וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירידה חריפה בפעילות החברות ברבעון הרביעי של 2001

ליאור כגן

20.1.2002 / 10:18

כך עולה מסקר החברות התעשייתיות; מעריכות כי האינפלציה ב-2002 תסתכם ב-2.7%, וכי שער החליפין יעמוד על 4.54 שקלים בסוף השנה; לא צופות התאוששות בפעילות ברבעון הראשון

ברבעון האחרון של 2001 נמשכה הירידה בפעילות של מרבית ענפי המשק, זה הרבעון החמישי ברציפות מאז החלו האירועים הבטחוניים. הירידות ברבעון זה היו בדרך כלל חריפות יותר מאשר במיתון הקודם בשנים 1997-1999, כך עולה מסקר החברות הנערך על ידי מחלקת המחקר בבנק ישראל.

מדיווחי חברות התעשייה עולה כי ברבעון האחרון של 2001 נמשכה הירידה בתפוקתן זה הרבעון החמישי ברציפות, תוך הקטנה של מצבת העובדים, וזאת לאחר הגידול הממושך קודם לכן. החברות דיווחו על ירידה בתפוקה ובמכירות ליצוא, ובמיוחד לשוק המקומי. כמו כן דיווחו החברות על ירידה בהזמנות מהארץ ומחו"ל לרבעון הבא ועל המשך מגמת הצמצום במלאי המוצרים המוגמרים.

דיווחי חברות המסחר מלמדים על המשך הירידה במכירות שהחלה לפני יותר משנה, וגם לרבעון הבא צופות חברות המסחר ירידה בפעילותן, אם כי בשיעור מתון יותר. חברות הבנייה דיווחו על ירידה בפעילותן זה הרבעון החמישי ברציפות תוך כדי ירידת מחירים וציפייה להמשך ירידה בפעילות, אם כי בשיעור מתון יותר מאשר ברבעון הקודם.

מדיווחי חברות התחבורה והתקשורת עולה כי בעוד חברות התחבורה מצפות להמשך הירידה בפעילות, חברות התקשורת צופות המשך היציבות בפעילות. הירידה בפעילות של מרבית חברות התחבורה בולטת במיוחד במכירות לתיירים.

חברות ענף המלונאות המשיכו לדווח על ירידה בפעילותן זה הרבעון החמישי ברציפות - במיוחד במכירת שירותים לתיירים מחו"ל. כמעט כולן גם דיווחו על ירידה בהזמנות לרבעון הבא. החברות והעסקים בשירותים העסקיים דיווחו גם הם על ירידה בפעילות, במספר העובדים ובהזמנות לרבעון הבא.

החברות והעסקים המשתתפים בסקר (670 במספר) צופים כי האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים תגיע ל-2.7% בממוצע, לעומת 3.4% בסקר שנערך ברבעון הקודם. 58% מכלל המדגם צפו שהאינפלציה תהיה בתוך תחום יעד האינפלציה, לעומת 38% שצפו כך ברבעון הקודם.

החברות והעסקים שדיווחו לאחר ההודעה על הורדת ריבית בנק ישראל ב-2%, העריכו כי שער החליפין של השקל בסוף שנת 2002 יעמוד על 4.54 שקלים. יצוין כי טרם ההודעה על הורדת הריבית צפו החברות שרמתו של שער החליפין בסוף השנה תעמוד על 4.37 שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully