וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דו"חות טבע: רווח נקי של כמיליארד דולר

טל לוי

27.7.2010 / 8:25

על אף כי המניה צנחה בימים האחרונים, חברת טבע מכה את תחזיות האנליסטים: ההכנסות עלו ב-12% ליותר מ-3 מיליארד דולר והרווח הנקי זינק ב-32% ל-981 מיליון דולר

תאגיד כאן

(ערוץ 1)

מניית ענקית התרופות הגנריות אמנם צנחה בימים האחרונים בלא מעט אחוזים אולם בינתיים מציגה החברה תוצאות שיא עבור הרבעון השני של 2010 והיא שוב מכה את תחזיות האנליסטים: הכנסות טבע עלו ברבעון השני של 2010 ב-12% ל-3.8 מיליארד דולר והרווח הנקי המתואם זינק ב-32% ל-981 מיליון דולר. מדובר ברווח של 1.08 דולר למניה, כלומר עלייה של 30% לעומת הרווח למניה ברבעון המקביל.

ממוצע תחזיות האנליסטים צפה כי טבע תציג ברבעון השני של 2010 הכנסות של 3.79 מיליארד דולר ורווח מתואם של 1.04 דולר למניה, כלומר רווח של כ-970 מיליון דולר. תחזיות האנליסטים הן לרווח המתואם ולא לרווח החשבונאי המקובל. הרווח המתואם הוא הרווח החשבונאי בניכוי או בתוספת רכיבים מסויימים שנתפשים כחד פעמיים.

מנכ"ל טבע, שלמה ינאי אמר כי "שנת 2010 מסתמנת כשנה נוספת של צמיחה רווחית לטבע וצעד חשוב נוסף בדרך להשגת היעדים האסטרטגים שלנו". ינאי אמר כי "הרבעון השני של 2010 היה רבעון שיא של צמיחה אורגנית בכל הפרמטרים. הרבעון היה טוב במיוחד בצפון אמריקה, שם השקנו 9 מוצרים גנריים חדשים, ובאירופה, שבה הושגה צמיחה חזקה למרות תנאי השוק המאתגרים".

בשעה 15:30 צפויה טבע לערוך שיחת ועידה בה תדון מן הסתם בעיקר בחששות הגוברים מאישור גירסה גנרית לתרופה רבת המכר היחידה של החברה: קופקסון, לטיפול בטרשת נפוצה. החששות נבעו מאישור שקיבלה חברת נוברטיס השווייצית לשיווק גירסה גנרית של תרופה למניעת קרישי דם וגרמו לירידה של כ-7% במניית טבע ביום ראשון.

עלייה של 45% בתזרים המזומנים

זהו הרבעון השני בו ניתן להשוות את תוצאות טבע לתוצאות הרבעון המקביל שכן בדצמבר 2008 רכשה טבע את חברת התרופות הגנרית הרביעית בגודלה בארה"ב, באר, תמורת 7.46 מיליארד דולר. עד לפני שני רבעונים לא התאפשר להשוות בין התוצאות מאחר שההשוואה היתה בין דו"חות טבע שמוזגה עם באר לבין התוצאות לפני המיזוג.

טבע מציגה גם את התוצאות החשבונאיות על פי כללי החשבונאות המקובלים ולפיהם עלה הרווח הנקי ב-53% ל-797 מיליון דולר. הרווח התפעולי החשבונאי של טבע עלה ב-53% ל-1.075 מיליארד דולר.

בנוסף לרווח החשבונאי, טבע מציגה תזרים מזומנים (כסף הנכנס בפועל לקופת החברה) מפעילות שוטפת של 954 מיליון דולר – עלייה של 45% לעומת הרבעון המקביל. בקופתה של טבע יש כעת 4.854 מיליארד דולר במזומן והונה העצמי עומד על 19.4 מיליארד דולר. תזרים המזומנים החופשי הסתכם ב-700 מיליון דולר, ומשקף עלייה של 86% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2009.

טבע הפכה באמצע חודש מארס האחרון לחברה הגנרית המובילה באירופה, לאחר שחתמה על הסכם מחייב לרכישתה של החברה הגרמנית רציופארם תמורת 3.625 מיליארד יורו (5 מיליארד דולר). העסקה השלימה רצף של שלוש עסקות ענק לטבע בתוך ארבע שנים, שבהן רכשה חברות גנריות בסכום מצטבר של 20 מיליארד דולר. עם זאת, רכישת רציופארם עדיין לא הושלמה כך שתוצאותיה אינן משתקפות עדיין בדו"חות. המימון לרכישת רציו-פארם הובטח עם גיוס חוב של 2.5 מיליארד דולר וקווי אשראי בסך 1.5 מיליארד דולר.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

רבעון עתיר השקעות

טבע היא יצרנית של תרופות גנריות. החברה מאתרת תרופות מקוריות ("אתיות") ובמיוחד תרופות "רבות מכר" (תרופות עם מכירות גבוהות) בכדי לזכות בבלעדיות על שיווק גרסה גנרית (חיקוי) לתרופה. סעיף 4 לחוק הץ' ווקסמן, מקנה בלעדיות בשיווק למשך שישה חודשים לחברה הגנרית הראשונה המערערת בהצלחה על תוקפו של פטנט שמגן על התרופה המקורית. חצי השנה הראשונה נחשבת לרווחית שכן היצרן הגנרי מתחרה בשוק אך ורק מול החברה המקורית ולאחר מכן כל היצרניות הגנריות רשאיות לשווק את התרופה.

הרבעון השני של 2010 היה מצוין עבור טבע שהשיקה כמה תרופות חיקוי לתרופות רבות מכר, ביניהן Hyzaar לטיפול בלחץ דם (מכירות מקוריות של 1.6 מיליארד דולר), Flomax לטיפול בפרוסטטה (2 מיליארד דולר) ו-Valtrex לטיפול בהרפס (2.1 מיליארד דולר).

צבר בקשות של 107 מיליארד דולר

נכון ל-16 ביולי 2010, לטבע היו 206 בקשות הממתינות לאישור סופי של רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA), כולל 44 אישורים מותנים.

סך המכירות השנתיות בארה"ב של המוצרים המקוריים אליהם מתייחסות הבקשות האמורות הינו מעל ל-107 מיליארד דולר. מתוך בקשות אלה, 134 היו בקשות בהליך הידוע כ-"Paragraph IV" הנוגעות לתקיפת פטנט המוצר המקורי. טבע מאמינה כי הינה הראשונה להגיש בקשה לאישור עבור 82 מוצרים מתוך בקשות אלה, המשקפים מכירות שנתיות, במונחי מכירות של המוצרים המקוריים בארה"ב, של למעלה מ-48 מיליארד דולר.

מתחילת 2010, טבע קיבלה 594 אישורים גנריים באירופה, המתייחסים ל-111 מולקולות ב-209 פורמולציות שונות, לרבות 4 אישורים של ה-EMA (European Medicines Agency) התקפים בכל מדינות האיחוד האירופי. בנוסף, נכון ל-30 ביוני, 2010, היו לטבע כ-2,574 בקשות לשיווק הממתינות לאישור סופי ב-30 מדינות באירופה, המתייחסות ל-241 מולקולות ב-470 פורמולציות שונות, כולל 7 בקשות אשר ממתינות לאישור מה-EMA.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully