וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מטילים מס על הפריפריה

רוברט טיבייב

2.8.2010 / 8:40

בין סעיפי התקציב מסתתר לו סעיף במסגרתו יועלה המיסוי על הדלק ב-40 אגורות לליטר. ח"כ טיבייב לא מתרגש מסיסמאות ירוקות, וחושש כי הסעיף יפגע בעיקר בתושבי הפריפריה

רבות דובר על הצעת התקציב הדו-שנתי וחולייה הרבים, החל במשך הזמן הארוך שנכלל במסגרת תקציב אחת וכלה בסעיפים שונים ומשונים שכל תכליתם להוציא עוד ועוד כסף מהציבור, בשעה שהממשלה רק מרחיבה את הוצאותיה.

בין שלל סעיפי התקציב מסתתר לו סעיף אחד קטן ומקומם במיוחד, במסגרתו יועלה המיסוי על הדלק ב-40 אגורות לליטר. אף שסעיף זה מתכסה בנוצות ירוקות ובסיסמאות על הפחתת השימוש ברכב, הוא למעשה מס המוטל על תושבי הפריפריה, כי הם יהיו הראשונים להיפגע ממנו.

איני יודע כמה מפקידי האוצר שהגו את הסעיף מתגוררים בפריפריה, אך לתחושתי לא הרבה, אחרת קשה להסביר כיצד הם חשבו על מס כל כך אווילי. ליישובי הפריפריה יתרונות רבים, איכות חיים, שקט, מרחבים ונוף, אך דבר אחד חסר להם - מקומות עבודה.

רבים מהאזרחים המתגוררים הרחק מהמרכז נאלצים לעבוד חלק ניכר מימי השבוע באזור המרכז, ונוסעים קילומטרים רבים לעבודה וממנה. ההחלטה להעלות את המיסוי המוטל על אותם נהגים, שגם כך משלמים מחיר גבוה, בכסף ובזמן, עלולה שלא להשאיר להם ברירה אלא לבחור אם לוותר על מקום מגוריהם, או על עבודתם. זאת, במיוחד כשמערך הרכבות לא נותן עדיין מענה מלא לחלק ניכר ממי שעובדים הרחק ממקום מגוריהם.

לכאורה, 40 אגורות אינן הרבה, אך הן שוות לכמעט 30 שקל בכל תדלוק, ותושבי הפריפריה מבקרים הרבה יותר מתושבי המרכז בתחנות דלק. בעבור רבים שנאלצים לנסוע מדי יום עשרות קילומטרים לעבודתם, 40 האגורות יסתכמו באלפי שקלים מדי שנה.

במקום להגדיל את המיסוי על תושבי הפריפריה, טוב תעשה המדינה אם תעודד את מי שמבקש לגור ולהתפרנס באזורים שלטענתה היא מבקשת לעודד את ההתיישבות בהם. במקום להקשות על תושבי הפריפריה להתפרנס, כדאי שהממשלה תנסה להקל עליהם ולסייע להם להתפרנס בכבוד, גם אם אזורי מגוריהם אינם משופעים במקומות עבודה.

באחרונה פנו 20 ח"כים לשר האוצר בבקשה שיבחן מחדש את ההעלאה של המיסוי על הדלק. לא נותר אלא לקוות כי בסופו של דבר ההיגיון וטובת המדינה יגברו על הפיתוי לסחוט עוד כסף מאזרחי ישראל.

*הכותב הוא ח"כ מסיעת קדימה ותושב אופקים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully