וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המדינה תערוב ב-7 מיליארד לתחנות כוח פרטיות

צבי זרחיה

10.8.2010 / 12:43

ועדת הכספים אישרה פה אחד את בקשתו של החשב הכללי במשרד האוצר שוקי אורן, להענקת ערבות מדינה בסך 7 מיליארד שקל לתחנות כוח של יצרני חשמל פרטיים. יחימוביץ': "כל הסימנים המדאיגים הם שהמונופול יעבור לשליטת החברה לישראל"

ועדת הכספים אישרה הבוקר (שלישי) פה אחד את בקשתו של החשב הכללי במשרד האוצר שוקי אורן, להענקת ערבות מדינה בסך 7 מיליארד שקל לתחנות כוח של יצרני חשמל פרטיים.

הנושא הועלה בוועדה לפני כחודשיים וחצי, ואולם ההצבעה אז נדחתה בעקבות איום שהשמיע עו"ד משה שחל המייצג את חברת "או.פי.סי" של החברה לישראל, לפיו יעתור לבג"ץ. שחל איים בכך, מכיוון שאז נמסר לועדה ש"או.פי.סי" לא תוכל להיכלל במסגרת ערבות המדינה, מאחר שזו כבר זכתה בעבר במכרז. בוועדה הושמעו אז טענות שלפיהן הקריטריונים שנקבעו למתן הערבות יאפשרו רק לתחנות הכוח של חברת דוראד ודליה אנרגיות להינות מהערבות.

כפי שחשף themarker, נציגי קבוצות דלק והחברה לישראל לחצו לפני כמה חודשים על חברי ועדת הכספים להכליל גם את תחנות הכוח של החברות הבנות, דלק תשתיות ו-o.p.c, במסגרת תנאי הערבות.

בכתב הערבות ביקש האוצר לקבוע כי הערבות תינתן רק לתחנות כוח בהספק גבוה מ-100 מגה-ואט (ומעל 12 מגה-ואט באנרגיות מתחדשות), וכי ערבות המדינה תתאפשר רק עבור מיזמים שיצליחו להשלים את הליך הסגירה הפיננסית עד סוף 2011. כמו כן, הוחלט כי ערבות המדינה המוצעת לא תהיה תקפה בעבור תחנת כוח פרטית שמוקמת מתוקף מכרז ממשלתי, או שכבר מחזיקה ברישיון ייצור קבוע. לפי הערכות, תנאי סף אלה יאפשרו למעשה רק לקבוצות דוראד ואדלטק ליהנות מערבות המדינה.

אורן אמר כי "יש לנו עניין גדול מאד שיצרני חשמל פרטיים יכנסו לשוק. יש מספר יזמים שיכולים להקים תחנות כוח פרטיות. אנו רואים חשיבות גדולה בסיוע ע"י ערבות המדינה לנושא זה. הערבות מוגבלת בסכום ובזמן כדי לזרז ולאפשר את הקמת תחנות הכוח". החשב הכללי אמר כי בנושא השאלות שעלו בדיון הקודם - עמדתו נותרה בעינה. כך בנושא חברת "אופיסי" אשר זכתה במכרז בעבר וביקשה גם היא להיכלל בערבות המדינה, "עמדתנו שמי שזכה במכרז, ידע את הכללים והתנאים ואיננו רואים צורך לשנות זאת כעת".

אורן הוסיף כי לגבי נושא נוסף שעלה בנושא תחנות הכוח להם יש פחות ממאה מגה וואט, "תחנת כוח כזאת איננה דרמטית מבחינת המימון ומבחינת הבעיה של 'לווה בודד', הבנקים יכולים להעמיד אשראי כזה ולכן בתחנות כוח כאלו אנו לא רואים את הבעיה. כיוונו את הרצון להניע את משק האנרגיה לתחנות הגדולות, כמובן שאשמח אם יהיה דרך שלא ישתמשו כלל בערבות".

"לא בטוח שזה הדבר הנכון ביותר לעשות"

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) פנה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט ואמר כי בדיון הקודם עלו מספר שאלות, "היו טענות שיש בעיות מבחינה חוקתית ומשפטית. טענו שהחשב הכללי מכוון לחברה אחת וכי יש בעיה כלפי החברה שזכתה במכרז וההתמודדות איננה שווה. לא הייתי רוצה להביא נושא להצבעה שהיועץ המשפטי לממשלה חושב שהוא דבר לא חוקי".

ליכט אמר כי "אין מחלוקת ביני לבין החשב הכללי. אם הייתה מחלוקת משפטית, החשב הכללי לא היה מגיע להציג עמדה שלא הייתה מקובלת עלי. יש ערבות שהמדינה מעוניינת להעניק כדי לקדם את תחנות הכוח הפרטיות, המשאב מוגבל ונקבעו קריטריונים. אין בעיה בקריטריונים של הגודל והזמן. בנושא החברה שכבר זכתה במכרז- חברת 'אופיסי'. הייתה התלבטות, ובסוף החלטנו שאין מניעה משפטית בנושא זה. זה לא חד וברור, יש קושי מסוים, יש בדיעבד השלכה על תנאי המכרז אבל למדינה יש אפשרות לתת זאת אם המשאב מוגבל. אני לא רואה פסול או בעיה משפטית בכך שהחשב הכללי אומר שמבחינת סדר העדיפויות שלו, הוא נותן למי שצריך את זה. גם חברת "או.פי.סי" לא אומרים שהם צריכים את זה. לגבי השאלה שנשאלה אם מדובר במכרז תפור, ביקשתי מהחשב הכללי לקבל את הגופים שיכולים ליהנות מההטבה, ואכן קיבלנו רשימה. החשב הכללי אומר שהמכרז לא נועד למען חברה אחת, ואנו מקבלים זאת".

ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) התריעה כי "כל הסימנים המדאיגים הם שהמונופול יעבור לשליטת 'החברה לישראל', זהו מצב שאנחנו לא יכולים לסבול. הבקשה של החשב הכללי נכונה ונבונה ונוצרה כדי לעשות תחרות אמיתית בשוק החשמל. אני תומכת בהצעה. היינו נתונים למסע חסר תקדים של לחצים, עלינו לתמוך בו ולהסיר את הנושא מסדר היום".

ח"כ חיים אורון (מרצ) הסביר כי הוא תומך בבקשתו של החשב הכללי, "חברת 'אופיסי' כבר היו במכרז ואי אפשר לבקש היום את מה שלא היה בעבר. היה הסכם ועמדו בו. הכסף הוא מוגבל והוא של המדינה, אנחנו צריכים לגלות אחריות ולתת סמכות למדינה ולחשב הכללי לחלק את הכסף".

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) אמר כי גם הוא תומך בבקשתו של החשב הכללי אך לדבריו יש להאריך את תוקף הערבויות עד סוף 2012 כדי שחברות נוספות יוכלו להיכנס.

בתגובה לדבריהם אמר אורן כי "לא בטוח שההצעה שאנו מציעים כעת זהו הדבר הנכון ביותר לעשות, אבל הדברים נעשים מתוך כוונה לזרז את ההליכים, אנו יוצאים לדרך מסוימת ויהיה עלינו לבחון האם העסק אכן עובד, נהיה מוכנים להאריך את תוקף הערבות בהמשך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully