וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תחזית שחורה של בנק הפועלים ל-2002: חתך את תחזית הצמיחה בחצי ל-0.8%

ליאור כגן

14.1.2002 / 12:29

מחישובי הבנק עולה כי ברבעון הרביעי החמירה הנסיגה בתוצר והוא ירד בשיעור שנתי של 6.6%

בבנק הפועלים מעריכים כי ב-2002 לא תחול תפנית כלכלית במשק. פתחיה בר שביט, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, חתך את תחזית הצמיחה בכמחצית ולהערכתו הצמיחה תסתכם השנה ב-0.8% בלבד, זאת לאחר צמיחה שלילית של 0.5% ב-2001. מדובר בירידה נוספת של 1.5% בתוצר לנפש, לאחר ירידה של 2.9% ב-2001.

בר שביט אומר כי הבנק עידכן את התחזית לשנת 2002, לאחר פרסום נתוני החשבונאות הלאומית של הלמ"ס ל-2001, שהצביעו על החמרה בירידת התוצר ברבעון הרביעי של השנה. לפי חישובי כלכלני בנק הפועלים, הצמיחה ברבעון הרביעי היתה שלילית בשיעור של 6.6%, זאת בהשוואה לצמיחה שלילית של 5.4% ברבעון השלישי. בר שביט מציין כי לפי נתוני החשבונאות שפירסמה הלמ"ס, שנת 2002 נפתחת ברמה נמוכה יותר ממה שהעריכו בבנק.

לדבריו, גם בהנחה של מדיניות מוניטרית מרחיבה ומדיניות פיסקלית מצמצמת, קשה לראות איך המשק ייצא מהמיתון בו הוא נמצא. פתחיה מציין כי לפי הערכות, כלכלת ארה"ב תחל לצאת מהמיתון במחצית השנייה של השנה, אך למשק הישראלי יש את הבעיה הבטחונית שתקשה עליו לבצע את התפנית, במידה שתהיה.

במחלקה הכלכלית של בנק הפועלים מעריכים כי ב-2002 תימשך הירידה ביצוא, אם כי בקצב נמוך יותר. להערכתם, היצוא ירד ב-1.2% השנה, לעומת תחזית קודמת שדיברה על קיפאון. לפי הערכת הבנק, המשך ההאטה במשק יפגע גם בצריכה הפרטית, והיא תרד מרמה של 3.1% ב-2001 ל-1.4% בלבד השנה.

לדברי בר שביט, המדיניות הפיסקלית היא מרסנת מדי, ודווקא בתקופה כמו היום יש לנקוט במדיניות מרחיבה. בר שביט מעריך כי במידה והמשאבים יופנו למקומות הנכונים המעודדים צמיחה, המשקיעים הזרים וחברות דירוג האשראי יתייחסו לפעולה זו בהבנה ולא יפחיתו את הדירוג של ישראל. להערכתו, הגירעון בתקציב יסתכם ב-4.5% ב-2002, זאת לעומד יעד של 3% אותו קבעה הממשלה לשנה זו.

"בעולם יש גישה סלחנית יותר לחריגה מהגירעון. הזרים יתייחסו בעין יפה יותר לחריגה של 4.5% בגירעון שיביא ליציאה מהמיתון, מאשר גירעון של 3% שיותיר את המשק במצב הקשה בו הוא נמצא", אומר בר שביט.

בר שביט מעריך כי הסבירות להעלאת ריבית כתוצאה משינויים בשער החליפין הינה נמוכה מאוד, שכן רק אם הדולר יעלה מעל לרמה של 4.8 שקלים, ציפיות האינפלציה יחרגו מהגבול העליון של היעד - 3%. לדבריו, תיתכן הפחתת ריבית נוספת בארה"ב לרמה של 1.5%, ולאחריה תעלה הריבית לרמה של 2.5% בסוף השנה. "העלאת הריבית בארה"ב עשויה לגרור העלאת ריבית בישראל, אך כנראה רק עוד מספר חודשים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully