פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הישראלים דווקא רוצים לעבוד

   המשנה לנגיד בנק ישראל, צבי אקשטיין, טוען כי ללא הסדרה של כמות ושכר בקרב העובדים הלא ישראלים, לא תוכל ישראל להתמודד עם בעית שיעורי התעסוקה הנמוכים ושיעור העוני הגבוה

   הגירת עובדים הוא נושא שאינו יורד מסדר היום הציבורי בישראל - המדינה עם שיעור העניים הגדול ביותר ב-OECD. אך מה הקשר בין עובדים זרים לעוני?

   העוני בישראל נמצא בעיקרו באוכלוסיות עם שיעור תעסוקה נמוך ומיומנויות תעסוקה נמוכות. ואולם יש הטוענים כי אין כל קשר בין עוני לעובדים לא ישראלים, הרי הישראלים אינם מוכנים להחליף את העובדים הזרים על הפיגומים, בחממות או בטיפול בזקנים. האומנם?

   העובדים שאינם ישראלים באים ממדינות שבהן השכר החודשי בבניין, בחקלאות, בסיעוד או בניקיון הוא 500-1,500 שקל. לכן הם מוכנים לשלם 6,000 - 20 אלף דולר כדי לקבל את הזכות לעבוד בישראל חמש שנים בשכר הגבוה במעט משכר המינימום כאן.

   מהי ההשפעה של מהגרי עבודה על שוק העבודה? הגדלת היצע עובדים לא מיומנים מקטינה את השכר עבור כל העובדים באותה רמת מיומנות ומטה ממנה. זאת, מאחר ששוק העבודה לבעלי מיומנויות נמוכות הוא שוק אחד המשותף לכל ענפי המשק, ומדרג השכר בו נקבע במידה רבה על ידי תנאי העבודה הפיסיים ותדמית העיסוק. לכן, להעסקת עובדים לא ישראלים זמניים יש השפעה רוחבית על תנאי ההעסקה של ישראלים בעלי מיומנויות נמוכות בכלל הענפים.

   המסקנה היא שללא הסדרה ואכיפה של כמות ושכר העובדים הלא ישראלים, לא תוכל ישראל להתמודד בצורה אפקטיבית בבעיה של שיעורי תעסוקה נמוכים ושיעור עוני גבוה.

   מה המצב כיום? הכמות היחסית של עובדים לא ישראלים זמניים בהיתר וללא היתר הוא מהגבוהים במדינות המפותחות: כ-77 אלף עובדים זרים חוקיים וכ-125 אלף עובדים זרים לא חוקיים. בנוסף, עוד כ-25 אלף אפריקאים נכנסו לישראל ללא היתר. לבסוף, מספר ההיתרים לפלסטינים בתחומי הקו הירוק הוא 28,600, ובנוסף מועסקים עוד כ-25 אלף פלסטינים ללא היתר. עיקר העסקת העובדים הלא ישראלים בהיתר נפוצה בחקלאות (23,600), בבניין (7,400) והסיעוד (44,200).

   זרים בעלי היתרי עבודה: בבניין פחתה כמות ההיתרים לעובדים זרים, והיא תרד לאפס ב-2012, וכך גם בתעשייה. בענף חקלאות הממשלה הגיעה להסכמה עם החקלאים כך שמספר ההיתרים יירד ל-18,500 ב-2015. מכל הענפים המעסיקים זרים, ענף הסיעוד הוא המורכב ביותר. התחזית היא לגידול בשנים הקרובות, והמדיניות בישראל היא יוצאת דופן ביחס למדינות המפותחות.

   זרים ללא היתרי עבודה: את עיקר מאמצי האכיפה יש למקד במעסיקים הישראלים, כך שלא יהיה כל תמריץ להעסקת עובד שלא בהיתר.

   עובדים פלסטינים: צוות בין-משרדי עובד כיום על פתרונות להעסקה ללא היתר וכן להעסקת פלסטינים בהיתר. המרכיבים העיקריים בהיבט זה צריכים להישען על בקרה מלאה של הנכנסים והיוצאים מישראל מדי יום, התאמת שכר הפלסטינים לשכר בישראל וכן עריכת מבחני תעסוקה ענפיים, כדי להתאים את היתרי העבודה לביקוש וההיצע בישראל.

   ללא הסדרה ואכיפה של העסקת עובדים לא ישראלים, שתמנע פגיעה בתעסוקה והשכר של ישראלים עניים, לא יתאפשר להקטין את שיעור העוני באוכלוסייה.

   *הכותב הוא המשנה לנגיד בנק ישראל ועומד בראש צוות העסקת עובדים זרים של פורום קיסריה