וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קבוצת דנקנר מנהלת שיחות עם האצ'יסון למכירת כל מניותיה בפרטנר

ערן גבאי

22.1.2002 / 13:41

קבוצת דנקנר מעוניינת למכור את מניות פרטנר בשל הצורך בגיוס כסף בעיקר לחברת הכבלים מתב וכן להיערך להשקעות בחברת הכבלים הממוזגת

קבוצת דנקנר מנהלת שיחות עם האצ'יסון למכירת חלקה (15%) בפרטנר , כך נודע ל-TheMarker.

ידועה כוונת הקבוצה למכור את המניות שבידיה, המהוות, מבחינתה, השקעה פיננסית, בשל הצורך של הקבוצה לגייס כסף בעיקר לחברת הכבלים הממונפת מתב וכן להיערך להשקעות בחברת הכבלים הממוזגת שבדרך. כמו כן, ההערכות הן שהחזר תשואה בפרטנר לא יתקבל לפני 2004.

למעשה, קבוצת דנקנר מנסה לנצל את דרישת בנק ישראל מבנק הפועלים להקטין בחצי את ההלוואה שהבנק נתן לפרטנר לכ-96 מיליון דולר עד מארס השנה.

קבוצת דנקנר מסרה בתגובה: "החברה בודקת מספר אלטרנטיבות. אחת מהן היא מכירה להאצ'יסון של 5.5% ממניות פרטנר כדי לרדת להחזקה של מתחת ל-10%". מחברת פרטנר טרם התקבלה תגובה.

קיימות מגבלות החלות על בעלי המניות בפרטנר לפיהן, בעלי המניות התחייבו בעת ההנפקה לאחזקה בשיעור כולל משותף שלא יפחת מ-60%, זאת כדי למנוע את ביטול רישיון מפעיל הסלולר של החברה. ועל כן, התחייבו כל בעלי המניות עוד בטרם ההנפקה להמשיך ולהחזיק את חלקם היחסי ב-60% מהון מניות פרטנר. מכאן שמכירת מניות בסדר גודל של 15% חייבת להתבצע לאחד מבעלי המניות הנוכחיים בחברה.

רק שני בעלי מניות שיכולים להביע עניין בהגדלת נתח המניות שלהם בפרטנר


כמו כן, הרישיון של פרטנר מחייב את בעלי המניות בהעברה ורכישה של אמצעי שליטה בחברה - 5% ויותר חובת דיווח למשרד התקשורת, 10% ויותר חובת אישור מוקדם על ידי משרד התקשורת. נוסף על כך, קיימת זכות סירוב ראשונה בין אלביט לבין מתב למכירת מניותיהן בפרטנר.

בפרטנר טוענים כי נבחנות מספר דרכים לפתרון סוגיית ההלוואה מבנק הפועלים, ואחת מהן היא מכירה אפשרית של קבוצת דנקנר ממניות פרטנר שברשותה באופן שיקטין את החזקתה בחברה לפחות מ-10%, ובכך יתאפשר לחברה להיוותר עם מסגרת האשראי הקיימת.

96 מיליון הדולר מהווים 50% מהלוואה שקיבלה החברה מבנק הפועלים בזמן שהבנק חבר לקונסורציום הבנקים שהעניק הלוואה בסך 750 מיליון דולר לפרטנר ביוני 2000. דרישת המפקח על הבנקים, יצחק טל, מבנק הפועלים נבעה מבעיית ניגוד האינטרסים כתוצאה מאחזקת משפחת דנקנר בבנק הפועלים (12%) ובאמצעות מתב ב-15% ממניות פרטנר.

מקרב כל בעלי המניות בפרטנר, קיימים למעשה שני בעלי מניות שיכלו להביע עניין בהגדלת נתח המניות שלהם בפרטנר - האצ'יסון ואלביט. זאת מאחר שיורוקום תקשורת, המחזיקה באמצעות תפוז בפרטנר (12.3%) יכולה אף היא להיתקל בקשיים רגולטורים באם תרצה להגדיל את חלקה בפרטנר.

העובדה שפולאר הקדימה את דנקנר מלחיצה היום את הקבוצה
כשני שלישים ממניות תפוז נשלטים על ידי יורוקום תקשורת, ובעקיפין על ידי יורוקום אחזקות של שאול אלוביץ' (51%) ואריסון השקעות (49%). אריסון השקעות היא בעלת השליטה בבנק הפועלים (20.7%) ויו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, שלמה נחמה, הוא מנכ"ל אריסון השקעות.
ידוע שיתר בעלי המניות מעוניינים במכירת חלקם.

ההערכות הן שהעובדה שקבוצת פולאר הקדימה את דנקנר והיתה למוכרת הראשונה של חבילת מניות פרטנר שברשותה מלחיצה היום, יותר מבעבר, את קבוצת דנקנר מאחר שלכל קונה פוטנציאלי יש כיום יותר ממוכר אופציונלי אחד.

ההערכות בשוק הן שהסיכוי למהלך בו האצ'יסון רוכשת את מניותיה של מתב בפרטנר אינו גבוה והאנליסטים בשוק, ברובם, לא רואים במהלך שכזה אטרקטיוויות רבה מבחינתה של האצ'יסון שיכולה בנקל להזרים הלוואת בעלים לפרטנר ולסיים את בעיית החזר ההלוואה.

עם זאת, אין להתעלם מנקודות נוספות היכולות לתמוך במהלך. החיבור בין חברת תשתיות וחברת שירותים, כדוגמת החיבור המוצלח בין נקסטל ומוטורולה, יש בו היגיון גם מבחינתה של האצ'יסון בפרטנר.

עסקה מחוץ לשוק ההון לא תפיל את מחיר המניה


כמו כן, העובדה שהאצ'יסון היא החברה השנייה בעולם הפורסת תשתית דור 3, בהנחה שהיא תרכוש את הבעלות בפרטנר, יכולה לשמש עבורה כמנוף לבחינת הבעיות שבפריסה. ידוע שרשת פרטנר מהווה היום כר פורה מבחינתה של האצ'יסון לביצוע ניסויים ברשת לכניסה לדור 3. ברור ששליטה בפרטנר תאפשר להאצ'יסון לבצע את בחינות הניסוי ביתר קלות.

נקודה נוספת יכולה להיות ברצון שלא להפיל את מחיר המניה. עסקה עם גורם מחוץ לשוק ההון לא תפיל את מחיר המניה.

כמו כן, בהנחה שהידיעה שפורסמה ב"גלובס" בדבר גישושים למיזוג בין פלאפון ופרטנר אכן נכונה, הרי שהשגת השליטה בפרטנר תחייב את הקונה העתידי בתשלום פרמיית שליטה.

חברת פרטנר מוחזקת על ידי האצ'יסון וומפואה מהונג קונג (35%), קבוצת דנקנר באמצעות מתב (15%), אלביט (12%) ותפוז (12%) - בהחזקתן המשותפת של יורוקום (כ-9%) ופולאר תקשורת (כ-3%).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully