקת למניות אי.די.בי פיתוח עם מחיר יעד של 163 שקל.

לויסון-אפטר אומרת כי במהלך החודשים האחרונים פועלת אי.די.בי במרץ בכמה מישורים, בהם השבחת חברות בעלות פוטנציאל לגידול בשווי הנכסי, כאשר דוגמה טובה לכך היא הנפקתה המוצלחת של גיוון אימג'ינג בנאסד"ק. מהלך אחר הוא מכירה של חברות פחות רלוונטיות לקבוצה, על מנת לפשט, לייעל ולהשביח את מבנה האחזקות, בדומה למכירת חברות המוחזקות על ידי דסק"ש , כלל תעשיות ואזורים .

לדברי לויסון-אפטר, עם גיבוש גרעין השליטה באי.די.בי אחזקות (עסקת קרדן-לווי-אי.די.בי), ככל הנראה בפברואר 2002, צפויה אי.די.בי לפרסם את תוכניתה האסטרטגית החדשה. בבנק הפועלים מעריכים כי האסטרטגיה תכלול המשך מהלכי ההתייעלות וחיסכון בהוצאות, תוך הגדלת מעורבות המטה בתוכניות האסטרטגיות ובפעילות החברות המוחזקות. הדבר מתאפשר במיוחד עתה, כאשר החברות העיקריות בקבוצה מרוכזות פיסית באותו בניין.

גידול בפעילות הקבוצה ייעשה על ידי פנייה לשוקי חו"ל, על רקע מיצוי אפשרויות הצמיחה בשוק המקומי. ההשקעה בחו"ל תיעשה, להערכת בנק הפועלים, באמצעות שיתופי פעולה בינלאומיים של החברות המוחזקות, כגון אלו הקיימים כיום במנא"י, בפולגת ובמשאב. לכן, תעדיף הקבוצה להתמקד בחברות שיצמחו בכ-10%-15% בשנה בממוצע לאורך זמן, אשר ביכולתן ליצור ערך על ידי שותפות עם גורמים בינ"ל.

בנוסף, תתמקד אי.די.בי בחברות שמייצרות מזומנים, כגון שופרסל , נכסים ובנין ומנא"י, ובחברות אשר הינן בעלות פוטנציאל לתרום משמעותית לשווי הנכסי, כגון סלקום, תבל וחברות סטארט אפ שונות. במקביל, תמשיך קבוצת אי.די.בי, להערכת בנק הפועלים, במימוש חברות אשר אינן נמצאות באחת מ-2 הקטגוריות הללו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully