וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גל ההנפקות באיגרות החוב צפוי לגבור בשבועות הקרובים

ליאור כגן

20.1.2002 / 15:10

עיקר הביקושים הם לאג"ח להמרה עם דירוג גבוה לשנתיים עד ארבע שנים; החברות שמגייסות נהנות מהפחתת הריבית; מאז הפחתת הריבית גוייסו כמיליארד וחצי שקל

גל הנפקות האג"ח שגובר בימים האחרונים צפוי להימשך בתקופה הקרובה, כך מעריכים גורמים העוסקים בתחום החיתום. לדבריהם, קיים בשוק ביקוש רב לאיגרות חוב להמרה לטווחים קצרים, כלומר בעלי מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-2-4 שנים. "הדרישה היא לאיגרות עם דירוג גבוה", מדגיש פעיל בשוק ההנפקות.

הביקוש לאג"ח להמרה נובע מהערכות כי מחירי המניות נמוכים יחסית, כך שמחזיקי האג"ח עשויים ליהנות מעליית מחירי המניות על ידי מעבר למסלול המנייתי. הנפקת אג"ח להמרה מאפשרת לחברות לבצע את גיוסי ההון בריבית נמוכה יותר. דוגמה להנפקה צפויה מסוג זה היא של חברת טאואר שעומדת להשלים גיוס של כ-100 מיליון שקל באג"ח להמרה. טאואר תנפיק אג"ח עם מח"מ של 5.5 שנים, צמוד למדד, ונושא ריבית של 4.7%. במקרה זה מחיר ההמרה של האג"ח, שנקבע על 41 שקל, רחוק בכ-30% ממחיר המניה בבורסה.

לדברי אחד הפעילים העוסק בתחום החיתום, הפחתת הריבית בשיעור של 2% על ידי נגיד בנק ישראל היא בין הגורמים לביקושים לאג"ח קונצרניות. לדבריו, התשואות באג"ח הממשלתיות נמוכות מאוד, כי מדובר באג"ח עם הדירוג הכי גבוה. לעומת זאת, האג"ח הקונצרני נותן תשואה עודפת של כ-1%, גם כזו של חברות טובות ומבוססות שניתן להשקיע בהן ללא שום חשש.

דוגמה טובה לכך היא חברת שופרסל המתכננת גיוס של 150 מיליון שקל באמצעות אג"ח בשני מסלולים. אם בודקים את המסלול הצמוד לשלוש שנים מוצאים כי הוא ישלם ריבית של כ-4.5%, זאת בהשוואה לאיגרות חוב ממשלתיות לתקופה זהה בהן התשואה לפדיון נמוכה יותר, ועומדת על כ-3% בלבד. המסלול השני, של אג"ח צמוד לפירעון ב-2007 הוא בריבית של 5.2%, שהיא גם גבוהה יותר ממה שמציעות האג"ח הממשלתיות לתקופה דומה.

הפעיל מציין כי הפחתת הריבית הורידה את הריבית הריאלית לטווח ארוך בכ-0.5%, ולטווח בינוני בכ-1%-1.5%. "חברה שהיתה מגייסת לפני הפחתת הריבית היתה נאלצת לשלם ריבית גבוהה יותר בכ-0.5% לפחות, אם כי החודשים שלפני הפחתת הריבית התאפיינו בתרדמה בשוק הראשוני", אומר הפעיל.

לדבריו, הביקוש הגבוה לאג"ח לטווח קצר נובע מהעובדה כי בשוק מתקשים בימים אלו להעריך את התפתחות האינפלציה בטווח הארוך יותר. "ניתן לראות כי הפחתת הריבית לא הורידה את התשואות לפדיון לכל אורך העקום, וכי הריבית לטווח ארוך ירדה במעט", אומר אחד מהפעילים בשוק החיתום. לדבריו, המדיניות הפיסקלית אינה ברורה ובינתיים היא מתבטאת בגרעונות גדולים שעשויים להאיץ את האינפלציה בעתיד.

ניתן לראות שרוב החברות המבצעות את גיוסי ההון לאחרונה, הן חברות מבוססות בעלות דירוג גבוה. דוגמאות לכך הן טבע , כי"ל ושופרסל - חברות מבוססות המנצלות את מחיר הכסף הנמוך לגיוס הון מהציבור או מגופים מוסדיים בעלות נמוכה יותר מזה שהבנק מעניק. בחודשים האחרונים גויסו באמצעות איגרות חוב כ-1.5 מיליארד שקל, ולפי הערכות חברות רבות שוקדות בימים אלו על הכנת תשקיפים לגיוס.

בשוק החיתום מציינים כי ההתעוררות בשוק ההון מתחילה בדרך כלל בשוק האג"ח, ובעתיד גם חברות מבוססות פחות יגייסו באמצעות מכשירים אלו. אולם, בחברות החיתום מתקשים עדיין להעריך מתי הם יחזרו לגייס הון באמצעות הנפקת מניות: "מחירי המניות נמוכים, ואף אחד לא ימכור ברמות הללו", הם אומרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully