וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השרים לחצו - המס על רכביהם יופחת

צבי זרחיה ודניאל שמיל

24.6.2010 / 8:25

לחצים שהפעילו שרי הממשלה להפחתת המס המשולם על ידם בגין השימוש ברכב השרד נשא פרי: בקרוב יעלה שכרם החודשי בכ-2,000 שקלים, וכל זאת - כאשר המשק מראה סימני האטה

שכרם החודשי נטו של שרי הממשלה צפוי לגדול בקרוב בכ-2,000 שקל. הסיבה: לחצים שהפעילו באחרונה כמה מהשרים להפחתת המס המשולם על ידם בגין השימוש במכוניות השרד שלהם. בעקבות הלחצים תתבקש ועדת הכספים לבצע בשבוע הבא שינויים בגובה המס, כך שהמדינה תספוג חלק ממנו. המשמעות: עלייה משמעותית בשכר הנטו של השרים, דווקא בזמן שהמשק מראה סימנים של האטה.

שר המשפטים יעקב נאמן פנה באחרונה אל יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), וביקש ממנו לדון בשווי השימוש שנגבה משרי הממשלה בגין שימוש ברכב השרד. נאמן עצמו נוהג ברכב פרטי יוקרתי של חברת לקסוס, ולא נהנה מרכב שרד ממשלתי. נאמן עומד בראש ועדת האתיקה לשרים, העוסקת גם בתנאי עבודתם. ואולם, שכרם נקבע על ידי ועדת הכספים ולא על ידי הממשלה או ועדותיה.

הצורך בקיום הדיון נבע מהעלייה בשווי השימוש החל מ-1 בינואר 2010, הנוגעת לכל משתמשי הרכב הצמוד, ובכללם השרים. השרים, ש ב-5% ביולי 2009 שכרם קוצץ, התלוננו שעליהם לשלם אלפי שקלים בחודש בגין שימוש ברכב הצמוד. שכרו החודשי ברוטו של שר מגיע כיום ל-35,245 שקל, בעוד שכר הנטו הוא כ-16-17 אלף שקל.

השרים נוהגים בעיקר ברכבים מסוג אאודי A6 ובסקודה סופרב. כמה מהשרים נוהגים ברכב ואן מסוג "קרייזלר". לעומתם - ראש הממשלה, שר הבטחון, שר החוץ, וכן יו"ר הכנסת ויו"ר האופוזיציה - נוהגים ברכב משוריין שבו שווי השימוש גבוה יותר מאחר שמחירו יקר יותר. ואולם, שווי השימוש מוגבל לערך רכב של 467 אלף שקל. כמה מהשרים הודיעו למשרד האוצר על רצונם להחליף את המכונית לקטנה יותר, עבורה ישלמו פחות מס. ואולם, הם נענו בסירוב על ידי מינהל הרכב הממשלתי. שווי השימוש ברכב צמוד של שר הוא 8,620 שקל בחודש.

אחד מבקש, כולם רוצים

מדובר בסכום המצורף לצורך חישוב בלבד למשכורת החודשית של העובד ומגלם את ההטבה של קבלת רכב צמוד מהמעביד - לצורכי גביית מס. שווי השימוש כיום מחושב לפי שיעור קבוע (2.04% או 2.48%) ממחיר המכוניות, אך השרים משלמים עדיין לפי השיטה הישנה, של קבוצות שווי שימוש. המכוניות שברשותם שייכות לקבוצה 7, הגבוהה ביותר. השרים משלמים, אם כן, כ-4,000 שקל מס בחודש בעבור השימוש ברכב שרד.

השרים גם הדגישו כי בשל החובה הביטחונית לנסוע עם מאבטח, שר שלו שלושה ילדים אינו יכול לקחת את רעייתו וילדיו ברכב שרד רגיל ועל הרעייה לנסוע אחריו ברכב המשפחתי הפרטי. עוד אמרו השרים כי היקף הנסיעות הפרטיות שלהם ברכבם נמוך, ולכן לא צריך לחייבם בשיעור גבוה בגין ההטבה.

אחדים מהשרים גם קבלו כי הוסבר להם שהם חייבים לקבל רכב ממשלתי ולא לנסוע ברכב פרטי וטענו כי רוב הזמן הרכב נמצא אצל הנהג - כך שאינם נוהגים לבד.

לפי הצעה שהועלתה ועדיין לא סוכמה סופית, שווי השימוש של השרים שינהגו בסקודה סופרב שהוא זול מהאאודי יוקטן מ-8,620 שקל בחודש לכ-4,000-5,000 שקל, בדומה לשווי השימוש שנגבה מהמנכ"לים במשרדי הממשלה. המשמעות: תוספת של כ-2,000 שקל לשכר נטו של שר. לעומת זאת, שר שיבחר לנסוע באאודי, שווי השימוש שלו יופחת מ-8,620 שקל ל6,000-6,500 שקל. כלומר אותו שר ייהנה מתוספת של כ-1,000 שקל לשכר.

אם ההסדר יקבל אישור של ועדת הכספים, הוא יחול גם על מבקר המדינה ונגיד בנק ישראל. בכנסת הובע חשש שאישור ההצעה יביא להחלתה גם על נשיא המדינה, חברי כנסת, הרבנים הראשיים, שופטי בית המשפט העליון, ראשי הערים, ובעלי משרות נוספות בשירות הציבורי, שיטענו כי עיקר נסיעותיהם הן בענייני עבודה. הסדר דומה לגילום של שווי שימוש על ידי המדינה נעשה לגבי עובדים במערכת הביטחון וחברת החשמל.

שכרו של חבר כנסת מגיע לכ-33 אלף שקל בחודש. חברי הכנסת נוסעים במכוניות מדגמים מאזדה 6 ופורד מונדיאו. שווי השימוש ברכב ח"כ הוא 3,200 שקלים בחודש - פחות ממחצית שווי השימוש של השרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully