וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירידה במדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב; ברננקי: "נפעל אם לא יהיה שיפור"

סוכנויות הידיעות

22.7.2010 / 18:10

המדד ירד ביוני ב-0.2% - ירידה שנייה בשלושה חודשים; "נתוני המקרו באחרונה מעט מאכזבים", אמר ברננקימדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב ירד ביוני ב-0.2% - ירידה שנייה בתוך שלושה חודשים וסימן אפשרי להאטה בהתאוששות הכלכלה הגדולה בעולם. עם זאת, ירידת המדד של חברת המחקר קונפרנס בורד היתה מתונה יותר מתחזית הכלכלנים לירידה של 0.3%, לאחר עלייה של 0.5% בחודש מאי.

מוקדם יותר היום מסר משרד העבודה האמריקאי כי מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-37 אלף ל-464 אלף. העלייה היתה חדה יותר מתחזיות הכלכלנים ל-445 אלף תביעות ראשונות.יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, הדגיש היום כי הבנק המרכזי נכון לנקוט בצעדים נוספים כדי לתמוך בכלכלה אם הצמיחה הכלכלית תהיה נמוכה מהצפוי. "אנחנו מוכנים, ונפעל אם השיפור בכלכלה לא יימשך - אם לא נראה את סוג השיפור בשוק העבודה אשר לו ציפינו וקיווינו", אמר היום ברננקי במסגרת היום השני של עדותו הדו-שנתית על המדיניות המוניטרית של הבנק הפדרלי בפני הקונגרס של ארה"ב.ברננקי ציין עוד כי מידת יעילותם של הכלים העומדים לרשות הבנק המרכזי תלויה באופן חלקי בתנאים הפיננסים. "אם התנאים הפיננסים יהפכו ליותר קשה - כפי שעשוי להתרחש אם הכלכלה תתחיל להיחלש, אני חושב שהצעדים הללו יהיו יותר יעילים יחסית". ברננקי הודה כי חלק מנתוני המקרו הכלכליים שפורסמו באחרונה בארה"ב "היו מעט מאכזבים", אולם הוסיף כי אין הצדקה לשינוי קיצוני בתחזית הכלכלית.יו"ר הבנק הפדרלי העריך אתמול כי צפויה צמיחה כלכלית מתונה בארה"ב, והוסיף כי קיימת חוסר ודאות יוצאת דופן לגבי התחזית הכלכלית. "הבנק הפדרלי נכון לנקוט בצעדים נוספים במקרה של האטה משמעותית בצמיחת כלכלת ארה"ב, או במקרה שהכלכלה הגדולה בעולם תשוב ותשקע במיתון", אמר אתמול ברננקי במסגרת היום הראשון מתוך שניים של עדותו. עם זאת, ברננקי לא פירט באלו צעדים נוספים עשוי לנקוט הבנק המרכזי.לדבריו, קיימת "חוסר ודאות יוצאת דופן" לגבי התחזית הכלכלית. ברננקי הוסיף כי הוא צופה צמיחה כלכלית מתונה ואינפלציה נמוכה. עוד הוסיף כי יחלוף עוד זמן מה בטרם שוק התעסוקה ישיב לעצמו את המשרות שאיבד עקב המיתון.
.
בישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (fomc) שנערכה בחודש שעבר התגלו חילוקי דעות בקרב בכירי הבנק המרכזי לגבי המדיניות הרצויה כדי לתמוך בהתאוששות הכלכלה הגדולה בעולם.פרוטוקול ישיבתה האחרונה של הוועדה, שנערכה ב-22 וב-23 ביוני, אשר פורסם לפני שבוע הראה כי חלק מחברי הוועדה היו מודאגים מאפשרות של דפלציה וראו צורך להיערך למקרה של הרעה נוספת בתנאים הכלכליים. מנגד, חברים אחרים בוועדה הביעו תמיכה ביישום מדיניות מוניטרית מצמצמת יותר ובכך שהבנק הפדרלי יתחיל בקרוב למכור נכסים שצבר במאזניו במהלך המשבר הפיננסי. אחד מבכירי הבנק, נשיא הבנק הפדרלי של קנזס סיטי, תומס הניג, שב ותמך בהעלאת הריבית בארה"ב כדי למנוע האצה באינפלציה.עוד עלה מפרוטוקול הישיבה כי הבנק הפדרלי הוריד את תחזיות הצמיחה לכלכלת ארה"ב לשנים 2010 ו-2011, וכי בכירי הבנק העריכו שהתאוששות כלכלת ארה"ב צפויה להיות איטית משצפו עד כה, אם כי לא ראו צורך מיידי בשינויים במדיניות המוניטרית עקב כך.בכירי הבנק המרכזי הסכימו בישיבה שנערכה ביוני כי יהיה זה רעיון טוב לבחון אלו צעדים "עשויים להתבקש" במקרה של האטה חדה בכלכלה, אולם פרוטוקול הישיבה לא הצביע על כך שהם היו מודאגים יתר על המידה מאפשרות של מיתון חוזר. יתר על כן, איש מבכירי הבנק הפדרלי אינו צופה מיתון חוזר, ורק מעטים מהם העריכו כי קיים סיכון לדפלציה.הבנק הפדרלי הוריד קלות את תחזית הצמיחה לשנה הנוכחית, והעריך כי צפויה צמיחה של 3.5%-3% השנה, לעומת תחזית הבנק בישיבתו הקודמת בחודש אפריל לצמיחה של 3.7%-3.2%. הבנק גם הוריד קלות את תחזית הצמיחה לשנת 2011.הבנק גם העלה קלות את תחזיות האבטלה, וצופה כעת כי שיעור האבטלה בארה"ב יהיה 9.2%-9.5% בסוף השנה, וברמה של 8.3%-8.7% בסוף שנת 2011. שיעור האבטלה הנוכחי בארה"ב הוא 9.5%. בה בעת, הבנק אינו חושש מפני האצה באינפלציה, וצפה בישיבתו האחרונה כי האינפלציה השנה תהיה בשיעור של 1%-1.1% לעומת תחזית קודמת של 1.2%-1.5%."השינויים בתחזית מתונים יחסית ואינם מחייבים התאמות במדיניות מעבר לאלו שכבר בוצעו", נכתב בפרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח מחודש יוני. "עם זאת, חברים בוועדה ציינו כי בנוסף להמשך הפיתוח של כלים ליציאת מהתקופה של המדיניות המוניטרית המרחיבה באופן חריג, הוועדה צריכה לשקול האם יהיה מקום לצעדי מדיניות נוספים במקרה שתירשם הרעה משמעותית בתחזית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully