וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דרעי יערער על דחיית שחרורו

הארץ

17.1.2002 / 19:01

ועדת השחרורים אימצה עמדת הפרליטות לדחות שחרורו בתום מחצית מתקופת מאסרו; הנימוק: חשש מפגיעה באמון הציבור במערכת החוק; דרעי: מה שנגזר, נגזר לטובהמאת ברוך קראועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר הודיעה הבוקר (חמישי) כי החליטה לאמץ את בקשת הפרקליטות לדחות את בקשתו של אריה דרעי לשחרור מוקדם בתום מחצית מתקופת מאסרו. הנימוק העיקרי להחלטה: שחרור בשלב מוקדם עלול לגרום לפגיעה באמון הציבור במערכת אכיפת החוק. גורמים בפרקליטות אמרו כי לא יתנגדו לשחרורו של דרעי בעוד כשבעה חודשים, יולי 2002, בתום שני שלישים מתקופת מאסרו, כפי שקובעים החוק המקורי והחוק הנוכחי. בא כוחו של דרעי, עורך הדין נבות תל צור ציין לאחר ההחלטה כי בכוונת דרעי לערער על ההחלטה בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב.דרעי אמר מיד לאחר ההחלטה כי "חכמינו למדו אותנו: חייב אדם לברך על הרעה, כשם שמברך על הטובה. אני בטוח שאם הייתי משתחרר היום, הייתי יותר שמח. אבל כל מה שנגזר, נגזר לטובה. אני מאמין באמונה שלימה שאין דברים רעים מהשמיים".יו"ר ש"ס, אלי ישי, כינה בגל"צ את החלטת ועדת השחרורים "החלטה אומללה, קשה, בלתי אנושית ונגועה בשרירות לב". יפה דרעי, רעייתו של אריה, הגיבה בראיון ל"קול ישראל" בכעס רב על ההחלטה: "אנו שק חבטות של כולם. מה שהאויב לא מצליח לעשות לנו, אנו עושים לעצמינו. הרדיפה הזאת, כל הזמן. הוא כבר קיבל עונש מעל ומעבר, על לא עוול בכפו. אף אחד לא יוכל לפצות אותו. על מה יש לו להתחרט - על מה שלא עשה"?הוועדה: "ניצל את מעמדו"
נימוקי הוועדה להחלטה שלא לקצר מאסרו של דרעי משתרעים על פני 12 עמודים. יו"ר הוועדה, השופט בדימוס אלי שרון, כותב בנימוקים להחלטה: "עבירות של מרמה, לקיחת שוחד והפרת אמונים בצמרת השלטון הם חולי ממאיר שיכול לכלות כל חלקה טובה בחברה. יש לגדוע אותו ולעקור את שורשיו ביד נוקשה, ואין להקל בו ראש ולנהוג בסלחנות". השופט ממשיך, וקובע: "הוועדה סבורה שהעבירות בהן הורשה האסיר הן בעלות חומרה, ובנסיבות המיוחדות - בהיותו אסיר רם דרג שניצל את מעמדו ופגע פגיעה ממשית וחמורה באינטרס הציבור בשלומו ובאמונו של הציבור ו(כן) בהיותו ראש מנהיג תנועה גדולה וחשובה כמו מפלגת ש"ס (ש)פגע גם בהם... אין באפשרות הוועדה לשחררו".עוד נכתב בהחלטה: "הוועדה אינה יכולה להתעלם מהדברים החמורים שהעלה מפקד בית הסוהר בחוות דעתו. מנהל בית הסוהר טוען כלפי גורמים בכירים בשירות בתי הסוהר שניסו בכל דרך להקל על האסיר ועל מאסרו, ולהעניק לו דברים מעבר לזכויות המוגדרות בחוק. הוא מכנה את השיטות האלה כשיטות שנהוגות בעולם השלישי. המנהל גם מתייחס למערכת לחצים שהופעלו עליו, גם על ידי גורמים זרים, על מנת להיטיב עם האסיר לקראת כניסתו לבית הסוהר במהלך השהות שלו שם"."לא לנו להיכנס לעובי קורה זאת", כותב יו"ר הוועדה. "חזקה על הגורמים במשטרת ישראל שהעניין הועבר לטיפולם שיבדקו ויסיקו מסקנות".הפרקליטות הדגישה חומרת העבירות
הדיון בבקשת דרעי התקיים ביום חמישי שעבר, ולאחריו הותר לדרעי להגיש את טיעוניו בכתב ולנציגת הפרקליטות להגיש תגובה לטיעוניו.בדיון שהתקיים בשבוע שעבר הדגישה נציגת הפרקליטות, גנית גדות-כרמי, את חומרתה של עבירת השוחד שבה הורשע דרעי, ובפרט לנוכח "מעמדו הרם של האסיר, שביצע את העבירות בעודו מכהן כעוזר שר הפנים ומנכ"ל משרד הפנים והמשיך בכך לאורך תקופה ארוכה". לטענתה, שחרור דרעי בתום שנה וארבעה חודשים, מבלי שהביע כל חרטה, "יפגע במידה חמורה בהרתעת הרבים וייצור יחס בלתי סביר בין חומרת העבירה ונסיבותיה, והעונש שנגזר על האסיר לבין לתקופת המאסר שיישא האסיר בפועל". גדות-כרמי הדגישה כי רוב האסירים שנגזר עליהם מאסר ארוך לא זכו ליהנות מחוק החצי.דרעי טען כי "מאז שחוקק החוק ועד היום, כל מי שהיה זכאי לחצי...קיבל את החצי", ושעמדת הפרקליטות מנוגדת לכוונת המחוקק: "הכנסת אין לה זכות לקבוע אם אמון הציבור ייפגע? הוועדה פועלת מכוח חוק של הכנסת - המחוקק". דרעי טען שהתנהגותו בכלא היתה מופתית, וכי ראיון שנתן לרדיו פיראטי הוקלט על ידי אורי זוהר בניגוד לידיעתו. "למרות המשבר הקשה...נתתי 12 שיעורים ביום, ומאז אין ניבולי פה באגף, אני מהווה סמכות מוסרית לשלום בית, מטפל באסירים ובמשפחותיהם", אמר דרעי.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully