וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כחלון לשרים: להאיץ כניסת מפעיל סלולרי נוסף

אמיתי זיו

11.7.2010 / 8:35

שר התקשורת מבקש לקצר את לוח הזמנים לרפורמה שתעודד כניסה של מפעיל חדש לענף, שיוכל לספק שירות גם באמצעות אתרי אנטנות סלולר של חברות קיימות במשך תקופה מוגבלת

בישיבת הממשלה שתיערך היום מתכנן שר התקשורת משה כחלון לבקש את תמיכת השרים ברפורמה מקיפה בשוק הסלולר. יעדה העיקרי של הרפורמה שבה תומך כחלון הוא הכנסת מפעיל סלולרי חדש, או צירופה של מירס כשחקנית רביעית ושוות משקל לפלאפון, סלקום ופרטנר, על ידי מעבר החברה לטכנולוגיית GSM.

בטיוטת חוק ההסדרים, אותה פירסם בשבוע שעבר משרד האוצר בצמוד לחוק התקציב 2011-2012, נכלל פרק רחב העוסק בשוק התקשורת. משרד התקשורת אינו תומך בכל הסעיפים בפרק התקשורת בחוק ההסדרים - אבל כמה מהם נתפשים על ידי כחלון כחיוניים לרפורמה בשוק הסלולר. בין היתר יבקש כחלון מהשרים לתמוך ברפורמה הכוללת נדידה פנים ארצית - מהלך שיאפשר למפעיל סלולרי חדש לספק שירות גם באמצעות אתרי אנטנות סלולר של חברות קיימות במשך תקופה מוגבלת. מטרת המהלך היא לאפשר למפעיל חדש להשיק פעילות מסחרית עם כיסוי ארצי מלא, גם לפני השלמת פרישה עצמאית של תשתיות.

נושא נוסף אליו מתייחס חוק ההסדרים נוגע באופן עקיף להכנסת מפעיל חדש: הורדת קנסות היציאה בחברות הסלולר. מדובר ברפורמה שבין היתר תקל על מפעיל חדש לגייס לקוחות מהחברות הקיימות, ולכן מהווה הסרת חסם מעבר משמעותי בשוק. חוק ההסדרים הנוכחי מגדיר גם הקמת חברה בת לחברת החשמל שתעסוק במתן שירותי תקשורת ותתחרה בבזק ו-HOT.

סוגיה נוספת בחוק ההסדרים הנוכחי נוגעת ל"נייטרליות רשת" של חברות הסלולר. לפי סעיף זה, ייאסר על חברות הסלולר לחסום שירותי גלישה שונים, בדגש על שירותי VoIP. לפי החוק, "מפעיל סלולר או יבואן של מכשירי קצה לא יגביל בכל דרך שהיא את השימושים של מינויו בכל סוג של שירותים או יישומים המסופקים על ידו על גבי הרשת האינטרנט הסלולרי".

מחלוקת עם ארדן

חוק ההסדרים אף מבקש להעניק פטור למפעיל סלולרי חדש מחובת הליכי תכנון ובנייה. הכוונה היא לפטור את המפעיל החדש מהצורך בקבלת אישור בנייה עבור הקמת אתרי אנטנות זעירים, המכונים מתקני גישה סלולריים. בין משרד התקשורת לאוצר קיימת הסכמה כי ללא הפטור הזה, לא יקום מפעיל סלולרי חדש בישראל.

עם זאת, בנקודה זו צפויה מחלוקת בין כחלון לשר להגנת הסביבה גלעד ארדן. עמדת המשרד להגנת הסביבה היא כי כל בנייה של אתר שידור בישראל צריכה להיות מחויבת באישורי בנייה מלאים. אתמול אף הוציא המשרד הודעה לפיה "השר להגנת הסביבה הורה שלא לספק היתרים להקמה של אנטנות חדשות ולבצע שינויים באנטנות הקיימות, זאת בשל חוסר שיתוף הפעולה ועיכוב של חברות הסלולר להתקין מערכת לפיקוח על האנטנות". לפי ההודעה, ההוראה תיכנס לתוקף היום.

הסכסון בין חברות הסלולר למשרד להגנת הסביבה נובע מכוונת המשרד להתקין מערכת ניטור לכל 30 אלף האנטנות הקיימות בישראל. המערכת אמורה לתת מידע בזמן אמת על רמות הקרינה במדינה, באמצעות חיבור למערכות של חברות הסלולר. עם זאת, לטענת המשרד להגנת הסביבה, חברות הסלולר מסרבות לשתף פעולה עם התקנת המערכת.

"מערכת הניטור החדשנית מחייבת שיתוף פעולה מצד החברות", מסר השר ארדן. "סירובן לעשות כן רק מגביר את החשש המוצדק מצד הציבור כי החברות מסתירות מידע על הקרינה האפשרית הנגרמת מהאנטנות. אעשה כל שביכולתי לגרום לחברות הסלולר לשתף עמנו פעולה, ולאפשר פיקוח נדרש המוודא כי החברות לא חורגות מהיקף הקרינה שאושר להן". במשרד טוענים בנוסף כי שינויים מבניים באתרי שידור רבים נעשו ללא היתר כמתחייב.

כחלון בעד רונית קן

ל-TheMarker נודע כי כחלון תומך בחוק "קבוצות הריכוז", שמנסה לקדם הרשות להגבלים עסקיים באמצעות הצעות חוק פרטיות של חברי כנסת. חוק קבוצות הריכוז הוא למעשה תיקון בחוק ההגבלים העסקיים, שנועד לתת לרשות להגבלים עסקיים כלים להתמודד עם שווקים כמו הסלולר, שאין בהם מונופול מובהק, אך יש בהם בעיה תחרותית.

עמדתו של כחלון מנוגדת לעמדת הדרג המקצועי במשרד התקשורת ושל היועצת המשפטית של המשרד, נגה רובינשטיין, שחוששת מכרסום בסמכויות המשרד לטובת רשות ההגבלים. ואולם כחלון מדגיש כי החוק צריך להיות מנוסח בזווית צרכנית, ולסייע היכן שיש חשש לפגיעה בזכויות הצרכן ובנושאים כמו חובת פרישה אוניברסלית, צמצום פערים דיגיטליים וכדומה.

כחלון מעוניין להעביר את הרפורמות במסגרת חוק ההסדרים, מכיוון שההליך יכול לקצר את לוחות הזמנים לביצוע הרפורמות וכן מאחר שהליך חקיקה הוא חליפי להליך הרגיל של שימוע במשרד התקשורת, שיכול להימשך חודשים ארוכים. עם זאת, במשרד התקשורת מבקשים להוציא גם סעיפים מסוימים מחוק ההסדרים, כמו הסעיף שקובע שחברות הסלולר לא יוכלו להקים אתרי סלולר לבדן, אלא באמצעות חברות נייטרליות שאינן קשורות לענף. עוד מתנגד משרד התקשורת לסעיף שקובע רפורמה בניהול מצאי התדרים בישראל.

במקביל לתמיכתו ברוב סעיפי חוק ההסדרים, מבקש כחלון ממשרד האוצר להעמיד לטובת משרדו תקציב ייעודי לצורך הקמה של רשות תקשורת. זאת, בנוסף לתקציב שיאושר למשרד התקשורת לשנתיים הקרובות, במסגרת התקציב הדו-שנתי.

כחלון הוא השר הראשון במשרד זה שנים שמנסה להקים רשות תקשורת - כמקובל במרבית מדינות המערב - על אף שהמהלך יביא לסגירת המשרד שבראשו הוא עומד. באוצר רואים חשיבות גבוהה למהלך ולכן סביר שבקשתו של כחלון תיענה בחיוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully