פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בנק הפועלים: השוק ימשיך לדשדש

   על פי כלכלני בנק הפועלים, הדשדוש נובע מאי הוודאות בשוקי המניות הגלובליים, לצד סימנים מעורבים בכלכלה המקומית. ממליץ להשקיע בחברות עם מדיניות חלוקת דיבידנדים ברורה

   "בטווח הקצר יתנהל המסחר בתנודתיות, על רקע פרסום נתוני מאקרו בחו"ל והדו"חות הכספיים בארץ. בהסתכלות ארוכת טווח, רמת המחירים הנוכחית (כפי שהיא משתקפת ברמת המכפילים) נוחה להשקעה, בפרט לאור הציפייה להיוותרות הריבית ברמה נמוכה יחסית" - כך כותבים כלכלני בנק לאומי בסקירתם השבועית.

   בבנק הפועלים מעריכים כי הדשדוש שמאפיין את שוק המניות המקומי בשבועות האחרונים, צפוי ללוות אותנו גם בטווח הקרוב. דשדוש זה נובע מאי הוודאות בשוקי המניות הגלובליים, לצד סימנים מעורבים בכלכלה המקומית. מדדי המניות הכבדות בתל אביב נעים בטווח שערים צר למדי, ובהעדר קטליזטור משמעותי לצד זה או אחר, הם ימשיכו לנוע בתוואי זה גם בטווח הקרוב.

   בבנק הפועלים אמנם ממשיכים לראות בחיוב את ההשקעה במניות בראיה לטווח בינוני וארוך, אך מחדדים את הדגש על האזהרה כי בטווח הקצר תיתכן עדיין רגישות גבוהה להתפתחויות בתחום המאקרו-כלכלי בישראל, ולנעשה בשווקים הגלובליים.ההמלצה היא למקד את התיק המנייתי בעיקר במניות נבחרות, ופחות במדדים. בשל הדשדוש שמאפיין את שוק המניות, וצפוי ללוות אותו גם בטווח הקרוב, מעניקים בהפועלים עדיפות למניות המאופיינות במדיניות חלוקת דיבידנדים ברורה, לחברות הפועלות בענפים דפנסיביים, וכן לחברות המוטות לשוק המקומי.

   השוק הסולידי - מחירי התל בונדים אינם אטרקטיביים

   בבנק לאומי מזהירים כי "רמת המחירים הנוכחית של מדדי התל-בונד בכלל והתל-בונד השקלי בפרט אינה אטרקטיבית דיה".

   האפיק הקונצרני נסחר השבוע במגמה חיובית ומדדי התל-בונד השונים המשיכו להיסחר ברמתם הגבוהה ביותר מאז השקתם. נראה כי המגמה החיובית שחלה לאחרונה באגרות החוב הקונצרניות נבעה בעיקר ממגמה דומה שנרשמה באפיק הממשלתי ובשל העדר חלופות השקעה סולידיות יחסית.

   איגרות החוב הנכללות במדדי התל-בונד הצמודים (תל בונד 20 ותל-בונד 40) רשמו עליות שערים תוך יציבות ברמת הפערים הנדרשת מעל תשואתן של איגרות החוב הממשלתיות. עם זאת, על אף פרופיל הסיכון הנמוך יחסית של החברות שאיגרותיהן נכללות במדדי התל-בונד, נראה כי לאור עליות המחירים החדות בהם כאמור, ירדו התשואות בהם לרמות נמוכות יחסית. עובדה זו מתחדדת לאור עליות השערים החדות שרשם לאחרונה מדד התל-בונד השקלי, אשר צמצמו את פער התשואה הממוצע הנדרש עליו לרמת שפל של כ-1.3%.

   בבנק הפועלים ממשיכים להמליץ על השקעה במק"מ (מלווה קצר מועד) וזאת מאחר והתשואות הנמוכות באג"ח הממשלתיות מפחיתות במידה רבה את כדאיות ההשקעה בהן, ומצדיקות הגדלת רכיב הנזילות בתיק באמצעות המק"מ.